Що треба знати про медичний спирт?

20:28 1 грудня 2022 р.

Фото до новини

Етиловий спирт ефективний проти більшості бактерій і грибків та багатьох вірусів. Одна неефективний проти спор бактерій.

Під терміном «медичний спирт» зазвичай розуміють етиловий спирт, сертифікований для вживання у медичних цілях. Етанол (етиловий спирт) – летюча легкозаймиста безбарвна рідина з легким різким запахом. Молекулярна формула C2H5OH. 

Етанол використовується у фармації як:

 • розчинник;

 • допоміжна речовина;

 • консервант;

 • екстрагент;

 • антисептик;

 • дезінфікуючий засіб.

Етиловий спирт ефективний проти більшості бактерій і грибків, а також багатьох вірусів. Однак, треба мати на увазі, що етанол неефективний проти спор бактерій. 

Спори бактерій добре знищує перекис водню.

Яка концентрація медичного спирту найбільш ефективна?

Етанол розчиняється у воді в будь-якому співвідношенні. Навіть у розчиненому стані етанол продовжує вбивати мікроорганізми, денатуруючи їхні білки та розчиняючи ліпіди. 

 • При концентрації від 10% етанол пригнічує ріст мікроорганізмів (тобто має мікробіостатичну дію).

 • Починаючи з концентрації 30% етанол вбиває мікроорганізми (має мікробіоцидну дію).

 • У засобах для дезінфекції рук етанол використовується у концентрації від 50 до 96%. Нижчі концентрації можна використовувати в комбінованих препаратах.

 • Оптимальна концентрація етанолу проти бактерій становить від 70 до 80%. При цьому досягається найбільш результативний дезінфікуючий ефект.

 • Для інактивації безоболонкових вірусів зазвичай потрібні високі концентрації етанолу (> 80%) або комбінація з іншими синергічними компонентами.

Механізми, що допомагають мікроорганізмам захищатися від суттєвого погіршення зовнішніх умов і уникати дії засобів дезінфекції, дуже різноманітні. Це і є головним поясненням, чому не існує універсального дезінфікуючого засобу. Певний активний інгредієнт діє проти бактерій, але не діє (або дуже погано діє) проти вірусів і грибків. Щоб дізнатися спектр дії продукту, його необхідно перевірити на всіх типах мікроорганізмів.

Саме завдяки своєму широкому спектру дії та універсальності, спирти, змішані з 10-30% води, є хорошим дезінфікуючим засобом. Завдяки воді спирт може проникати крізь клітинну стінку у внутрішнє середовище бактерії, де він викликає денатурацію білків і зрештою знищує ввесь мікроорганізм. 

Абсолютний етанол (з концентрацією майже 100%) не ефективний проти бактерій або вірусів, оскільки для його ефективності потрібна певна кількість води. Чистий спирт не потрапляє всередину клітини, що, зокрема, сприяє виживанню грампозитивних бактерій. 

Як медичний спирт діє на організм людини? 

Етанол лише обмежено підходить для дезінфекції ран, оскільки він може призвести до подразнення шкіри та сильного печіння. Для обробки відкритих ран рекомендовано використовувати інші засоби, наприклад дезінфектанти на основі м’яких розчинів хлору.

Етанол можна використовувати як протиотруту при отруєнні метанолом і етиленгліколем. 

Алкоголь всмоктується по всьому травному тракту. У невеликій мірі всмоктування починається на слизовій оболонці порожнини рота. Алкоголь, який там поглинається, потрапляє безпосередньо в кров. Алкоголь, що всмоктується в кишківнику, спочатку досягає печінки, де він частково метаболізується. Найвища концентрація алкоголю в крові досягається приблизно через 30-60 хвилин після прийому етанолу (або дещо пізніше, якщо шлунково-кишковий тракт переповнений). 

Певна кількість етанолу здатна потрапляти до кровоносної системи проникаючи у капіляри у поверхневих шарах шкіри. Тому медичний спирт не рекомендовано використовувати вагітним та жінкам, які годують, а також дітям віком до 30 місяців навіть у якості засобу зовнішньої дії. 

Також не рекомендовано вживати етиловий спирт як дезінфікуючий засіб епілептикам та людям з підвищеною чутливістю шкіри.

Алкоголь може взаємодіяти з багатьма лікарськими засобами, тому його прийом разом з ліками може завдавати великої шкоди організму. 

Наприклад, етанол може підсилювати печінково-токсичний ефект парацетамолу. Заборонено його споживання одночасно за антибіотиками.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Твітері або Facebook

 

Останні новини