Сім нововведень оновленого законопроєкту про мобілізацію

20:41 31 січня 2024 р.

Фото до новини

Законопроєкт представлятимуть у Верховній Раді міністр оборони і головнокомандувач ЗСУ.

30 січня 2024 року Кабінет Міністрів України передав до Верховної Ради оновлену версію законопроєкту про мобілізацію. Як повідомляється у документації на сайті парламенту, головним представником документа у ВР буде міністр оборони Р. Умєров, головнокомандувач ЗСУ В. Залужний  виступатиме як співдоповідач. Оновлений законопроєкт пропонує змінити багато норм для військовозобов’язаних осіб. Центр протидії дезінформації проаналізував законопроєкт, пише DailyLviv.com.

Читайте також: Без військового вишколу не братимуть на держслужбу — законопроєкт про мобілізацію

Основні запропоновані нововведення такі:

•  призовний вік в Україні знижується з 27 до 25 років;

•  скасування строкової служби, замість неї – базова військова підготовка;

•  мобілізація для добровольців дає 2 місяці на вирішення своїх особистих питань і проблем перед виряджанням на службу;

•  виключена норма захисту від призову для тих, хто має дружину (чоловіка) чи батьків з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи не мають інших працездатних осіб;

•  громадян призовного віку, які не з’явилися в ТЦК протягом 10 днів з моменту отримання повістки за рішенням суду очікує арешт рахунків та інших цінностей у банках або інших депозитарних установах, обмеження на водіння авто та заборона виїзду за кордон. Водночас для тих, хто постійно проживає за кордоном, така опція виключена.

•  документом передбачено, що порядок та організацію бронювання, критерії визначає КМ України. Права на відстрочку не матимуть працівники Бюро економічної безпеки України та Державної виконавчої служби. Для військовозобов’язаних державних службовців категорії «Б» та «В» і посадовців в органах місцевого самоврядування пропонується бронювання у розмірі 50% від штату. Бронювання матимуть голови міських та селищних, територіальних громад. Також не підлягають призову на військову службу жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років та які мають дитину (дітей) до 18 років, якщо другий з батьків помер, позбавлений прав або визнаний зниклим безвісти.

•  жінки, які мають медичну чи фармацевтичну спеціальність підлягатимуть взяттю на військовий облік, а ті, що мають спеціальність або професію, споріднену з військово-обліковою, зможуть мобілізуватися за бажанням.

Читайте також: Працівники Львівського ТЦК ходитимуть з відеокамерами у рейдах з мобілізації

Суттєвих змін очікує сама процедура військового обліку призовників, а також процедури вручення повісток:

•  військовозобов’язані після оголошення мобілізації мають 60 днів, щоб уточнити облікові дані – через центр надання адмінпослуг, ТЦК або електронний кабінет. Тож, до обов’язків призовника, військовозобов’язаного, резервіста входитиме реєстрація власного електронного кабінету. Днем її вручення вважатимуть той, коли ТЦК отримала повідомлення про її доставлення. Якщо її надіслали пізніше 17:00, вона вважатиметься врученою у наступний робочий день. Про причини неприбуття слід повідомити ТЦК протягом трьох днів з кінцевої дати, визначеної в порядку денному.

•  співробітники поліції на законодавчому рівні отримають можливість законно інформувати чоловіків призовного віку про необхідність відвідати Територіальний центр комплектування і соціальної підтримки, а також зможуть допомогти співробітникам ТЦК і СП доставити ухилянта і\або призовника в центр комплектування. Повідомляти ТЦК про перебування на стаціонарі осіб від 18-25 років хочуть зобов’язати керівників лікарень, які звітуватимуть ТЦК про їхнє надходження на лікування протягом 3-х днів. Міські адміністрації та органи місцевої влади можуть і повинні сприяти співробітникам ТЦК і забезпечувати прибуття призовників у сам центр комплектування. Всі громадяни віком від 18 до 60 років, які перебувають на обліку (або зняті з нього) повинні мати при собі військово-обліковий документ і пред’являти його на вимогу представника ТЦК, поліціянта або ДПСУ.

Зміни торкнуться і умов мобілізації чоловіків призовного віку, яким вдалося покинути країну:

•   будь-які консульські дії в закордонних дипломатичних установах для чоловіків від 18 до 60 років, які є призовниками, військовозобов’язаними або резервістами, будуть здійснюватися тільки за наявності у них військово-облікових документів. Виняток – оформлення посвідчення на повернення в Україну, консульські дії щодо дітей, якщо другий батько – іноземець, оформлення спадщини.

•  оформлення паспорта громадянина України, закордонного паспорта громадянина України теж буде проводитися тільки за наявності військово-облікових документів.

Отже, новий документ визначає прозоріші правила мобілізаційного процесу, а також необхідне врегулювання прав військовозобов’язаних, що дасть змогу покращити організацію діяльності військових служб.

Читайте також: Кого з жінок візьмуть на військовий облік

Як зазначає Президент України В. Зеленський, новий законопроєкт повинен бути «розумним і справедливим», оскільки якщо не вистачає людей на полі бою, держава «має надати військовим інструмент, щоб ті могли мобілізувати частину суспільства». Якщо законопроєкт буде прийнятий депутатами ВРУ, а Президент підпише його, нові правила набудуть чинності. Коли саме відбудеться голосування, наразі невідомо.

Читайте також: Що кажуть у ЗСУ про мобілізацію 18-річних

Довідково

Центр протидії дезінформації є робочим органом Ради національної безпеки і оборони України, утвореним відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 березня 2021 року “Про створення Центру протидії дезінформації”, уведеного в дію Указом Президента України від 19 березня 2021 року № 106.

Центр функціонує відповідно до Конституції і законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, міжнародних договорів України, цього Положення, а також розпоряджень Секретаря Ради національної безпеки і оборони України.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів