Реприватизація чи рейдерство: у Стрию забирають у підприємців майно, придбане на аукціоні

07:20 14 травня 2021 р.

Фото до новини

Звинувачені у самозахопленні земель Міноборони стрийські підприємці організовують юридичний самозахист, щоб зберегти свої законні майнові права.


Відео: Львівський пресклуб

Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону вже другий рік ініціює судові позови проти підприємців у Стрию, які 12 років тому придбали на аукціоні державне майно у цьому місті, що ним розпоряджалося Міністерство оборони, пише Dailylviv.

Мета - повернути ці складські приміщення у державну власність без будь-яких відшкодувань підприємцям за багаторічне інвестування у відновлення цих занедбаних раніше об'єктів. 

На захист майнових прав стрийських підприємців стала тепер ГО "Національна асоціація підприємців України" та її юристи. Вони аргументовано доводять, що підприємці є добросовісними набувачами придбаного на аукціоні майна, оскільки він відбувся згідно із законом, що підтверджують усі документи Кабміну, Міністерства оборони і Фонду державного майна. 

- У 2007 році Кабінет Міністрів прийняв постанову про порядок відчуження об'єктів державної власності, - розповіла на пресконференції у Львівському пресклубі юрисконсультка ГО "Національна асоціація підприємців України" Марта Змисла. - Причина для прийняття такої постанови: велика кількість об'єктів, яка була на балансі державних підприємств і не використовувалася у виробничих цілях. Майно у Стрию, яке намагається зараз відібрати військова прокуратура, перебувало на балансі державного підприємства Міністерства оборони України Укроборонресурс. Кабінет Міністрів звернувся до Фонду державного майна для отримання згоди на відчуження таких об'єктів нерухомості. Отримавши цю згоду від ФДМУ, Міноборони видав наказ про організацію продажу такого майна і встановив строк проведення аукціону. Міністерство оборони узгоджувало з ФДМУ початкову вартість об'єктів нерухомості. А після проведення аукціону Міноборони скерувало у Фонд державного майна звіт про проведення цього аукціону. І про кошти, які отримані від продажу майна. Тобто з 2010 року ФДМУ був обізнаний про проведення аукціону, про відчуження майна і не мав ніяких претензій. Також після проведення аукціону відбулося нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу. Тому підприємці є добросовісними набувачами майна. А прокуратура тепер апелює тим, що попередні дозволи на відчуження такого майна були відкликані листом, про що було сповіщено Міноборони, але всупереч цьому аукціон відбувся і було здійснено продаж об'єктів нерухомості. Однак лист про відкликання не має жодної юридичної сили. 

- Військова прокуратура оскаржує договір купівлі-продажу, що відбувся на аукціоні, який готували Міністерство оборони і Фонд державного майна - ця підготовча робота тривала близько року, - коментує цю ситуацію адвокат ГО "Національна асоціація підприємців України" Микола Кремінець. - Єдиний "документ", на який посилається військова прокуратура, це лист першого віце-прем'єр міністра на той час Олександра Турчинова про те, що погодження, надані на відчуження державного майна у 2009 році, треба відкликати і до прийняття окремого рішення Уряду зупинити надання погоджень. Цей лист написаний паном Турчиновим 7 травня, а зареєстрований у Фонді державного майна 9 травня 2009 року. Такий лист є документом внутрішнього листування. Жодного стосунку до будь-якого громадянина, будь-якого підприємця, окрім державних установ, які між собою листуються, він не має. А прокуратура трактує цей лист так: погодження на відчуження майна відкликані. Прокуратура не бере до уваги те, що через рік після цього листа Турчинова - у липні 2010 року - Кабмін своїм рішенням скасував зупинення будь-яких дій щодо передачі та відчуження державного майна. То які ще претензії можна мати до підприємців, які придбали майно на аукціоні? Тому я не бачу перешкод нашим судам відхиляти ці судові позови військової прокуратури. Прокуратура відкрила кримінальне провадження за статтею 197.1 ч. 4 Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво. Це просто формальний привід, щоб звертатися до суду. 

Голова ГО "Національна асоціація підприємців України" Ростислав Пшемінський, до якого звернулися підприємці зі Стрия за допомогою, називає цю спробу ліквідації результатів аукціону десятирічної давності звичайним рейдерством.

- Схема рейдерства дуже проста, - каже Ростислав Пшемінський. - Той об'єкт, який на сьогоднішній день має значну грошову вартість, вирішили повернути державі. А від імені держави діють зацікавлені особи. Зі свого боку НАПУ проводить журналістське розслідування щодо версій такої рейдерської атаки і має негласну інформацію, що в певних інвесторів є комерційні плани забудувати всю ту територію у Стрию висотними спорудами. Нам стало відомо, що планується певний тиск фіскальний, у т.ч. перевірки цих підприємців, щоб змусити їх мовчати. Такі дії, якщо вони будуть, отримають розголос. Я вважаю, що люди, котрі вклали 12 років свого життя, свої фінанси у розвиток цієї території, яка із занедбаної набула європейського вигляду - там прекрасні приміщення, повинні бути максимально захищені державою. Там поруч, за парканом є кілька занедбаних військових частин. Чому вони не потрапляють у поле зору військової прокуратури? Чому їхні території не відновлюють? Національна асоціація підприємців України зробила глибинний юридичний аналіз, який показав, що дії ініціатора судових позовів - військової прокуратури західного регіону - є незаконними та неправомірними і в більшій частині здійснені з порушеннями. 

НАПУ надішле звернення Президенту, голові ЛОДА з тим, щоб вони взяли на контроль цю ситуацію. За словами Ростислава Пшемінського, міський голова Стрия Олег Канівець стоїть на боці місцевих підприємців і це додає оптимізму у тому, що їхні майнові права на вулиці Сколівській у Стрию будуть захищені. 

Один з підприємців, який придбав частину майна на цій території і тепер активно захищає інтереси свої та колег-підприємців, Володимир Гаврилів має сімейний бізнес, який почав успішно розвиватися.

- Ми знані в Україні і навіть у Європі, - сказав на пресконференції підприємець Володимир Гаврилів. - У нас 28 працівників. Це переважно молоді люди, які не виїхали за кордон, кваліфіковані фахівці. Маємо в планах ще добирати людей, але тепер постає питання, як буде далі? У сусідів забирають майно... Ми за цей рік лише податку на додану вартість сплатили більше пів мільйона. Ми платимо багато грошей для утримання державних службовців. Тому ми просимо захисту в асоціації підприємців, щоб звернути увагу державних чиновників: не можна такими методами діяти. 

Натомість підприємець Ігор Кукляк після появи претензій щодо майна на вулиці Сколівській уже кілька років лише сплачує податок на нерухомість, але розвивати виробництво на цій території не ризикнув. Допекли йому перевірки зі всіх боків, інспіровані цим конфліктом. Навіть те, що суд у Стрию підтвердив своїм рішенням, що ніякого захоплення землі не було, ще не переконало підприємця розмістити тут закуплене дороговартісне обладнання для виробництва. Для цього потрібна стабільність, говорить Ігор Кукляк. 

Такої стабільності прагнуть усі два десятки підприємців, які у 2009 році повірили у законність придбання державного майна на аукціоні. 

  

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Твітері або Facebook

dailylviv.com

 

Останні новини