20:08 30 березня 2023 р.
Фото: Львівський пресклуб
Відео: Львівський пресклуб
Їхні знання, уміння досвід, навички - це колосальний потенціал для місцевих тергромад.
На цьому під час пресконференції у Львівському пресклубі наголосила адвокаційна місцева координаторка проєкту «Адвокаційна підтримка внутрішньо переміщених жінок у Львові та Львівській області" Надія Костіна, пише Dailylviv.com.
"До нових мешканок громад ми маємо ставитися як до колосального ресурсу. Адже це «свіжа кров» - нові люди зі своїм баченням, досвідом, навичками. Наприклад, у Стрілківській громаді зараз проживають переселенки з Харкова, які мають по кілька вищих освіт і які влилися в місцеву громаду й активно почали вносити позитивні зміни в її життя",- повідомила Надія Костіна.
З іншого боку, жінкам, які вимушено покинули свої домівки, приїхали на нове місце і починають життя з чистого аркуша, треба допомогти, вважає координаторка.
"Треба розуміти проблеми і потреби, з якими стикаються ВПО. Також важливо знати, як самі переселенці бачать розв'язання цих питань. Дуже важливою є робота з пошуку ресурсів та мотивації у ВПО для подолання перешкод, з якими вони зіштовхнулися. Саме для цього у Львові ГО «Центр «Жіночі перспективи» провів для жінок ВПО два тренінги, на яких жінкам та дівчатам-переселенкам були запропоновані інструменти адвокації", - розповіла Надія Костіна.
Один з головних викликів, з яким стикаються ВПО, є нова реальність, до якої жінки не були готові, коли втікали від війни, вважає регіональна координаторка Національної платформи стійкості та соціальної згуртованості у Львівській області, тренерка з адвокації Оксана Івасів.
"Львівщина стала прихистком для сотень тисяч внутрішньопереміщених осіб і в переважній більшості - це жінки з дітьми. У цій ситуації кожен намагається знайти своє місце у новій реальності. Живучи в нових громадах, люди стикаються з іншими проблемами, яких не мали у себе вдома. Наприклад, люди жили у великих містах, а тут доводиться проживати в містечках чи селах. І це є інша реальність, до якої треба адаптуватися. Завдяки адвокаційним тренінгам, жінки-переселенки отримали базові знання і можливості для своєї подальшої реалізації тут на місцях та інструменти у подоланні викликів, з якими змушені були стикнутися.
За словами Ірини Перів, консультантки з юридичних питань, фахівці проєкту надають жінкам-ВПО первинну правову допомогу безпосередньо в громадах.
"Якщо ж є потреба у вторинній правовій допомозі - зверненні до судів, органів місцевого самоврядування тощо, то ми працюємо і з цими питаннями. Внутрішньо переміщені особи також можуть отримати юридичну консультацію телефоном або онлайн", - пояснює алгоритм роботи проєкту Ірина Перів.
У Новояворівській громаді назвали проблеми, які загострились з приїздом переселенців (відео)
У Самбірській громаді створили Дорожню карту для ВПО: куди веде (відео)
У 9-ти громадах Львівщини виявили шість найбільших проблем для жінок-переселенок (відео)