Центр трансплантації кісткового мозку у Львові відкриють за кошти ротарійців
23:29 13 жовтня 2016 р.
Члени Ротарі клубів з Німеччини, Австралії і України («Львів» і «Львів-Ратуша») за свої кошти відкрили у Львові центр трансплантації кісткового мозку, на який держава поки що не вділила ані копійки.
Відео: Львівський прес-клуб
Про це сьогодні,13 жовтня, під час прес-конференції на тему: «Нові можливості для лікування онкохворих. Відкриття Львівського регіонального центру трансплантації кісткового мозку», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив кандидат медичних наук, керівник Львівського регіонального центру трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин (ЦТСГК) Інституту патології крові та трансфузійної медицини НАМН Орест Тушницький.
За його словами, центр невеликий.
- Там є три бокси, операційна, кімната для медперсоналу, кімната для конденсування і зберігання стовбурових клітин, - каже він.
Орест Тушницький розповідає, що зараз набирають медичних працівників, які будуть працювати тут.
Директор Інституту патології крові та трансфузійної медицини Національної академії медичних наук України (НАМН) професор Василь Новак розповів, що найпершу операцію з пересадки кісткового мозку зробили у Львові в 1937 році польські військові. А в 70-80 роках минулого століття інститут був єдиним закладом у колишньому СРСР, який робив пересадку кісткового мозку.
- У 2014 році мала відбутися реконструкція будівлі та створення великого центру з трансплантації кісткового мозку. Але через події в Україні кошти не надійшли. І сам Бог послав нам колег-ротарійців. Зараз усі кошти, які вкладені у створення центру, це одержані від ротарійців. А держава не вклала ані копійки, - сказав Василь Новак.
За його словами, кошти за лікування можуть сплачувати з обласних бюджетів. А якщо в бюджетах області коштів для таких пацієнтів нема, то пацієнт повинен сам їх знайти. Держава ж надає зі свого бюджету лише для лікування хворих за кордоном.
- Ми підписали угоди з усіма областями України, включаючи і Донецьку область з центром у Краматорську, - розповів Василь Новак.
Доктор медичних наук, завідувачка гематологічного відділення Інституту патології крові та трансфузійної медицини НАМН Звенислава Масляк каже, що часто відвідує аналогічні центри за кордоном.
- І нам просто соромно. Україна перебуває у дрімучому стані. У Польщі кожне воєводство має центр трансплантації кісткового мозку. Їм держава дає певні кошти для роботи центру. А якщо вони хочуть додатково, то приймають пацієнтів з України. Причому, ми вже порахували, що за ті кошти, які українські пацієнти сплатили за 10 алотрансплантацій у Німеччині чи Ізраїлі, нам би вистачило зробити в Україні один такий свій центр, - каже Звенислава Масляк.
Проте чомусь Україні «вигідніше» платити кошти за лікування своїх пацієнтів за кордоном, аніж розвивати вітчизняну медицину.
За словами президента Ротарі клубу «Львів» Віктора Винника, ідея створити у Львові такий центр виникла ще у 2012 році з ініціативи відомого у Львові хірурга Ігоря Євстахевича.
- Він тоді звернув увагу, що в Україні важко лікувати хворих з важкою патологією крові, - каже Віктор Винник.
Президент Ротарі клубу «Вайнхайм» (Німеччина) Крістоф Ноак (Christoph Noack) зауважив, що у Німеччині такі центри розташовані не далі, ніж за сто кілометрів від пацієнтів, які потребують допомоги. Пацієнти України не мають такої медичної допомоги. Тому, на його думку, для нього та його друзів було логічним допомогти.
- Наша організація включає у себе близько 80 клубів з понад 4 тисячами учасників. Усі вони підтримали цей проект фінансово, тому вже на початку проекту ми мали 70 тисяч доларів, - розповідає Крістоф Ноак.
Президент Ротарі клубу «Львів-Ратуша» Сергій Топольський каже, що на початку всі знали, що це дуже великий проект: і фінансово, і ментально.
- Позитивне рішення, що потрібно допомогти, ми приймали впродовж лише 20 хвилин, - каже Сергій Топольський.
Завідувач хірургічного відділення Інституту патології крові та трансфузійної медицини НАМН, доктор медичних наук Ігор Євстахевич розповів, що це вже другий великий проект Ротарі клубу «Львів».
- Те, чого не змогла зробити держава, зробила суспільна організація, люди з різних країн. Вони зуміли знайти і засоби, і розуміння, - зауважив він.
Голова комісії фонду Ротарі клубу «Львів-Ратуша» Андрій Бейзик зазначив, що ці гроші – це не аморфні кошти.
- Це кошти фізичних осіб, які є членами Ротарі клубу. Ми сплачуємо членські внески, які потом можуть бути скеровані на певні проекти, - пояснив Андрій Бейзик.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook