Новий Виборчий кодекс зріже гілку «мажоритарників», – акція

13:14 11 травня 2018 р.

Фото до новини

15 травня – у всіх обласних центрах України та 17 травня – у Києві активісти вимагатимуть від Верховної Ради ще цього літа розглянути і прийняти у другому читанні Виборчий кодекс.

Про це сьогодні, 11 травня, під час прес-конференції на тему: «Політики та активісти Львівщини оголосять вимоги Всеукраїнської акції за виборчу реформу», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила представниця громадської організації Центр UA Соломія Саврук. Вона нагадала, що зараз вибори в Україні регламентовані різними законами, які мають низку суперечливих положень. Це – Закон про вибори Президента України, Закон про вибори до Верховної Ради України та Закон про місцеві вибори.

- Натомість Виборчий кодекс дозволить знизити рівень виборчої корупції та уніфікує виборчі правила для всіх виборів в Україні, - вважає експертка Соломія Саврук.  

7 листопада минулого року Верховна Рада прийняла новий Виборчий кодекс у першому читанні. Однак парламент не поспішає затвердити його кінцево. А зробити це треба хоча би до липня, тому що вибори Президента вже призначено на 31 березня 2019 року, і восени цьогоріч розпочнеться виборча кампанія.

- Якщо депутати не затвердять Виборчий кодекс влітку, то затверджувати його вже можна буде аж після парламентських виборів, які призначені на жовтень 2019 року. А вибори Президента та до Верховної Ради тоді відбудуться за старими правилами, - пояснює Соломія Саврук.

На її думку, ці старі правила дуже недосконалі та дозволяють приходити до влади людям, які не працюють на розвиток держави. Так, у чинному парламенті зараз є 225 депутатів-мажоритарників і 225 депутатів, які потрапили за «закритими списками». Ці списки називають «закритими» не тому, що їх приховують, а тому що виборці не мають жодного впливу на те, хто з осіб, які є в цих списках, потрапить до парламенту.

 - Різні дослідження показали, що мажоритарники гірше працюють у парламенті, прогулюють засідання, обіцяють виборцям те, що абсолютно не стосується їхніх повноважень, часто підкуповують виборців та починають порушувати законодавство ще на стадії виборів, - зазначає Соломія Саврук.

А ось новий Виборчий кодекс пропонує шляхи, які допоможуть уникнути корупційних схем під час виборів. Так, Верховну Раду обиратимуть за відкритими партійними списками. Аж 359 депутатських крісел посядуть особи з таких списків. Це дасть можливість потрапити до парламенту представникам усіх регіонів. А сьогодні 80 відсотків нардепів – мешканці Києва, які не розуміють та не цікавляться проблемами регіонів.

- Тут (за новим Виборчим кодексом – ЩЛ) складніше буде говорити про підкуп. Тому що мешканці голосуватимуть за кандидатів, за партії та їхні програми, а не за мажоритарників, - зауважила Соломія Саврук.

Доктор політичних наук Анатолій Романюк зізнався, що чинний виборчий закон критикують усі.

- Закон сприяє політичній корупції та розвитку корупції у всій країні. Він не сприяє демократизації політичних партій. Навпаки, він посилює лідерські позиції керівників політичних партій. Також діючий в Україні закон не сприяє представленню в Україні на виборах групових інтересів. Натомість відбувається підміна державних інтересів партійними, - наголошує професор ЛНУ імені І.Франка Анатолій Романюк.  

Що стосується нового Виборчого кодексу, то всі політичні партії України говорять про необхідність зміни виборчого законодавства. Але нічого не роблять, щоби його змінити.

- Я би нагадав, що після 2004 року всі депутати, коли балотувалися, то обіцяли скасувати депутатську недоторканність. І виборчі кампанії 2006, 2007 та наступні відбувалися під гаслом «ми повинні скасувати депутатську недоторканність». Щось подібне вони зараз вони відіграють з Виборчим кодексом, - порівняв Анатолій Романюк.

Представник ГО «Антикорупційний форум Львівщини» Олексій Роговик зауважив, що напередодні нових президентських і парламентських виборів понад 60 відсотків виборців не знають за кого голосувати та не бачать нових політичних лідерів.

- Це дає можливості для старих політиків примножити свій вплив. Лише 13 відсотків молоді цікавиться політикою. А вибори за старими правилами – прямий шлях до виборів старих політиків, - пояснює громадський активіст небажання нардепів голосувати за новий Виборчий кодекс.

На думку представника політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Свобода» Любомира Мельничука, нинішня корупційна система зручна чинній владі.

- Після перемоги Майдану і парламентських виборів утворилася небачена коаліція – понад 300 голосів, які підписали коаліційну угоду. Вони тоді між собою поділили крісла в Кабміні. І на тому все закінчилося. Їм вигідна стара система, яка була за часів Януковича, - каже Любомир Мельничук.

Представник Української галицької партії Юлія Гвоздович зізналася, що для  нових політичних партій Виборчий кодекс в короткостроковому періоді – невигідний.

- Тому що подолати п’ятивідсотковий бар’єр до Верховної Ради буде неможливо. Але в довгостроковому періоді ми розраховуємо на те, що люди у Верховній Раді зміняться, що туди зайдуть нові люди, - пояснює депутат міськради свою підтримку цієї акції.

Представник ГО "Батьківщина Молода Львівщини" Віталій Дяків нагадав, що тепер дуже багато мажоритарників – це бізнесмени різного масштабу.

- Це і місцеві бізнесмени, це і бізнесмени всеукраїнського масштабу, які за допомогою гречки, гривні та долара потрапляють до Верховної Ради, скуповуючи голоси в округах. Новий виборчий кодекс змінімізує це, - вважає Віталій Дяків.

Експертка з виборчого законодавства Олександра Чоловська зауважила, що новий виборчий кодекс зачепить не тільки тих, хто буде балотуватися, але й випише зрозумілі правила для усіх учасників виборчого процесу.

- Виборчий кодекс чітко регламентує кількість округів та яким чином вони будуть утворені. Раніше це визначали різні нормативні документи, - каже Олександра Чоловська.   

Довідка від організатора

У 2018 році Україна, нарешті, отримала шанс запровадити реальну виборчу реформу – змінити та уніфікувати правила гри для виборів усіх рівнів. Реформа може початися з наступного виборчого циклу, якщо Верховна Рада ухвалить проект Виборчого кодексу (3112-1), який вже пройшов перше читання.

Кодекс передбачає запровадження пропорційної системи з відкритими списками на парламентських і частині місцевих виборів, що обіцяли більшість фракцій, представлених у парламенті, і що закріплене як зобов’язання в Коаліційній угоді.

Акція стартує 15 травня на площах усіх обласних центрів України та 17 травня - у Києві під стінами ВРУ.

У Львові акція відбудеться о 9-й ранку біля пам’ятника Тарасу Шевченку.

Докладніше: https://www.facebook.com/events/265781730631006/

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів