Терористи анонсували створення власної армії й зрив виборів на Донеччині, – ЗМІ

11:18 15 травня 2014 р.


Фото: AFP

Самопроголошений «губернатор» Павло Губарєв заявляє, що нібито має уже 27 тисяч добровольців.

Журналіст «Радіо Свобода» Валерія Дубова розповідає в сьогоднішній публікації «Сепаратисти намагаються зірвати вибори на Донеччині і збирають власну армію»:

«Учора сепаратисти взялися за окружні виборчі комісії Донеччини, вони зірвали кілька важливих засідань і викрали членів комісій. Через тиск озброєних людей донеччани відмовляються працювати на виборах, а процес підготовки голосування відстає від плану.

У той же час, сепаратисти заявляють, що самопроголошена республіка мобілізовує власну армію, а так звана ДНР обиратиме свій «парламент». Донеччина і далі «обростає» блок-постами, а економічні наслідки кризи стають все наявнішими. 

Лише за вчора було зірвано кілька важливих засідань окружних комісій по області. У Краматорську голову комісії викрали невідомі озброєні люди (за кілька годин його повернули).

Нападники вимагали від членів комісії визнати закони самопроголошеної республіки. Подібна протидія підготовці президентських виборів чиниться і в Донецьку, через такі напади вчора була зірвана робота кількох окружних комісій.

При всій загрозі, міліція досі не розпочала охорону будівель, де працюють комісії, а через небезпеку і регулярні зриви роботи в області існує суттєвий брак людей для роботи у комісіях всіх рівнів.  Як розповіли «Радіо Свобода» у місцевому «Комітеті виборців України» окружні комісії у своїй роботі дещо відстають від запланованого графіку підготовки, до того ж, відчутний брак людей для роботи на виборах, тому є імовірність, що на певних округах вибори можуть не відбутись. 

«Ми вперше стикнулись із ситуацією, коли громадсько-політична криза настільки сильно відображається на виборчому процесі, – говорить голова  правління Донецької обласної організації Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» Сергій Ткаченко. – Це призвело до ряду серйозних проблем з підготовкою передвиборчої кампанії. В першу чергу, це – формування дільничних виборчих комісій, зараз ми відстаємо від плану. Для комплектації ДВК не вистачає людей на восьми округах області».

У самих окружних комісіях Радіо Свобода заявили, що роботу цілеспрямовано зривають, а напади стаються відразу після початку засідання, тож жодних рішень члени комісії просто не встигають прийняти. У той же час, люди через тиск починають відмовлятись головувати у комісіях через опасіння за власне здоров’я.

При цьому експерти КВУ запевняють, що вибори в окрузі за законом визнають дійсними, навіть якщо вони відбудуться на одній дільниці, тож, вибори у всій області зірвати буде складно. Самопроголошена республіка заявила, що вибори президента на Донеччині не проходитимуть, тому протягом останніх тижнів сепаратисти чинять моральний та фізичний тиск на членів окружних комісій, викрадають голів комісій та грабують техніку.

Шахтарі готові боронити Донбас

Офіційно повідомляється, що станом на сьогодні сепаратисти знаходяться у двадцяти чотирьох адміністративних приміщеннях по області, з урахуванням приміщень МВС та СБУ. В регіоні тривають бої, подекуди масштабні, вони переважно проходять у Слов’янську та Краматорську, там місцеві сепаратисти вже пообіцяли перейти у наступ. Учора ввечері та цієї ночі, за інформацією Міноборони під Краматорськом українські силовики проводили операцію, в результаті якої є поранені. За непідтвердженою інформацією, це операція проти тої ж групи бойовиків, яка напередодні влаштувала засідку на українських спецпризначенців, в результаті чого загинуло семеро військових. Результати останніх боїв сподіваємось дізнатись уже сьогодні.

Сепаратисти тим часом лякають створенням власної армії. Самопроголошений губернатор Павло Губарєв заявляє, що нібито має уже 27 тисяч добровольців, готових стати на бік сепаратистів.

При цьому, кількість прихильників самопроголошеної республіки була в цілому стабільною з самого початку заворушень, а така кількість «добровольців» себе за весь час не проявила, тож, очевидно, реальні цифри бажаючих менші в рази. А от ветерани МВС готові стати на захист Донеччини від сепаратистів.

Про це повідомило офіційне СБУ. Таку ж позицію займають і донецькі шахтарі, а надто після того, як сепаратисти спробували завадити роботі шахт та поранили трьох гірників, відповідні заяви зробили профспілкові лідери шахтарів.

Очевидно, наближення економічних наслідків через погіршення ситуації в регіоні далося взнаки і в галузях, де переважно працює олігарх Ринат Ахметов, адже, вчора він звернувся до мешканців, переконуючи, що самопроголошену республіку не визнає світ, а це, у свою чергу, поставить хрест на економіці краю. Він вчергове наполіг, що єдиний шлях розвитку Донбасу – як частини України.

За заявами місцевої влади, через останні події на Донеччині є проблеми із низкою товарів, адже порушене транспортне сполучення, також зріє криза із соціальними виплатами, бо кілька міст уже частково заблоковані. При цьому обласна влада спростовує інформацію про суттєві перебої із продуктами харчування». 

Натомість журналіст «Радіо Свобода» Яна Полянська розповідає в сьогоднішній публікації «Під загрозою президентські вибори у 13 округах Сходу України»

«Від правоохоронних та місцевих органів влади залежить, чи зможуть українці проголосувати на Донбасі. Головні ризики пов’язані з блокуванням дільниць, погрозами членам комісії та викраденням списків виборців. Наразі залишаються під загрозою вибори у 13 округах Сходу України. 

У Східній Україні, де триває антитерористична операція, президентські вибори 25 травня не відбудуться, вважає генеральний директор Комітету виборців України Олександр Черненко. Проте, на думку експерта, ще можна організувати голосування на тих дільницях, які не повністю під контролем у сепаратистів.

«Головні ризики і загрози пов’язані зі штучним перешкоджанням проведення виборів: блокуванням дільниць, погрозами членам комісії, викраденням списків виборців», – додає експерт.

Натомість аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев переконаний: зарано стверджувати, що сепаратисти зірвуть голосування на проблемних дільницях. На його думку, успіх виборів залежатиме від того, як діятимуть органи місцевої влади у Донецькій та Луганській областях.

«Наприклад, Донецьк: там зберігається вертикаль влади Донецької міської влади і Донецького міського голови. І у випадку зацікавленості цих посадовців у забезпеченні виборчих прав мешканців міста – процес 25 травня може бути запущений. З іншого боку, є певна терористична діяльність і тут на 100% спрогнозувати достатньо важко», – додає Олександр Клюжев.

Можуть виникнути ситуації, коли спалять всі бюлетені – Айвазовська

Якщо напади сепаратистів на дільничні комісії будуть точковими та несистемними, то вибори на Сході України відбудуться. Про це заявила Ольга Айвазовська, координатор виборчих і парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА.

На думку експерта, успіх виборів, у першу чергу, залежатиме від ефективної роботи правоохоронців на місцях. Необхідно забезпечити захист приміщень окружних виборчих комісій, ротацію правоохоронців та безпеку членів комісій, вважає експерт.

«Зрозуміло, що за обставин, коли буде супроводжувати лише один представник правоохоронних органів, до прикладу, доставку виборчих бюлетенів до ОВК, а потім до дільниць, – можуть виникнути ситуації, коли на цю машину нападуть і спалять всі бюлетені», – каже Ольга Айвазовська. 

Експерт зазначає, що під загрозою залишаються 12 округів Донецької області та один округ Луганської. Проте навіть якщо вибори на цих територіях не відбудуться – результати президентські вибори все-одно вважатимуться законними, додає Ольга Айвазовська. 

«Це означає, що близько 5% виборчих дільниць в межах України можуть не відкритися 25 числа. Немає критичної межі ані явки, ані кількості дільниць чи округів, на яких повинно бути проведене голосування, щоб вибори були визнані, або навпаки були зірвані. Зараз є питання максимальної кількості дільниць, які відкриються в межах усієї України», – зазначає Ольга Айвазовська.

Експерти переконані, що жителі Сходу мають бажання обрати нового президента, тож забезпечать явку 25 травня на рівні 50%».

dailylviv.com

До теми

10:06 29 жовтня 2020 р.

КСУ заблокував призначення керівних кадрів органів влади, у тому числі переможців місцевих виборів

Конституційний Суд України позбавив Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) доступу до державних реєстрів, необхідних для проведення спеціальної перевірки декларацій кандидатів на керівні посади до органів влади.

Рубрика: Політика

17:21 28 жовтня 2020 р.

У двох громадах на Львівщині повторно перераховують голоси (відео)

Бібрська міська територіальна виборча комісія провела повторний підрахунок голосів на п’ятьох дільницях. Ще на п’ятьох виборчих дільницях перерахує результати волевиявлення Славська селищна ТВК.

Рубрика: Політика

15:42 28 жовтня 2020 р.

Батенко звинуватив у спробі фальсифікації виборів на Львівщині «Слугу народу», а другу політсилу пообіцяв назвати ввечері

У теоретичній змові, яка фальшує результати підрахунку голосів на виборах до Львівської облради, є дві політичні сили.

Рубрика: Політика

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ “ОПОРА” про результати місцевих виборів-2020 на Львівщині

Рубрика: Політика

Біорезерват "Розточчя", Страдецька гора, річка Верещиця - як врятувати?

Рубрика: Ситуації і пригоди

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу