Як уникнути утворення мокротиння в горлі
16:00 10 жовтня 2024 р.
Мокротиння по-медичному має назву «трахеобронхіальний секрет», що виділяється при кашлі.
Ця субстанція виробляється нижніми дихальними шляхами для того, щоб виводити з легенів патогенні частинки, мікроорганізми, іноді кров. Але, якщо ви відчуваєте зранку в горлі скупчення в’язкої рідини, необов’язково, що це саме трахеобронхіальний секрет.
У частині випадків це слиз, який виробляється слизовими оболонками носа, синусів, горла та верхніх дихальних шляхів. Його головні функції — це зволоження та захист слизової оболонки від подразників. При деяких захворюваннях у горлі утворюється велика кількість такого слизу, що викликає неприємне відчуття кому, зайвого елементу, який хочеться сплюнути.
Внутрішні та зовнішні фактори підвищеного слизоутворення
Ось основні причини, через які виникає мокротиння та зайвий слиз у горлі:
- Інфекційні захворювання: ларингіти, риніти, тонзиліти та інші ГРВІ.
- Алергічні захворювання: схильність до полінозу (алергії на пилок), а також реакція на лупу, слину, сечу домашніх тварин, спори цвілі, книжковий пил тощо.
- Рефлюкс — це закидання шлункового вмісту у стравохід і горло. Цим недугом часто хворіють люди з пониженою кислотністю у шлунку. Іноді у цьому випадку скупчення слизу супроводжується печією, гіркотою в роті зранку.
- Оперативні втручання.
- Паління, як активне, так і пасивне. Це стосується не тільки звичайних цигарок, але й кальяну та вейпів.
- Під час вушних інфекцій, бо середнє вухо з’єднане з горлом.
- При довготривалому перебуванні в сухому та дуже теплому приміщенні або недостатньому вживанні рідини. При таких умовах слиз стає надто густим та починає подразнювальну дію.
Усі перелічені хвороби дуже різні та потребують особистого підходу до лікування. Саме тому, якщо слиз та секрет у горлі вас турбує дуже часто, важливо звернутися до фахівця та пролікувати джерело проблеми. А поки ви записуєтеся на прийом, пропонуємо ознайомитися з варіантами уникнення мокротиння в домашніх умовах.
Як позбутися відчуття «клубка» у горлі
Вам допоможуть такі дії:
- Використовуйте гіпертонічний розчин для промивання носа. Він допоможе пригнітити ріст бактерій, зменшити набряк. Його краще купити в аптеці, бо для промивання носа необхідно використовувати рідину з певним вмістом морської солі, підібраним саме для вашого віку та під особливості проблеми. Також можна використовувати назальний душ, що допомагає вимивати зайвий слиз зі синусів.
- Полощіть горло теплою водою з содою. Це домашній гіпертонічний розчин для горла. На одну склянку води буде потрібна 1 чайна ложка харчової соди. Полоскати необхідно два рази на день — зранку та перед сном.
- Пийте достатню кількість води. Це потрібно для того, щоб слизова оболонка працювала як треба.
- Зверніть увагу на мікроклімат у приміщенні. Важливо, щоб у кімнаті, де ви перебуваєте більшість часу, зберігалася температура 18-21 °C та вологість — 40-60%.
- Організуйте елімінаційний режим — видаліть за можливістю всі фактори, що можуть спричиняти хворобу. Не використовуйте дезодоранти, ароматизатори, пральні порошки, парфуми з сильним запахом, мінімізуйте контакт із домашніми тваринами тощо.
- Уночі старайтесь спати так, щоб голова була піднята. Завдяки цьому слиз буде стікати природним шляхом.
Ці прості рішення допоможуть полегшити симптом та зробити процес одужання комфортним. Але, якщо проблема не зникає понад сім днів, потрібно звернутися до лікаря.
[1] Knowles MR, Boucher RC. Mucus clearance as a primary innate defense mechanism for mammalian airways. J Clin Invest 109: 571–577, 2002. doi: 10.1172/JCI0215217.
[2] Johansson S. G. O. et al. Revised nomenclature for allergy for global use: Report of the Nomenclature Review Committee of the World Allergy Organization // The Journal of Allergy and Clinical Immunology. 2004. № 113. Р. 832–836.
[3] Proctor DF, Wagner HN Jr. Clearance of particles from the human nose. Preliminary report. Arch Environ Health 11: 366–371, 1965. doi: 10.1080/00039896.1965.10664231.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook