У Львові - велика перевірка на доступність 628 комунальних закладів

14:38 19 квітня 2024 р.

Фото до новини

Усі комунальні установи Львова – заклади освіти, медицини, ЦНАПи, комунальні підприємства, бібліотеки, кінотеатри перевіряють на доступність.

Обстежують фахові експерти, які дають свої рекомендації. Загалом у Львові є 628 комунальних закладів, 110 з яких вже обстежили. Про це повідомила пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com.

Так, цей тиждень моніторингова група Залізничного району Львова, під керівництвом Ірини Маруняк, уповноваженої Львівської міської ради з питань доступності, перевіряють заклади району. До обстежень залучили Катерину Кардин, експертку з фізичної доступності будівель і публічних просторів з м. Дніпро.

«У будь-який момент будь-яка людина може стати маломобільною. А будь-яка моломобільна людина повинна мати такі ж самі можливості як і інші. І це обов’язково. А доступність – це дотримання мінімальних правил, які вказані у ДБНі-2240 2018 року, щоб маломобільна людина мала можливість скористатися послугами того чи іншого закладу чи простору.

Зараз ці норми почали активно застосовувати, але у нас ще багато роботи, ще багато років доведеться витратити, щоб, в першу чергу, виховати людей, що це необхідно і має бути зроблено якісно.

До прикладу, до закладу можуть облаштувати пандус, однак кут ухилу буде таким, що самостійно на кріслі колісному по ньому не зможе заїхати. Якщо пандусом піднімається людина з тростиною, а чарунки там більше як 15х15 мм, то закінчення тростини може провалитися крізь покриття цього пандусу. А через ненормативні поручні на пандусі можна зробити собі шкоду, зачепившись курткою чи штанями. І таких зауважень до робіт є багато.

 

Та, загалом, все що стосується доступності можна забезпечити прочитавши, вивчивши, а найголовніше зрозумівши норми ДБН», - переконана Катерина Кардин, експертка з фізичної доступності будівель і публічних просторів.

Як повідомила уповноважена Львівської міської ради з питань доступності Ірина Маруняк, загалом у Львові є 628 комунальних закладів. 110 з яких вже обстежили. Під час обстеження формуються відповідні рекомендації, яким має бути пандус, поручні, ширина дверей, яким чином має бути зроблена інклюзивна вбиральня.

«Коли говоримо про доступність, то тут йдемо мова про різні категорії – це не лише особи на кріслах колісних, це люди старшого віку, особи з візочками, люди з вадами зору та ін. Тому місто має бути доступним для всіх, а відтак маємо переосмислити питання доступності і змінити свої погляди.

Насправді, у нас вже зроблено чимало. Однак, є випадки, коли відповідні інституції зроблять проект, він пройде експертизу та, на превеликий жаль, не дотримується норм ДБН 2018 р. Такі речі виявляємо і даємо рекомендації керівникам переробити те, що зроблено неправильно, або зробити те, чого немає.

За результатами обстеження складаємо протокол, і вказуємо терміни їх реалізації. Наша ціль, щоб все було зроблено якісно.

Дуже важливо, щоб керівники закладів виконали рекомендації, щоб не були байдужими, адже невідомо що нас чекає завтра. Іде війна. Наші воїни повертаються з різними травмами і пересуваються на кріслах колісних, мають протези, тому суспільство має допомогти їм адаптуватися, допомогти комфортно жити і відвідувати всі заклади, які їм необхідні», - наголошує Ірина Маруняк.

Наявність предметів доступності і їх відповідність нормам ДБН сьогодні перевірили у ліцеї «Гроно» Залізничного району міста. Усі рекомендації внесли у протокол і передали керівниці закладу для впровадження.

«Ми розуміємо, що питання доступності набирає щораз більшою актуальності в теперішній час і багато людей можуть цього потребувати. Тому у нашому закладі ми вже зробили вхідні групи дверей відповідної ширини, безбарєрність і безпороговість проходів, облаштували пандус, інклюзивну вбиральню. А всі рекомендації від експертів про те, що ще доробити, виправити і покращити, врахуємо в роботі», - відзначила Наталя Сомик, директор ліцею «Гроно».

Нагадаємо, Ірина Маруняк, уповноважена Львівської міської ради з питань доступності, щоденно працює з моніторинговими групами, які обстежують комунальні установи міста, щодо наявності у них елементів доступності. Групи працюють у Львові з вересня 2023 року і вже обстежили сотні комунальних установ, а в актах зазначали, що необхідно виправити.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

 

новобудови Львів