На Львівщині претендує на перейменування лише одне місто (відео)

21:07 16 жовтня 2015 р.


Фото: скріншот

У Червонограді дискутують на тему перейменування міста з початку 1990-х років.

На Львівщині тільки одне місто – Червоноград – може підпадати під перейменування згідно з новим законодавством про декомунізацію. Однак думки його мешканців розділились.

До того ж, ті, які за перейменування, дискутують: перейменовувати на Кристинопіль чи Христинопіль. Історія з перейменуванням Червонограда тягнеться ще від проголошення незалежності України.

Центральна площа Червонограда демонструє історію міста ХХ століття. Тут встановлено пам’ятник жертвам політичних репресій. До 1939 року в тодішньому Кристинополі проживало 70% євреїв і по 15% – українців і поляків. Євреї втекли, коли почалась Друга світова війна, нова радянська влада чинила репресії і під них потрапили свідомі і патріотичні українці, а у 1951 році, згідно з радянсько-польською міждержавною угодою, поляків виселили у Польщу. У цьому ж році Кристинопіль радянська влада перейменувала у Червоноград, який заселили люди з усього СРСР, і це стало містом шахтарів.

Хрест на центральній площі міста встановлений на місці пам’ятника Леніну. У 1989 страйкували гірники Червонограда, з економічного протест переріс у політичний. І Червоноград у 1990 році став першим містом в СРСР, де скинули «вождя» пролетарів, перейменували радянські назви вулиць. А з металу пам’ятника Леніна вилили бюст Тараса Шевченка.

Директор філії Львівського музею історії релігії Галина Гриник розповіла: «На тій хвилі були наміри перейменувати місто. Більшість тоді проголосували за Христинопіль, за українською транскрипцією, хоча за давньою – Кристинопіль. На цій одній букві Верховна рада і зачепилась. Бо Кристинопіль – це польська назва, тому так і трапилось, але тоді навіть були думки обрати зовсім нову назву – Жовтоблакитинськ».

До 1951 року Червоноград був Кристинополем. Засновник міста – краківський воєвода,багатій Фелікс-Казимир Потоцький, у 1692 році назвав місто на честь дружини – Кристини, з Любомирських. Донині зберігся палац Потоцьких, де розташована філія Львівського музею історії релігії. Місто було відоме Кристинопільським монастерем отців василіян, у бібліотеці якого зберігався унікальний кристинопільський рукопис ХІІ століття, що зараз експонується у Львові.

Галина Гриник – автор книжки про історію міста – розповіла також: «За те, щоб місто перейменувати є вагомі причини. Має звучати так, як офіційно було засновано – Кристинопіль. Але я б не переймалась, якби було в українській транскрипції – Христинопіль, бо живемо на українській території».

Своєю чергою, керуючий справами в Червоноградської міськради Георгій Тимчишин зауважив: «Це питання не пішло далі, бо були різні думки, навіть розуміння самого слова Червоноград, як червінський город, червінець. А хтось казав, що то радянське від червоного прапора. Щоб змінити назву треба було б провести опитування чи місцевий референдум. Має бути ініціативна група, мабуть, з обранням нового складу міськради, це питання знову буде актуальне».

Ініціативної групи однодумців, яка б проштовхувала питання щодо перейменування міста, немає. А ось думки мешканців міста дуже різняться:

– Напевно, Кристинопіль, – це стародавня назва міста.

– Перша назва міста до вподоби.

– Червоноград, бо Кристинопіль – на честь польської магнатки.

– Хто така Христина, як історична особа? Мені подобається Червоноград. Це не означає червоне місто, а червінець, багатство.

– Але це великий клопіт для населення – міняти паспорти, будинкові книги. Тому, думаю, Червоноград.

Багато людей відстоює радянську назву міста, власне, через те, що матимуть клопоти зі зміною документів, більшість не знає, що це буде безкоштовно, за бюджеті гроші. Перейменування Червонограда у Кристинопіль чи Христинопіль змінило б дещо імідж міста з шахтарського в історичне. Тим паче, що історія міста того варта.

Про це повідомили сьогодні, 16 жовтня, на «Радіо Свобода».

dailylviv.com

До теми

09:36 18 вересня 2020 р.

У Львові розповіли, як розпізнати кишенькові політпроєкти олігархів

Попри те, що Верховна Рада провалила голосування законопроєкту про викладання у вишах іноземними мовами, авторства нардепів від "Слуги народу", радіти не варто. Адже самий факт, що після Революції Гідності і в часи війни з Росією у нас намагались узаконити мову окупанта, є ганебним.

Рубрика: Політика

18:53 17 вересня 2020 р.

У Львові розповіли, як спецслужби тримають корупціонерів на гачку

Вибір без вибору: перші 10 років Незалежності СБУ не виконувала своєї місіії, а високопосадовці, починаючи від мерів, так чи інакше перебували під впливом Москви. Цьогорічні місцеві вибори відбуваються на 30-му році української незалежності, але і тепер рука Кремля намагається керувати українським політикумом на усіх його рівнях. Найчастіше – за допомогою підкупу. Як протидіяти цьому?

Рубрика: Політика

17:12 17 вересня 2020 р.

Загадка для львів’ян: що було раніше - Альфа Джаз Фест чи Андрій Садовий?

У Львові заявили, що агенти російського впливу можуть бути набагато ближче, ніж ми собі уявляємо, а їхня риторика не завжди є прокремлівською, а навпаки – вельми шляхетною і патріотичною.

Рубрика: Політика

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Агенти Москви на місцевих виборах

Рубрика: Політика

ОСББ і Львівгаз: війна за межі мережі. Хто правий?

Рубрика: Економіка

Настрої львів'ян напередодні місцевих виборів-2020

Рубрика: Політика

МАФи у Львові: залишити чи ліквідувати?

Рубрика: Економіка

Бюджети-2021: у межах нових ОТГ і в умовах карантину

Рубрика: Економіка

Всі відео розділу