Кримські татари дякували у Львові за підтримку

11:20 3 березня 2014 р.


Фото: Галина Терещук / radiosvoboda.org

На екстреній сесії обласної ради у неділю погодили готовність прийняти на тимчасове проживання кримчан, які висловлять таке бажання.

Військовослужбовцям Криму запропонували відправити свої родини у Львів – таке рішення обласна рада ухвалила на засіданні у неділю. Того ж дня мер Львова Андрій Садовий звернувся до кримчан зі словами підтримки російською мовою, а звернення депутатів Львівської облради зачитали також татарською мовою.

Багатьом галичанам дуже близька трагедія кримських татар, коли 18-20 травня 1944 року НКВС примусово виселило цей народ із батьківської землі у Казахстан, Узбекистан і Таджикистан. Таку ж трагедію пережили українці Польщі в 1945-47 роках, коли з етнічних земель виселили більше ніж півмільйона українців.

Кримські татари, які проживають у Львові, дякують за підтримку, однак визнають, що частина кримчан і справді позитивно сприймає дії російських військових. Кримський татарин Алам Алієв п’ять років мешкає у Львові, а народився поблизу Ташкента, куди були репресовані його рідні. 17 травня 1944 року його родину було вивезено з Бахчисарайського району в Узбекистан, де були жахливі умови для виживання, де тисячі кримських татар померли. Лише у 1989 році сім’я Алама Алієва повернулась у Крим. Зараз його рідні дуже переживають за те, що російські війська присутні на півострові.

Алам Алієв розповів: «Мої рідні постійно запитують, що відбувається. Навіть ті росіяни, які були за Януковича, кажуть, що не хочуть російських військ, але частина мешканців Криму будуть їх квітами зустрічати. 20 років ніхто Кримом не цікавився. За ці роки не було належного інформаційної політики, не було політичної підтримки з боку Києва, регіон депресивний. Важливо, щоб люди не піддавалась на провокації, вони очікують, що розпочнеться міжнаціональний конфлікт. Сподіваюсь на мудрість наших народів».

Україна програє інформаційну війну Росії

Хвилюється за своїх батьків, сестер і друзів студент львівського університету з Євпаторії Айдер Керімов, народжений в Узбекистані, куди була примусово переселена його родина. Хлопець постійно на зв’язку з рідними, які кажуть, що наразі не бачили у Євпаторії російських військових. 

Айдер Керімов каже: «Я за єдність країни. Мої друзі з університету цікавляться, як мої батьки, і готові надати житло, якщо доведеться їм приїхати сюди. Я дуже хвилююсь за свою бабусю, якій 90 років, яка пережила репресії і втратила у ці роки сестер і батьків. Хочу, щоб все вирішилось лише мирним шляхом».

Айдер Керімов вважає, що нині кримчанам важливо позбутись міфу про буцімто фашистів з Галичини, який називає вислідом російської інформаційної політики і пропаганди. Зі сцени львівського Майдану кримські татари подякували львів’янам за підтримку, запевнивши, що допоки у Криму проживають їхні земляки, то півострів буде українським. 

Львів пропонує допомогу

На екстреній сесії Львівської облради у неділю погодили, що область готова прийняти на тимчасове проживання тих кримчан, які висловлять таке бажання. Міський голова Львова Андрій Садовий оприлюднив звернення до жителів півострова, у якому зокрема закликав до порозуміння і єдності. Зокрема він наголосив: «Давайте подивимося одне одному в очі, побачимо там рідні душі і не пустимо ненависть у наші серця. Наша сила – у єдності».

Віднині у Львівській облраді цілодобово працюватиме безкоштовний телефон гарячої лінії ( 0-800-501-727), де прийматимуть повідомлення жителів українського півострова, які виявлять бажання приїхати на Львівщину для тимчасового проживання. За цим номером також можуть звертатись львів’яни і мешканці області, які хочуть допомогти кримчанам. Про це розповіла сьогодні, 3 березня, журналіст «Радіо Свобода» Галина Терещук.

dailylviv.com