Сьогодні в багатьох містах світу проведуть глобальну акцію на підтримку льотчиці Надії Савченко (відео, оновлено)
13:32 11 травня 2015 р.
Фото: Reuters
Свій 34-й день народження народний депутат України змушена зустрічати в московському СІЗО.
Глобальна акція на підтримку української льотчиці Надії Савченко триватиме сьогодні, в її 34-й день народження, у багатьох містах світу. Наразі народного депутата України утримують у московському СІЗО.
Громадські активісти збираються влаштувати акцію на підтримку Савченко і в Москві. Проте в якому вигляді вона буде відбудеться, поки тримають у таємниці. Свій 34-й день народження українська льотчиця Надія Савченко зустріне в СІЗО «Матроська тиша». Сестра Віра Савченко розповідає:
«Надія свої дні народження любить, але для неї це завжди було не стільки дитяче свято, скільки привід для зустрічі родичів. Приходили якісь мамині родичі, батькові.
Таких свят, які влаштовують дітям, у нас не було. Це не дитяче свято було. Це – привід зібратися людям і поговорити про минуле.
День народження як день народження. Коли ми виросли, ми намагалися його святкувати. Грошей на це не було, тому викручувалися як могли.
Ми дуже любимо свої дні народження, але святкувати в дитинстві з батьками було не цікаво, бо батьки старі. В нас різниця у віці дуже велика».
У Росії 11 травня – вихідний день, тому привітати особисто свою підзахисну Надію Савченко з днем народження не зможуть навіть її адвокати. Проте нагадати про її справу збираються громадські активісти. Вони планують долучитися до глобальної акції на підтримку українки, однак яким чином – поки тримають у секреті.
Один із адвокатів Надії Савченко Марк Фейгін вважає, що в нинішніх умовах у Росії проведення протестних акцій небезпечно. Крім того, практичний результат таких виступів – на відміну від аналогічних акцій в інших країнах – у Росії не дуже помітний. Проте, за словами Марка Фейгіна, сам факт підтримки дуже важливий. Адвокат також зазначив:
«Справа в тому, що це (глобальна акція. – Ред.) спрямована на взаємодію українських громад по всьому світу, тому що вони таким чином впливають на власні уряди, змушуючи політиків діяти ефективніше в справі звільнення Надії Савченко. У Росії, повірте, це зробити неможливо, тому що впливати нема на кого.
Це тільки демонстрація солідарності з Надією. Швидше, правозахисний сенс мають такі акції. Ну і плюс поздоровлення з днем народження, бо день дійсно особливий, який вона зустрічає у вʼязниці. Сенс акції в Росії, в Москві інший, тобто він не має певного призначення».
На думку адвокатів Надії Савченко, російська влада хоче зменшити інтерес і в ЗМІ, і в суспільстві до справи української льотчиці. Саме з цим захисники повʼязують чутки про ймовірність переведення розгляду справи з Москви до Воронежа.
Наприкінці квітня Слідчий комітет Росії висунув Надії Савченко остаточне обвинувачення у причетності до вбивства російських журналістів і незаконному перетині кордону. Сама українка свою провину відкидає, а захист Надії наполягає на її викраденні з зони бойових дій на сході України.
У травні суд продовжив арешт Надії Савченко до 30 червня. Про це повідомило сьогодні, 11 травня, «Радіо Свобода». Натомість «Телеканал новин «24» також розповів у понеділок::
«Надію Савченко вже понад 10 місяців незаконно утримують за ґратами у Росії. Попри тривале голодування та моральний тиск, Надія не здається.
Сьогодні у неї – День Народження. Ми згадали, якою є історія іменинниці від самого початку.
Завдяки залізній силі волі Надія Савченко вже стала символом України. Будучи у полоні, вона сміливо висловлює свою патріотичну позицію, принципово говорить українською. І не побоялась кинути виклик Путіну та його режиму.
«Чому амбіції одної людини настільки нахабні, що просто підставляють під удар решту людей – своїх же людей? Під економічний удар, під удар, не дай Боже, війни. Для чого це потрібно одному наполеону з комплексами?», – закликала Надія, знаходячись за ґратами.
Надія – воїн за покликанням. Служила в армії за контрактом, брала участь у миротворчій місії в Іраку. До минулого року була відома лише як одна з небагатьох українських жінок-льотчиць.
Під час кривавих подій на Майдані не залишилась осторонь. Намагалась зупинити протистояння на Грушевського.
Кардинально життя Надії змінила неоголошена війна на Донбасі. Торік влітку старший лейтенант пішла з лав збройних сил і приєдналась до добровольчого батальйону «Айдар».
17 червня 2014 року на Луганщині Надія Савченко потрапила в полон до сепаратистів. І вже на першому допиті вона чітко озвучила свою позицію у конфлікті.
Після цього бойовики передали льотчицю російським спецслужбам, ті перевезли її у Воронеж. Порушуючи всі міжнародні норми, Надію 2 липня запроторили за ґрати. Пізніше перевели до московського СІЗО, де їй шиють вбивство двох російських журналістів.
«Проте є реальний доказ того, що Надія Вікторівна Савченко за годину до загибелі російських журналістів Волошина і Корнелюка вже перебувала в полоні луганського батальйону «Зоря», – переконує адвокат Марк Фейгін.
У Росії Надію звинувачують ще й у незаконному перетині кордону, хоча самі ж її і викрали. Та довести свою невинуватість у кишеньковому суді Путіна нереально.
Щоразу їй продовжують термін ув'язнення. Востаннє постановили тримати під арештом до 30 червня.
Російському «басманному правосуддю», схоже, байдуже, що Надія – народний депутат України і навіть делегат ПАРЄ. А це дає їй дипломатичний імунітет.
«Це перший випадок в історії РФ, коли чинний член ПАРЄ без жодних підстав утримується в тюрмі. Це вопіюще беззаконня. Я надіюсь, відповідні міжнародні органи дадуть оцінку рано чи пізно, в тому числі і парламентська асамблея вже виносила резолюцію незаконним діям Росії», – пояснює інший адвокат.
Аби висловити свій протест, 15 грудня Надія розпочала голодування. Це привернуло увагу усього світу – небайдужі масово почали висловлювати підтримку: надсилають листи, влаштовують акції, зокрема «Твіт-шторми».
Всі, затамувавши подих, рахують втрачені кілограми Надії, вболівають за її життя та здоров'я. А російська влада настільки боїться, що навіть у лікарні тримала кволу фізично та сильну духом українку за щільними ґратами.
Про звільнення усіх полонених, в тому числі і Савченко, домовились у Мінську, та для Путіна це не вказівка до дій. Тож українській бранці наша влада вирішує хоча б надати почесне звання.
«Я вирішив присвоїти звання героя Савченко – жінці, яка стала символом незламності нашого духу, якщо хочете – символом нашої перемоги», – сказав Президент Петро Порошенко.
Українська бранка мужньо витримала 83 дні голоду, потім її таки вмовили хоч час від часу приймати їжу, аби вижити. І хоча здоров'я Надії трохи похитнулось, вона не припиняє боротьбу.
Як розгортатиметься ця справа далі – спрогнозувати важко. Чи шукатимуть українські та світові можновладці важелі впливу на Путіна для звільнення Савченко і припинення агресії проти України загалом – питання залишається відкритим.
Ії сестра Віра Савченко розповідає, що це не її впертість, а зброя яку вона підняла. Повстала проти Кремля. І наче весь світ за неї але всі вмовляють спустити зброю, мовляв ти не переможеш, ще не таких ламали. Наразі вона зробила свою справу –привернула увагу світу. Надя розраховувала на Україну, але європейські політики більше на це відреагували. можливо, ця зброя вже вистріляна і треба міняти.
Наразі свої патріотичні почуття Надія втілює в малюнках, і сподівається продовжити свою боротьбу вже в Україні».
Про це розповіли сьогодні, 11 травня, на сайті «Телеканалу новин «24», де раніше повідомили в понеділок:
«Телеканал новин «24» зібрав привітання для полоненої льотчиці Надії Савченко з усієї України. До слова, їй сьогодні, 11 травня, виповнилось 34 роки.
«Надійко – ви наша героїня. Але дуже просимо – залишайтеся здоровою та живою. Ми вас любимо», – каже літня жінка.
«Щоб її випустили та щоб вона у парламенті виборювала наші права», – вітають дівчата з Івано-Франківська.
Віктор – журналіст. Він втік з Росії та отримав українське громадянство. Нині допомагає українським бійцям та веде переговори про звільнення полонених. «Пишаємося тобою. Ти людина, яка не здається», – написав хлопець.
Підтримують українську льотчицю навіть росіяни. Ольга – російська дисидентка. Через те, що публічно підтримувала Україну, з Росії змушена була втікати. Бо там її переслідували та погрожували. Каже, за здоров'я Надії молиться.
Марія тимчасово покинула навчання в університеті й пішла добровольцем на війну. У зоні АТО дівчина керує безпілотником. З відомою льотчицею мріє політати.
У Москві сестра Надії Віра обіцяє привітання передати сестрі, з собою взяла ще півтисячі листів. «День у в'язниці не прожитий даремно, якщо прийшов хоча б один лист. Це дуже цінно для Надії», – сказала сестра. Більше – дивіться у відеосюжеті».
Про це інформує в понеділок «Телеканал новин «24».
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook