Як зберегти зір при роботі з комп’ютером: 7 порад

15:25 22 листопада 2023 р.

Фото до новини

ХХІ століття — це період гаджетів. Вони мають як позитивний, так і негативний вплив на суспільство. Одним із таких факторів є погіршення зору, яке зараз стало масовим явищем. Часте перебування перед екранами значно впливає на зорові функції, різкість і концентрацію зору зокрема. Особливо це стосується тих, хто постійно працює за компʼютером.

Головний біль, дискомфорт у зоні очей, печіння, розпливчастість, неможливість сконцентруватися, сльозоточивість — це одні з найпоширеніших ознак зорової втоми. Як її уникнути і що робити, аби зберегти зір при роботі з компʼютером? Про це — у статті.

1. Вживайте корисні продукти.

Для здоровʼя будь-якого органу насамперед необхідне збалансоване і корисне харчування. Щоб зір якомога довше залишався чітким, потрібно стежити за своїм раціоном. Вживайте достатню кількість білків, жирів і вуглеводів, не забувайте про клітковину і не нехтуйте злаками. Обовʼязково їжте багато овочів, фруктів і зелені.

Продукти, які особливо корисні для зору: морква, гарбуз, буряк, капуста, шпинат, броколі, горох, листя салату, лохина, чорниці, смородина, обліпиха, яйця, морепродукти, насіння, горіхи тощо.

 

E_kcX927zToCnL3AYKXBKzmKsM9x1vElvNzfbqGsAS_fY3Rpku97HLdNTUrhS_TJOa-y9_iAj_KKXSgaZsFOG0btbKn15JmIUQmF308v1pGBGWcRgLYgBqF1S2nBjcoXFa5HFGchR-uZwDQhC-mpFNs

2. Поповнюйте дефіцити вітамінів БАДами.

Якщо повноцінно і збалансовано харчуватися складно (особливо у холодну пору), можна вживати дієтичні добавки, які безпечно поповнюють дефіцити в організмі. Які ж вітаміни та мінерали потрібні для зорової системи?

  • Вітамін А важливий для гостроти зору, зміцнення рогівки, зволоження, а також гарної видимості в темряві чи сутінках.
  • Вітаміни групи В (В1, В2, В6, В12) допомагають нормалізувати внутрішньоочний тиск, покращують циркуляцію крові в судинах, сприяють якісній передачі нервових імпульсів і профілактиці запалень слизової очей. Їх можна придбати за посиланням https://eva.ua/ua/14047/dieticheskie-dobavki-vitaminom/.
  • Вітамін С необхідний для повноцінного кровопостачання зорової системи, захисту від УФ-променів та активних форм кисню, сприяє розслабленню мʼязів і протидіє інфекціям.
  • Вітамін Е (токоферол) сприяє відновленню клітин сітківки, запобігає розвитку катаракти.
  • Лютеїн запобігає віковим змінам сітківки ока і помутнінню кришталика.

3. Виконуйте спеціальні вправи.

Під час роботи за монітором необхідно слідкувати за відчуттями в очах. Якщо є певний дискомфорт, сухість, печіння, втома і важкість, варто виконати спеціальні зорові вправи. Вони допомагають розслабити місцеві мʼязи, зволожити очі, покращити концентрацію і кольоросприйняття тощо. Ось кілька варіантів таких вправ:

  • швидко кліпайте очима упродовж 15 секунд, а потім 5 секунд відпочивайте;
  • повільно переводьте погляд з максимальної правої точки у максимальну ліву і назад (голова не рухається);
  • фокусуйтеся на предметі, що лежить на відстані 30 сантиметрів від вас, а потім переводьте погляд на дуже далекий предмет і навпаки;
  • виконуйте колові оберти закритими очима за і проти часової стрілки;
  • злегка притисніть долоні до закритих очей, аби побачити цілковиту темряву.

Кожну вправу варто виконувати впродовж 2 хвилин, для кращої ефективності чергуйте їх між собою

4. Організуйте комфортне робоче місце.

Важливим для комфортної роботи за компʼютером є правильно організоване робоче місце. Воно ж додатково впливає на втомлюваність очей.

  • Працюйте за столом оптимальної висоти, обирайте зручний стілець або крісло. Це допоможе тримати поставу і підтримувати правильний кут зору (на 10–15 см відносно зорової осі).
  • Відстань до екрану має бути комфортною, щоб очі не мружилися і не засліплювалися. Це переважно 50–60 см.
  • Розташовуйте освітлення (природне або штучне) так, аби воно не сліпило очі, але й не відбивалося через екран монітора.

5. Створіть правильне освітлення.

Щоб очі менш напружувалися під час роботи за комп’ютером, важливе правильне освітлення. Відрегулюйте налаштування екрану, він не повинен бути яскравішим, аніж кімнатне освітлення. Надавайте перевагу середнім показникам яскравості та теплим кольорам. Також перевірте екран на мерехтливість: наведіть на нього камеру смартфона, якщо є мерехтіння, значить екран «зносився» і варто його замінити (бажано на той, що виготовлений за технологією Flicker Free). Такий непомітний дефект може значно погіршувати зір.

Намагайтеся працювати при денному освітленні. Обирайте для роботи просторі світлі кімнати. Уникайте нічних посиденьок перед монітором.

6. Дотримуйтеся режиму «робота-відпочинок».

Для зору під час постійної роботи за компʼютером важливо правильно і достатньо відпочивати. Це стосується як повноцінного тривалого відпочинку за межами роботи, так і коротких пауз під час робочого дня. Кожні 2–3 години робіть перерви на 10–15 хвилин. Після робочого дня намагайтеся уникати синього світла екранів, плануйте своє дозвілля без телевізора, компʼютера та інших гаджетів, побільше відпочивайте на свіжому повітрі та активно проводьте час. Для якісного відпочинку очей подбайте про міцний повноцінний сон.

7. Не забувайте про захист очей.

Зараз існує безліч методів, які допоможуть фізично захистити зір від синього світла екранів. Це можуть бути спеціальні аптечні краплі, які створюють захисну плівку на очах, зволожують їх та обмежують шкідливий вплив променів. Допомогти у захисті зору можуть й окуляри для компʼютера. Вони мають спеціальні лінзи із захисним покриттям, яке нейтралізує шкідливе випромінювання від екранів.

Памʼятайте, профілактика може допомогти уникнути проблеми, особливо якщо ця профілактика комплексна. Не перенавантажуйте очі, слідкуйте за налаштуваннями екранів, вчасно робіть перерви та якісно відпочивайте без гаджетів. Бережіть свій зір, він надзвичайно важливий для комфортного життя.

 

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

 

новобудови Львів