Новий Розділ та Новояворівськ хочуть самі управляти ТЕЦ

20:42 30 серпня 2019 р.

Фото до новини

Цієї зими мешканці Нового Роздолу та Новояворівська можуть залишитися без тепла у своїх домівках, тому що теплопостачальні організації не підготували господарку до опалювального сезону.


Відео: Львівський пресклуб

Про це сьогодні, 30 серпня, під час пресконференції на тему: «Загроза зриву опалювального сезону на Львівщині через неправомірні дії держорганів та борги приватних компаній», яка відбулася у Львівському пресклубі, повідомив технічний директор Новороздільської ТЕЦ Василь Халак.

- У попередні роки ми готували все обладнання до наступного опалювального сезону відразу, коли закінчувався попередній. Натомість сьогодні я можу сказати, що жодних робіт не проводили. Теплові мережі – без води, порожні, іржавіють, виходять з ладу. Ніхто не робив жодних гідравлічних випробувань, - каже він. 

Для тих, хто не стежив за розвитком подій у Новому Роздолі та Новояворівську, пояснимо, що торік в Україні стався безпрецедентний випадок: НАБУ затримало чотирьох службовців ТОВ «Енергія-Новояворівськ», ТОВ «Енергія-Новий Розділ» та ТОВ «Енергія» за підозрою у заволодінні понад 300 млн куб м природного газу НАК «Нафтогаз України» на суму понад 1,4 млрд грн. Сталося це 16 січня 2018 року. У червні того ж року всі активи новороздільської та новояворівської теплоцентралей (ТЕЦ), теплові та електромережі були заарештовані і передані в управління Національному агентству з питань виявлення, розшуку і управління активами, одержаними внаслідок корупційних та інших злочинів (АРМА). АРМА зі свого боку провела конкурс на визначення управителя цими ТЕЦ. Конкурс виграла компанія «Гарант Енерго М». Саме їй надали право і поклали обов’язки – забезпечувати теплом та гарячою водою мешканців Нового Роздолу та Новояворівська. 

Але управительська компанія не дала собі ради. Торік, коли розпочався опалювальний сезон, тепло в домівки не подали. Мешканці нагадали про свої проблеми перекриттям доріг. Цього року історія може повторитися. 

Мешканцям загрожує холодна зима в неопалювальних оселях. А працівникам ТЕЦ – ще й голодна. Їм заборгували зарплату за кілька місяців. 

- Поки тривав опалювальний сезон, то працівники отримували заробітну плату. Щоправда, з певними затримками – то на тиждень, то на два, то на місяць. 18 квітня вже боргували майже за два місяці. Під тиском громадськості та місцевих органів влади заробітну плату за квітень виплатили. А ось за травень, червень та липень – ні. Якусь частинку, тисячі по дві, виплатили 16 липня за травень, - розповіла активістка, представниця громади Нового Роздолу Світлана Михайлюк. 

На ТЕЦ працює 234 особи. Точніше, досі працювали. Але останнім часом вони почали звільнятися. З квітня до серпня з підприємства пішло 15 відсотків фахових працівників. 

- Я хочу наголосити, що це підприємство має дуже висококваліфікованих фахівців, яких не можна підготувати за один день, - зауважила вона. 

Також управительська компанія боргує податки до місцевого та державного бюджетів.  

Начальник цеху електричних мереж Новояворівської ТЕЦ, працівник ПП «Гарант Енерго М» Василь Роса додав, що тільки в їхньому цеху вже звільнилося майже 60 відсотків працівників. 

- Я сказав колегам, що їду на пресконференцію до Львова. А вони казали передати всім вітання і пішли писати заяви на звільнення. Працівників так мало, що ми заледве встигаємо виїжджати на аварії, - каже він.

Аварій в електричних мережах Новояворівська цього літа надто багато. Василь Роса таку кількість аварій бачив, хіба, взимку, коли мешканці масово вмикають електричні прилади аби обігріти домівки.

- Немає гарячої води. Тож люди встановили собі електробойлери для підігріву води. Навантаження на мережі збільшилося. Воно дорівнює тому, що було взимку. Якщо ТЕЦ не запуститься, то електричні мережі не витримають. Норма навантаження – два кіловати на квартиру. А зараз є  десять кіловатів, - пояснює фахівець.

Також, за словами Василя Роси, його колеги, аби отримати свою зарплату, вдаються до шантажу і погрожують не виходити на роботу. 

- У нашому місті відбувався фестиваль «Молода Галичина». Працювати потрібно було цілодобово кілька днів поспіль. Ми відмовилися і тоді нам виплатили частину зарплати, по 4 тисячі і тільки 22 працівникам з електроцеху. І все. Грошей, певно, нам більше не побачити, - констатує Василь Роса.

Він також додав, що на ТЕЦ працюють не тільки фахівці з електромереж. Проте іншим працівникам, які повинні підготувати мережі та обладнання до нового опалювального сезону, не сплачують заробітної платні і не надають відповідних матеріалів для роботи. З розпачу ці працівники перекрили дорогу. Їм пообіцяли виплатити заборгованість. І виплатили. По одній тисячі гривень кожному. 

Журналістка Вероніка Міронова нагадала, що 5 вересня АРМА повинно оголосити назву нової управительської компанії.

- На конкурс подалося кілька компаній. В тому числі і нинішній управитель «Гарант Енерго М». Нещодавно було оприлюднено борги цієї компанії, назбирані тільки за цей рік. Отож, загальний борг компанії становить один мільярд 134 мільйони гривень. Більша частина цього боргу – борги державним компаніям. І найбільша частина – перед «Нафтогазом». Тобто, компанія, яка рік використовувала газ, майже не платила за нього. Водночас, мешканці заборгували близько 50 млн гривень. То про яке ефективне управління можна говорити? – риторично  запитує вона. 

Також, за словами Вероніки Міронової, управитель за рік не проводив жодних ремонтних робіт. І якщо так піде далі, то через рік від ТЕЦ нічого не залишиться. 

- Я вважаю, що АРМА повинна віддати всю цю господарку, яку вона передала управителю, на місцевий рівень, - говорить Василь Халак.

За його словами, у конкурсі бере участь міське комунальне підприємство «Розділжитлосервіс». І місто сподівається на те, що АРМА прийме правильне та виважене рішення – віддасть місцеву господарку в руки місцевих господарів, а не варягів. 

 

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів