В установчі збори з прийняття нової Конституції треба делегувати 400 представників, – експерт

14:46 23 листопада 2015 р.

Фото до новини

Приймати нову Конституцію повинен народ, а не Президент та депутати, судді, прокурори та працівники міністерств.

Про це сьогодні, 23 листопада, під час прес-конференції на тему: «Старт у Львові Всеукраїнської комунікаційної кампанії «КонституціЯ», яка відбулася у Львівському прес-клубі, заявив народний депутат України I. II, III, IV та VI скликань Тарас Стецьків.

На його думку, найправильніше буде приймати Конституцію України  спеціально скликаними установчими зборами, які би обирали всі громадяни.

- І це краще, ніж би Конституцію приймали діючі політики і діючий  склад парламенту. Ще в 2011 році я був у числі тих народних депутатів, які вносили до парламенту попереднього скликання проект закону про процедуру прийняття нової Конституції. Тоді, звичайно, він не мав шансів на прийняття. Але ми хотіли засвітити та озвучити ідею, що зміни до Конституції можна приймати діючим складом парламенту. А можна і скликати спеціальні установчі збори, - каже Тарас Стецьків.

Головним критерієм скликання установчих зборів, за його словами, є законодавча заборона обрання туди діючих політиків, суддів, та міністрів.

Експерт з публічного права, голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко каже, що відповідь на те, як будуть обирати кандидатів від громади та як будуть приймати нову Конституцію, має дати новий закон про порядок підготовки та ухвалення нової Конституції України.
- Та концепція, яка сьогодні обговорюється і є домінуючим варіантом, передбачає, що орган установчої влади має формуватися прямими виборами. Далі точаться дискусії, яку робити виборчу систему. Є одна точка зору, що це будуть мажоритарні округи. Висувати кандидатури мають громадські організації. А ось партії та органи влади сюди – взагалі не допускати. Тоді, правда, виникає питання, хто і як буде формувати виборчі комісії і хто забезпечить їхню працездатність, і звідки візьмуться гроші на проведення цього всього, - каже він.
Друга точка зору, за словами експерта, полягає в тому, що ці вибори повинні забезпечити представництво в установчих зборах різних категорій зацікавлених осіб.
- І тут політичні партії теж є репрезентантами певної частини громадської думки. Є пропозиція: нехай політичні партії вибирають сто майбутніх членів цих установчих зборів. І тут буде пропорційна виборча система без виборчого бар’єру. А громади (міські, сільські, селищні) мають мати своє окреме представництво. Для них найкраще пасує окрема виборча система – по три представники від кожного регіону. Висувати їх можуть громади в особі місцевих рад. І мажоритарний тримандатний округ вибирається три делегати. Це буде ще 75 осіб. І третя категорія – представництво безпосередньо від громадян. Є пропозиція використати існуючі у нас 225 багатомандатних мажоритарних округів. Але об’єднати їх по три в один, буде 75 округів, по три депутати від кожного з округів – це ще 225 представників. Таким чином сумарний склад – 400 вибраних народних представників могли би сформувати склад конституанти, - пояснив Ігор Коліушко.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів