Загроза метапневмовірусу на Львівщині. Як вберегтися
14:28 9 січня 2025 р.
Метапневмовірус не є новим для медиків і науковців.
Про це інформує пресслужба ЛОВА, пише Dailylviv.com.
Від початку епідсезону 2024-2025 років метапневмовірусу на Львівщині не виявляли.
Сьогодні, 9 січня, у Львівській обласній військовій адміністрації відбувся брифінг, під час якого генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Іванченко поділилася актуальною інформацією про стан захворюваності на ГРЗ, зокрема, йшлося про метапневмовірус людини (HMPV).
«Метапневмовірус не є новим для медиків і науковців. Він був вперше виявлений ще у 2001 році, однак є свідчення, що цей вірус циркулював і раніше.
Щороку в Україні, зокрема й на Львівщині, реєструють випадки цього респіраторного вірусу, який передається від людини до людини через кашель, чхання чи навіть під час розмови на відстані до 1 метра», – зазначила Наталія Іванченко.
Клінічні симптоми захворювання на метапневмовірус схожі на застуду: кашель, закладеність носа, нежить, а також можлива задишка. Тривалість хвороби варіюється від 7 до 10 діб, а інкубаційний період становить від 3 до 6 діб після потрапляння вірусу в організм.
Особливо пильними слід бути людям, які перебувають у групі ризику, а саме дітям до 5 років, людям старше 65 років та особам з ослабленим імунітетом та імунодефіцитними станами. У цих групах можливі ускладнення у вигляді бронхіту, пневмонії або отиту, які виникають внаслідок інфекції. 12% зареєстрованих пневмоній, спричинені саме цим вірусом.
На сьогодні в Україні відомо про 13 зареєстрованих випадків метапневмовірусу. Точну кількість хворих встановити неможливо, оскільки не всі хворі звертаються за медичною допомогою. Важливо зазначити, що на Львівщині з початку епідсезону 2024-2025 років метапневмовірус виявлений не був.
Вакцини проти метапневмовірусу наразі не існує. Однак є ряд неспецифічних методів, які допоможуть знизити ризик інфікування:
Уникати контактів з людьми, які мають ознаки застуди.
Дотримуватись кашльового етикету: прикривати рот серветкою або згином ліктя при кашлі.
Регулярно провітрювати приміщення і мити руки.
Слідкувати за режимом сну, харчуванням та уникати переохолодження.
Також важливо пам'ятати про вакцинацію від інших респіраторних вірусів, зокрема грипу та COVID-19, оскільки ці інфекції можуть спричинити серйозні ускладнення, особливо у вразливих груп населення.
За словами Наталії Іванченко, на Львівщині працює система епіднагляду, в межах якої медичні заклади щотижня обстежують пацієнтів на наявність респіраторних вірусів, включаючи метапневмовірус. Зокрема, Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня та 2-а міська поліклініка обстежують перших 5 пацієнтів на тижденьу вірусологічній лабораторії Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб. Також медичні працівники закладів охорони здоров'я скеровують матеріал від пацієнтів для обстеження у вірусологічну лабораторію. Це дозволяє відслідковувати циркуляцію вірусів та оперативно реагувати на будь-які зміни.
Вона також розповіла про захворюваність на ГРЗ на Львівщині.
За даними обласного центру контролю та профілактики хвороб, рівень госпіталізацій через ГРЗ за останній тиждень знизився на 17,2%. Однак, за перший тиждень 2025 року, з приводу ГРВІ, на стаціонарному лікуванні перебували 53 пацієнти, з яких 32,1% – це діти. Загалом, захворюваність на респіраторні захворювання знизилась на 11,4% порівняно з попереднім тижнем.
«Хоча новини про вірусні захворювання можуть викликати хвилювання, важливо пам'ятати, що метапневмовірус є звичним респіраторним вірусом, і медична спільнота має достатньо досвіду для боротьби з ним. Наразі не очікується епідемії, і зміни в його властивостях не зафіксовано.
Метапневмовірус не становить загрози для Львівщини на цей момент, оскільки вірус циркулює регулярно і не викликає надзвичайних ситуацій. Проте важливо дотримуватись основних рекомендацій з профілактики респіраторних захворювань, у тому числі грипу та COVID-19, адже вони допомагають знизити ризики інфікування», – підсумувала Наталія Іванченко.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook