Львівські науковці розробили безсвинцеві припої і отримали Державну премію

10:39 6 січня 2021 р.

Акумулювання енергії у сонячних панелях, безсвинцеві сплави, створення зносостійких матеріалів, екологічно чиста воднева енергетика, виділення нафти в процесі первинної переробки: над цими та іншими темами працювала група науковців із різних установ, роботу яких Президент України відзначив Державною премією України в галузі науки і техніки 2020 року.

Про це інформує пресслужба ЛОДА, пише DailyLviv.

Авторський колектив від чотирьох наукових установ подав на здобуття премії цикл робіт «Керування властивостями матеріалів в екстремальних умовах».

Серед авторів роботи - двоє науковців із Львівського національного університету імені Івана Франка: доктори фізико-математичних наук Василь Склярчук та Юрій Плевачук.

У рамках наукової роботи «Керування властивостями матеріалів в екстремальних умовах» Юрій Плевачук та Василь Склярчук провели дослідження, які уже скоро дозволять широко використовувати у виробництві безсвинцеві припої. Зокрема, вчені Університету пропонують уживати для процесу паяння подвійні та потрійні сплави на основі олова. Це, за очікуванням науковців, повинно зробити виробництво більш екологічним і навіть дешевшим.

Вчені Львівського університету довели, що додавання до припоїв невеликих металевих та керамічних домішок може суттєво покращити їхні характеристики.

Такі домішки запобігають утворенню тріщин втомлюваності та розповзанню контактів, знижують зернистість. Основні сфери застосування таких припоїв – мікроелектроніка, побутова техніка, медична апаратура, автомобільна та космічна промисловість, а основні якісні характеристики – нетоксичність, технологічність, надійність, довговічність.

Згідно із рішенням Європейської Комісії, всі припої, що містять свинець, повинні бути замінені.

Розробка учених дозволить використовувати у виробництві подвійні та потрійні сплави на основі олова. Це повинно зробити виробництво більш екологічним і навіть дешевшим. Розгортання національного виробництва безсвинцевих припоїв може бути економічно вигіднішим, ніж імпорт закордонних аналогів.

До циклу робіт, що відзначили Державною премією, увійшли 185 публікацій, а кількість посилань на публікації перевищує 2 тисячі. За тематикою циклу науковці захистили 7 докторських та 23 кандидатських дисертацій. Цикл отримав високу схвальну оцінку на відкритих громадських обговореннях за участі провідних вчених.

dailylviv.com

До теми

18:43 27 січня 2021 р.

Київ, Львівщина та Харківщина – лідери за кількістю учасників пробного ЗНО-2021

За оперативними даними Українського центру оцінювання якості освіти, найбільшу кількість учасників пробного зовнішнього незалежного оцінювання зареєстровано в м. Київ – 12 770 осіб, у Львівській та Харківській областях – 12 252 та 10 725 осіб відповідно.

Рубрика: Наука і техніка

17:32 22 січня 2021 р.

Не всім школам області рекомендують розпочати очне навчання

Департамент освіти учора розіслав листа у всі відділи освіти територіальних громад і районів області із рекомендаціями щодо початку очного навчання із понеділка. У тих школах, де є інфіковані діти чи педагоги, відповідно до рішень педагогічних рад, навчання продовжиться дистанційно.

Рубрика: Наука і техніка

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Газова петля чи зашморг?

Рубрика: Економіка

У кого купувати дешевий газ

Рубрика: Економіка

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу