Львівські силовики дякують своїм блокувальникам (відео)
10:00 21 січня 2014 р.
Фото: zik.ua
Саме вони й повідомили про те, що їх хочуть відправити до Києва.
Львівські активісти перекривають виїзди з військових частин та спецпідрозділу «Беркут», яких хотіли скеровувати на Київ. За фактом блокування міліція відкрила кримінальне провадження.
Про термінову мобілізацію і відправлення військових-строковиків до Києва активісти львівського Євромайдану дізналися від самих військовослужбовців. Останні активно писали смс-повідомлення про передислокацію своїм родичам і знайомим, а ті вже розміщували інформацію в соцмережах, розповів в інтерв’ю «DW» депутат Львівської облради Йосип Ситник.
«Хлопці просили допомоги, вони не хотіли їхати, вони ж бо вихідці із західних областей. Перекрийте виїзди, писали вони», – цитує депутат. Згодом, військові вже передавали записки-подяки за рішучість львів’ян.
Відтак учасники Автомайдану перекрили всі можливі виїзди з частин внутрішніх військ. Загалом перекрито з десяток КПП та кілька вулиць.
Активісти виставили свій власний транспорт і безперервно чергують, змінюючи один-одного. До військових частин вже підтягнули металеві бочки для обігріву, а небайдужі львів’яни приносять гарячі напої, адже у Львові суттєво похолоднішало. Вдень автомобілісти не давали працівникам ДАІ фотографувати та записувати номера авто, якими перекривають брами.
Блокування «тягне» на три роки
Транспорт, що в’їздить на територію військових частин, активісти пильно перевіряють, особливо увагу звертають на дорожні листи. Всі машини без військових – випускають.
Утім, за свідченням очевидців, військові робили спроби виїзду вже в цивільному вбранні, залишаючи свою частину подинці. Але задум швидко викрили активісти, автобус зупинили, пробивши передні колеса.
В управлінні міліції Львівської області повідомили, що за фактом «блокування транспортних комунікацій і захоплення транспортного підприємства» відкрито кримінальне провадження. Максимальне покарання за санкцією статті 279 ч.1ККУ становить до трьох років позбавлення волі. Разом з тим, жодної інформації про виїзд спецпідрозділу чи військовиків до Києва у прес-служби міліції немає.
Материнське хвилювання
Львівські правозахисники, які на громадських засадах, надають юридичну допомогу активістам вважають, що причин для відкриття кримінального провадження немає. «Ніякого блокування військових частин немає. Це мирні зустрічі львів’ян, – пояснив на прес-конференції член робочої групи ВО «Майдан» Валерій Веремчук. – Це схвильовані матері, батьки хлопців-строковиків ходять по периметру військових частин, попри всі брами».
Водночас у Львові оголосили загальну мобілізацію на Київ. Від початку протистоянь, до столиці вже відправили з десяток автобусів з добровольцями.
Транспорт рушає не лише зі Львова, але й з районів області. В понеділок по обіді, 20 січня, мер Львова Андрій Садовий через соцмережі запросив потерпілих у київських сутичках приїздити на лікування до Львова, задля їх безпеки.
«Отримуємо інформацію, що травмовані в сутичках не завжди відчувають безпеку в столичних медичних закладах. Тому львівські медики виступили з ініціативою приймати на лікування до наших лікарень всіх поранених, незалежно від місця проживання», – написав мер у «Facebook2.
Аналогічне блокування військових частин відбувається не лише на Львівщині, але й на Волині та Івано-Франківщині. Виїзди з військових частин патрулюють сотні людей. Учасники акцій заявляють, що не допустять ротації спецпідрозділів, і стоятимуть допоки не мине небезпека розгону Євромайдану в Києві.
У вівторок львів’яни молитимуться за єдність християн та мирне вирішення протистояння в Україні. Молебень пройде у каплиці Українського католицького університету.
Про це журналіст Української служби «Deutsche Welle» Галина Стадник розповідає на її сайті у вівторок, 21 січня. Натомість Євген Борисов пише в сьогоднішньому номері «Газета по-українськи»:
«Декілька тисяч людей блокували на вулиці Стрийській у Львові частину Внутрішніх військ у ніч на 20 січня. Завадили силовикам виїхати до столиці.
О 22.30 зі сцени львівського майдану ведучий каже, що бійці внутрішніх військ збираються до Києва. Мітингувальники машинами їдуть блокувати виїзди.
Декілька чоловіків автівками загороджують центральні ворота частини №4114. Номери на машинах замазують болотом.
– Ваш мітинг – незаконний, – говорить із вікна КПП службовець. – У Києві бандити б'ють міліціонерів, хлопці із травмами в лікарні. І вам ще не спиться.
– Мийте ноги, лягайте спати! Знімайте шоломи, ідіть до дітей, – кричать мітингувальники.
За воротами солдати одягають шоломи та щити. Упритул підходять до воріт. За ними під'їжджає вантажівка. Люди гуртуються в кілька рядів.
– Дівчата, тікайте звідси, ви тільки послаблюєте нас, – вигукує кремезний чоловік у червоній куртці. – Разом – і до кінця! Ви не пройдете, хіба задавите нас. Але то вам не Київ, тут вам потім ще жити, – звертається до солдат.
На вулиці плюсова температура, йде дощ. У більшості мітингувальників закриті обличчя, на головах – шоломи.
– Син розбудив. Сказав, народ блокує військових, – розповідає – 48-річний Микола Панатюк. – Зібралися за 10 хвилин і всією сім'єю приїхали – я, дружина, син. Треба – стоятимемо до ранку.
– Прориваються, на бічній вулиці, – кричить дівчина в білій шапці.
На вулиці Рубчака військові розібрали паркан, що розділяє будівельний майданчик та подвір'я військової частини. Зо три десятка озброєних кийками солдатів прямують до протестувальників.
– Давайте разом, – чоловік штовхає металеві ворота, щоб зачинити їх перед правоохоронцями.
Люди штовхаються із солдатами. Їм вдається закрити ворота.
За дві хвилини військовики знову пробують прорватися. За ними їде вантажівка.
Хтось кидає камінь у вікно машини. Військові відступають. Їм у слід кидають петарду.
– Не кидайте, хлопці, вони ж з нами. Самі подзвонили і попросили їх заблокувати, – говорить жінка. Чоловіки ховають піротехніку до кишень.
За півгодини військові намагаються ви¬їхати через центральний вхід. Там їх також зупиняють. Водійське вікно замальовують червоною фарбою, колеса пробивають.
О другій ночі температура опускається нижче нуля. Все вкривається льодом.
На вулиці Тролейбусній стоїть військова вантажівка з вибитим склом і пробитим колесом. Поряд чергують військові.
– Хлопці, ви кому служите? Ви народу клятву давали? Так чого ти від мене щитом закрився? Та хотіли б, то уже б вас на клапті порвали. Переходьте за нас. Ми за правду, – говорить старий чоловік до одного з військовиків. Той лише ковтає слину. Нічого не відповідає.
Люди всю ніч блокували військову частину. А також ще одну – на вулиці Княгині Ольги.
– Звідти намагався виїхати «Беркут» і внутрішні війська, – говорять активісти Майдану».
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook