Другий тур виборів міського голови Львова стане «війною бабусь», – активіст
14:00 13 листопада 2015 р.
Фото: galnet.org
Експерти прогнозують: «Найбільше на підсумковий результат вплинуть показники явки».
Українська редакція «ВВС» спробувала розібратися – чого забракло для перемоги у першому турі Андрієві Садовому, як проходить кампанія у переддень вирішального голосування та чи є у Руслана Кошулинського шанси нав’язати боротьбу фаворитові:
«Якби у чинного мера був гідний опонент, який би тривалий час працював у місті та мав серйозні ресурси, Садовий би програв», – каже політолог, викладач Львівської комерційної академії Ігор Танчин. На його думку, проти Андрія Садового грає і буде грати те, що він перебуває на посаді міського голови вже понад дев’ять років: людям просто набридає така «одноманітність».
На рейтинг мера могли вплинути і два гучні скандали, які сколихнули місто перед виборами. Спочатку мерія налаштувала проти себе частину містян планом реконструкції площі біля собору святого Юра: через сквер поруч з ним мала б пройти нова автодорога, а дерева мали вирубати.
Активісти заявляли, що сквер потрібніший місту, ніж пам’ятник митрополиту Шептицькому, який мали спорудити на площі. Зрештою, пам’ятник таки поставили, а долю зеленої зони вирішують досі.
«У цій ситуації Садовий зайняв невиразну позицію. Він не проявив себе як голова міста. Напевно, це відібрало у нього голоси тих молодих і активних людей, які сподівалися на чіткішу позицію в цьому конфлікті», – вважає кандидат історичних наук Василь Расевич.
Ще раз мер Львова налаштував проти себе цих виборців скандалом навколо звільнення начальника управління культури міської ради Ірини Магдиш. Інтерв’ю, в якому вона критично висловилася на адресу греко-католицької церкви, спричинило шквал обурення з боку вірян та священиків.
Садовий же, коментуючи заяви пані Магдиш, сказав, що «навряд чи зможе працювати з нею в одній команді». Після цих слів чиновниця написала заяву на звільнення, а в соцмережах з’явилися десятки записів, автори яких не погоджувалися з позицією львівського мера.
Медіаексперт Отар Довженко вважає: «Чинний мер міг просто переоцінити свої шанси на перемогу, практично не проводячи кампанії перед першим туром, а зараз пан Садовий прагне довести, що його переобрання відбудеться за бездоганною демократичною процедурою. Садовий міг дотягнути. Є способи, і всі їх знають. Думаю, він не захотів цього робити. 50% плюс один голос – це перемога, в якій завжди всі будуть сумніватись. Ліпше вже піти на другий тур і довести».
Висуванця «Свободи» ще за кілька місяців до дня виборів фаворитом перегонів не вважали. Соцдослідження Центру Разумкова показувало, що за вихід до другого туру боротимуться радше депутат парламенту, лідер партії «Народний контроль» Дмитро Добродомов та кандидат від «Громадянської позиції» Володимир Гірняк. «Серед інших кандидатів Кошулинський був найрозкрученішим політиком, він займав найвищі посади в державі», – пояснює його успіх політолог Ігор Танчин.
На користь пана Кошулинського, продовжує експерт, зіграла і низька явка виборців на дільниці. За його словами, електорат Садового – це переважно люди ліберальних поглядів, які «багато сидять в соцмережах, а на виборчих дільницях їх не видно».
Натомість виборці «Свободи» – це люди старшого віку, які дисципліновано беруть участь у голосуванні. Крім того, на рейтинг Руслана Кошулинського могла вплинути і його участь рядовим бійцем в АТО та риторика, пов’язана з цією темою.
«Нищівна критика центральної влади, яка, мовляв, зневажає воїнів АТО та патріотів, мобілізувала критично налаштованих виборців, і це, безумовно, зіграло на користь Руслана Кошулинського, –пояснює історик Василь Расевич.«(Голосування за Кошулинського. – Ред.) було протестом проти влади в Києві, яка нічого не робить і не дає жодних змін», – каже він.
Нарешті додатково зіграли на користь кампанії екс-віце-спікера останні гучні події навколо його політичної сили. Низку членів «Свободи» підозрюють у організації безладів з жертвами біля Верховної Ради 31 серпня.
Генпрокуратура викликала трьох екс-депутатів від цієї партії на допит у зв’язку з розслідуванням розстрілів на Майдані. «Свобода» заявляє, що йдеться про політичні переслідування, і, схоже, проголосувавши за одного з її лідерів, цю точку зору підтримали й чимало виборців. Влада ці закиди категорично відкидає.
У перерві між двома турами штаби кандидатів обмінялися гучними звинуваченнями.
Спочатку виборча газета «Самопомочі» повідомила своїм читачам, що Руслан Кошулинський перебуває під впливом кримінального авторитета «Вови Морди».
Подібні звинувачення лунали на адресу «свободівців» і раніше. «Свобода» послідовно заперечує будь-які зв’язки з кримінальними колами. А цього разу екс-депутатка Ірина Фаріон відреагувала навіть різкіше: у своєму Facebook вона назвала опонентів «політичними падлюками».
«Свободівці» не залишилися у боргу, заявивши, що на мера Садового впливають Віктор Янукович, до якого львівський мер колись їздив на день народження, та екс-віце-прем’єр Борис Колесніков, який свого часу курував проведення Євро-2012. Минулого року мер Львова уже коментував ці звинувачення – за його словами, на святі колишнього президента він здобував для міста кошти для проведення того футбольного форуму.
А ще «свободівці» заявляють, що перемога Андрія Садового на виборах мера призведе до узурпації влади, адже саме його партія контролюватиме більшість голосів у міській раді. Найбільшою політичною силою у попередньому складі міськради була саме «Свобода».
Утім, політолог Ігор Танчин називає ці припущення абсурдними, адже узурпацією «свободівці» називають результати демократичного голосування. Інша справа, що при такому складі міської ради мерові та його «Самопомочі» доведеться нести безпосередню відповідальність за ситуацію в місті – заявити про те, що від цієї партії мало що залежить, уже не вийде.
Експерти кажуть: «Найбільше на підсумковий результат вплинуть показники явки».
«Якщо явка буде високою, шанси чинного мера зростають. Якщо малою, то його шанси зменшаться», – говорить доктор політичних наук, викладач Львівського національного університету імені Івана Франка Анатолій Романюк.
У першому турі на дільниці прийшло трохи більше 48% львівських виборців.
Можливо, саме тому в останній тиждень перед виборами команда Андрія Садового почала активно закликати людей прийти на вибори 15 листопада та «захистити безпеку і розвиток Львова».
«Шанси на перемогу в Кошулинського з’являться у тому випадку, якщо йому вдасться консолідувати голоси всіх опонентів Андрія Садового», – вважають експерти. «Якщо ж «свободівець» залишиться в ніші радикального електорату», –каже політолог Анатолій Романюк, він програє ці вибори.
А громадський активіст, один з лідерів ініціативи «Економічний бойкот», Олег Радик вважає, що молоді виборці просто проігнорують голосування, і другий тур стане «війною бабусь». Чиї бабусі у такому разі виявляться сильнішими – дізнаємося вже за кілька днів.
«Однак хто б не переміг в неділю, –переконаний активіст, –нічого поганого з містом не станеться. «(Більшість львів’ян. – Ред.) живуть у паралельному світі. Вони майже не бувають в центрі. З ними нічого поганого не трапиться, навіть якби переміг якийсь клоун… Зараз такий час, що львів’янам головне вижити», –підсумовує він.
Про це повідомили сьогодні, 13 листопада, в Українській редакції «ВВС».
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook