Чому французька Ліга 1 скоротила кількість учасників

18:03 29 вересня 2023 р.

Фото до новини

Багато хто вважає, що головним рушієм реформи стала катастрофічна ситуація з телевізійними правами на показ матчів французького чемпіонату.

Сезон 2023/24 у вищому дивізіоні чемпіонату Франції розпочали 18 команд. Востаннє турнір з такою кількістю учасників проводився 21 рік тому. З якої причини французька Ліга 1 вирішила відмовитися від вже звичного формату з 20 клубами? Офіційно це пояснюють майбутніми змінами в єврокубковому календарі. Починаючи з наступного року, груповий етап ЛЧ, ЛЄ, ЛК гратиметься за швейцарською системою, що означає збільшення кількості матчів. В таких обставинах скорочення складу учасників внутрішньої першості дозволить зменшити навантаження на представників Франції на міжнародній арені.

Причина досить поважна, але не тільки нею керувалися функціонери та клуби, приймаючи рішення про зміну формату. Багато хто вважає, що головним рушієм реформи стала катастрофічна ситуація з телевізійними правами на показ матчів французького чемпіонату. Нагадаємо, що найбільш вигідний телеконтракт в історії турніру, укладений з компанією Mediapro на період 2020–2024 років, було скасовано вже за декілька місяців через неспроможність транслятора виконувати свої зобов'язання в умовах коронавірусу. 

Це стало серйозним фінансовим ударом для французької Ліги 1 та її партнерів. На допомогу тоді прийшов колишній партнер Canal+, який погодився придбати повний пакет прав на показ при умові скорочення кількості команд до 16 або 18. У 2021 році організація і клуби погодилися піти на цей крок та врешті-решт втілили його в життя.

Чемпіонат Італії 2023/2024: поки що без змін

В італійському футболі теж давно говорять про необхідність змін у форматі Серії А. Головним ініціатором реформ виступає Габріеле Гравіна. Голова футбольної федерації запропонував наступні нововведення:

скоротити Серію А до 18 команд;

  • ввести плей-офф для визначення чемпіона (від 4 до 8 учасників);

  • ввести плей-аут для визначення клубів, що вилітають.

Планувалося, що по такій схемі проводитиметься вже чемпіонат Італії 2023/2024, але новий сезон розпочався без кардинальних змін у регламенті. Більшість клубів виступають проти скорочення. Плей-офф може з'явитися у наступному розіграші, та говорити про це явно зарано.

Втім, деякі зміни вже відбулися. З минулого сезону в Серії А діє правило золотого матчу. Якщо перші дві команди наберуть однакову кількість очок, переможця змагання визначить додаткова очна зустріч. Суперники зіграють тільки 90+ хвилин без додаткового часу. У разі нічиєї відразу пробиватимуться післяматчеві пенальті.

Аналогічним чином визначається команда, яка залишиться в еліті. До речі, якби не це нововведення, «Спеція» Віктора Коваленка сьогодні виступала б у вищій лізі чемпіонату Італії 2023/2024. За додатковими показниками клуб зайняв рятівне 17-е місце, але був змушений грати стик з «Вероною», яка набрала стільки ж очок. У підсумку поразка та пониження в класі, а все через правило, що набрало чинності тільки на початку сезону.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

 

новобудови Львів