Двері в ЄС зачинено для Януковича, – «DW»

21:19 15 грудня 2013 р.


Фото: bootenko.com

Німецький аналітик твердить, що відтермінування Євросоюзом асоціації України з ним «стосується не країни, а президента».

Оглядач німецької телерадіокомпанії «Deutsche Welle» Кристоф Гассельбах пояснює сьогодні, 15 грудня, в коментарі для її Української служби під заголовком «Двері для Януковича зачинено»:

«Чого тільки не робив ЄС для президента Януковича! За ним бігли навздогін аж до самозречення, а він міг провокувати та відмовляти скільки хотів. І весь час у Брюсселі бачили якісь ознаки надії, що він підпише так довго плановану угоду про асоціацію, що мала наблизити його країну до європейського проекту.

І Янукович подавав такі сигнали надії. Це було наслідком не нерішучості, а розрахунку. Добре дозовано та з регулярним інтервалом він подавав свої двозначні сигнали.

Янукович хотів торгуватися

У листопаді він спершу ошелешив ЄС заявою, що його країна зупиняє роботу з підготовки угоди, яка після тривалої роботи вже була готова до підписання. Замість цього він вирішив розвернутися у бік Москви.

Кількома днями пізніше він все одно поїхав до Вільнюса на саміт «Східного партнерства» ЄС, де мали підписувати угоду. Там він сказав керівникам урядів і держав ЄС, що й надалі прагне підписання угоди, але ЄС мусить піти назустріч у фінансовому плані.

Адже, за його словами, він опинився під тиском Москви і від зближення з Заходом Україна зазнає таких торговельних втрат від Росії, що ЄС має це фінансово компенсувати. Хоча посилання на тиск з боку Росії і справжнє, але шантажистом був сам Янукович.

ЄС дуже довго підігрував

Він достатньо довго вів свою гру. І йому вдавалося це тільки тому, що ЄС це сам дозволив.

Навіть коли Янукович допустив атаку правоохоронців на демонстрантів у Києві через якісь кілька годин після розмови з верховною уповноваженою ЄС з питань політики та безпеки, і ще тоді, коли вона перебувала в місті, навіть після цієї провокації Кетрин Ештон ще мала з ним справу. Після повернення з Києва вона оголосила, що Янукович має намір підписати угоду. Її виступ був просто-таки прикрим.

Але тепер, нарешті, розворот. ЄС бере ініціативу в свої руки і зачиняє Януковичу двері, які досі, попри всю безцеремонність з його боку, тримали відчиненими.

Відмова президентові, не країні

Можна виходити з того, що рішенню припинити співпрацю передували великі дискусії в самій Єврокомісії. Одні, серед яких, мабуть, і Ештон, могли аргументувати тим, що продовжувати переговори з Януковичем – в інтересах обох сторін. Інші могли казати, що він намагається розіграти один проти одного Москву і Брюссель, щоб одержати якомога більшу підтримку для своєї держави, котра перебуває в стані фінансового та економічного занепаду.

Ця сторона, очевидно, перемогла. І це правильно. Торгуватися далі вже нема як, цьому покладено край.

Боротьба за правильне поводження з Україною є зрозумілою. Адже ЄС не хоче повністю припиняти діалог з країною. Масові демонстрації показали, яким сильним є бажання зближення із Заходом. Важливо, що відмова стосується не країни, а президента Віктора Януковича. З ним ЄС не може більше розмовляти. А з іншими – так.

Але він залишається президентом. З опозицією не можна вести міждержавні переговори. Тому Євросоюзу наразі нічого іншого не залишається, як зачекати, як розвиватиметься далі внутрішньополітична ситуація в Україні, та підтримувати справу української опозиції.

ЄС хоча й виступає за опозицію, котра відстоює проєвропейський курс України, але обов'язково мусить наполягати на тому, щоб протести залишалися мирними та не було провокацій. Як би не складно було змиритися з думкою, що, можливо, нагода знову почати серйозні перемовини про угоду про асоціацію випаде лише після президентських виборів 2015 року, а можливо, і ще пізніше.

Тільки ЄС пропонує країні справжню перспективу

Але могло б бути й дещо інакше. ЄС для Януковича та України – найкраща перспектива. Натомість Росія може у будь-який момент забрати назад свої задекларовані поблажки. Під час газової війни в минулому неодноразово було видно, як безцеремонно поводяться з «культурно спорідненими» державами, якщо вони не слухаються.

Тож, могло би бути ймовірним, якби Янукович і передумав. Якби він переконливо показав, що хоче вести свою країну в напрямку Європи, то ЄС мав би знову відчинити двері. Але до того – ні».

Як повідомляв «Щоденний Львів», єврокомісар із питань розширення Штефан Фюле заявив, що ЄС відтермінував асоціацію України, глава МЗС головуючої в Євросоюзі Литви Лінас Лінкявічюс пояснив, що Європа хоче від Януковича ясності, міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт підтвердив готовність Євросоюзу до підписання з Києвом відтермінової ними угоди, а перший віце-прем'єр Сергій Арбузов стверджує, що уряд України не відмовлялася від переговорів з Євросоюзом щодо підписання угоди про асоціацію.

dailylviv.com

До теми

00:06 17 січня 2021 р.

Німеччина вимагає від Росії розслідувати отруєння Навального після його повернення до Москви 17 січня

Німеччина передала Росії протоколи опитувань російського опозиціонера і критика Кремля Алєксєя Навального, зроблені під час його перебування в цій країні на лікуванні і реабілітації, і вимагає повністю розслідувати обставини його отруєння.

Рубрика: Політика

19:21 16 січня 2021 р.

УСБУ у Львівській області очолив Іван Осипчук з Кропивницького

Президент України Володимир Зеленський призначив начальником Управління Служби безпеки України у Львівській області Івана Осипчука, нагородженого у 2020 році орденом Данила Галицького.

Рубрика: Політика

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Газова петля чи зашморг?

Рубрика: Економіка

У кого купувати дешевий газ

Рубрика: Економіка

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу