Евакуйовувалися тричі: в Заболотцях Сіверському волонтерському госпісу подарували дім

12:11 4 червня 2023 р.

До приїзду в Заболотцівську територіальну громаду на Львівщині Сіверський госпіс змінив уже дві локації.

У Сіверському госпісі на Львівщині побував журналіст Dailylviv.com під час престуру.

З початком війни госпіс у Сіверську, де до 24 лютого 2022 року проживало 14 осіб, через постійні обстріли змушений був евакуювати своїх маломобільних підопічних: вирішили їхати якомога далі від лінії фронту - на захід України, у Рівненську область.

“Коли ми виїздили зі Сіверська, то зі собою забрали усе обладнання та побутові прилади, ліжка. На Рівненщині один благодійний фонд запропонував оселитися в них. Нас розкидали на три села, і я був вимушений з персоналом їздити щоранку по цих селах, щоб надавати допомогу”, - розповідає голова благодійного фонду «Imoce-Серце Сина», при якому працює госпіс для маломобільних груп населення, Олексій Заморений.

За місяць на Рівненщині, у селі Рідків, волонтерам госпісу пощастило знайти приміщення дитячого садочку, куди евакуйованих підопічних, нарешті, змогли оселити разом. 

“Там було дуже гарно – великі просторі кімнати, кухня, гарне подвір’я, але, на жаль, ми змушені були звільнити приміщення, оскільки садочок планував відновити роботу з початком навчального року”, - згадує Олексій Заморений.

В очікуванні другого виселення у команди госпісу опускалися руки: не знали, що робити, шукали нового прихистку, де можна було б осісти, якщо не назавжди, то, принаймні, безстроково. 

“Заболотцівська територіальна громада відгукнулася на наше прохання й запропонувала переїхати з госпісом в приміщення колишньої лікарні, яке на той час пустувало”, - розповідає про хронологію евакуацій Олексій Заморений і, принагідно, згадує, що в Сіверську, звідки довелося вимушено евакуйовуватися, госпіс, мав уже свій постійний дім. Точніше - чотири.

Їх також отримали не одразу: від волонтерської ініціативи зі створення госпісу до її втілення минуло кілька років.

“Сам я з Кривого Рогу. У 2017 році поїхав на місіонерську школу для прифронтових міст, після закінчення якої залишився у місті Сіверськ, Бахмутського району. Там я розпочав служіння в громаді”, - розповідає про початок благодійної справи Олексій Заморений.

У 2019 році він допомагав самотнім людям з інвалідністю і його вразила картина інвалідизації тутешнього населення.

За словами волонтера, свого часу у місті працював доломітний завод і на 10 тисяч мешканців було офіційно зареєстровано 400 людей з довічною інвалідністю. Сіверськ, Бахмут, Часів Яр, Сіверськодонецьк, Попасна, Слов'янськ – це географія населених пунктів, де раніше проживали ці люди.

“Там доля мене звела з колишнім афганцем, який працював на луганському НПЗ рятівником. Так склалося в його житті, що він отримав інсульт, який призвів до інвалідності. Коли ми забирали рятівника з лікарні, не було куди його везти. Тоді в громаді порадились і прийняли рішення зробити в його домі госпіс. 

До цього хворого долучили ще кількох людей, які потребували допомоги й піклування. Згодом нам благодійник для таких цілей допоміг купити ще три будинки. Коли розпочалось повномасштабне вторгнення, у нас постало питання, куди евакуювати усіх цих людей”, - згадує Олексій Заморений. 

У Заболотцях, куди з Рівненської області переїздив Сіверський госпіс, на нього вже чекали.

“Зокрема, до нашого приїзду зусиллями територіальної громади було підготовлене приміщення, пофарбовано стіни.

Зараз у госпісі проживає 23 особи: 12 жінок та 11 чоловіків. Усі хворі – мешканці східних областей України, усі з міст, де йде війна. Багато хто з цих людей є самотніми. У нас зараз на утриманні перебувають п’ятеро лежачих хворих, інші - пересуваються за допомогою возиків та милиць. До речі, семеро мешканців ми вже поховали тут, у Заболотівцях, місцева влада нам допомагала з похованням на місцевому цвинтарі. Проте, в нас ніколи не залишаються пустувати ліжка. Ми одразу перевозимо зі сходу України хвору людину, яка потребує опіки та догляду”, - розповідає керівник госпісу.

За словами Олексія Замореного, усі хворі забезпечені п’ятиразовим харчуванням. Якщо є необхідність у наданні спеціалізованої медичної допомоги, то на допомогу кличуть місцевих медсестер і лікарів.

“За перебування у цьому приміщенні, а також за комунальні послуги ми не платимо – все відшкодовують громада та держава”, - наголошує волонтер.

Олексій Заморений каже, що доглядати за хворими йому допомагає дружина Ліна. 

“Вона колись працювала в дитячому садочку, а з відкриттям госпісу переорієнтувалась з маленьких дітей на «старих дітей». Ми з дружиною винайняли помешкання у Бродах і щоденно їздимо сюди. А наші діти з онуками залишилися в Кривому Розі”, - підсумовує керівник госпісу.

Сільська голова Заболотцівської ТГ Марія Дискант згадує про єдине прохання госпісу до територіальної громади - “щоб більше нікуди їх з цього приміщення не виселяли”.  

“5 серпня 2022 року госпіс заїхав у приміщення нашої лікарні, яке ми до війни використовували як гуртожиток для місцевих малозабезпечених та самотніх людей. До переїзду ми своїми силами, а також за допомогою волонтерів підремонтували приміщення. Згодом, за сприяння Координаційного центру, вдалося замінити у закладі вікна, зараз плануємо замінити та відремонтувати душові, санвузли, а також зробити окрему кухню, яка наразі діє у непристосованому приміщенні”, - розповідає голова про плани з поліпшення умов проживання у госпісі.

На новій кухні буде працювати вже місцева кухарка, повідомив Олексій Заморений.

“Наша кухарка ось-ось має народити і, ми на роботу на кухню запросили місцеву жінку”, - пояснив волонтер.

Зараз госпісу допомагає з харчуванням також місцева волонтерська кухня “Солодка господинька”, яка була організована на третій день війни.

Кухнею керує Альбіна Поцілуйко, директорка Лугівського ДНЗ, мама чотирьох дітей, вдова бійця, який помер у віці 38 років після важкого поранення у 2014 році під Зеленопіллям.

“Спершу ми готували для місцевих хлопців, які чергували на блокпостах і перебували у військових частинах. Ліпили вареники та крутили голубці й відразу відвозили. На раз ми можемо наліпити до 16 п’ятилітрових відер вареників. Збираємося в основному вихідними.

Згодом ми розпочали пекти хліб, батони, пиріжки, солодку продукцію - сухарики, рогалики, горішки”, - розповідає керівниця кухні.

Тепер готову продукцію волонтери заморожують та зберігають при мінусових температурах і в той день, коли їде машина на фронт, передають харчі військовим. 

За словами Альбіни Поцілуйко, найбільшим попитом на передовій користуються випічка і хліб. 

“Хлопці кажуть, що коли приїздить наш хліб, їм дуже пахне рідним домом. Також велику кількість продукції ми передаємо у госпіс. Зокрема, на Великдень - спеціально для госпісу - наші дівчата напекли пасочок. Щотижня передаємо туди пиріжки, вареники, голубці. З сировиною нам допомагають місцеві жителі та ФОПи, також долучається госпіс – допомагає нам борошном, цукром та іншими продуктами”, - каже Альбіна Поцілуйко.

За словами керівниці “Солодкої господиньки”, спочатку  на волонтерській кухні працювали тільки місцеві жінки, згодом до роботи долучились переселенці, які на той час приїхали в село.

“Зокрема, часто до нас приходить переселенка з Харкова Яна Кокіна. Приходить не сама, а зі своїм хлопцем. Торік ми навіть варили на фронт кабачкову ікру – запропонував її приготувати і готував хлопець Яни”, - розповідає керівниця волонтерської кухні.

Яна Кокіна є студенткою-третьокурсницею юридичного факультету Харківського національного університету імені Каразіна. 

“Коли виникла проблема з оплатою її навчання, - розповідає адвокатка проєкту Womens New Horizons (адвокаційна підтримка внутрішньо переміщених жінок у Львівській області) Ірина Перів, - то, за сприянням ГО «Центр «Жіночі перспективи», Яні допомогли оплатити другий семестр цього року. Зараз домовляємося з обласною радою про оплату наступного семестру навчання дівчини”. 

У Заболотцівській громаді, за словами голови ТГ Марії Дискант, зареєстровано понад 600 ВПО, а загалом тут мешкає 6 600 осіб. 

“Коли розпочалася війна, ми навіть не реєстрували переселенців, працювали більше як перевалковий пункт. 90% ВПО проживали у приватному секторі, люди надали у безплатне користування свої хати або поселяли до себе. А компактно ми поселили ВПО у приміщенні соціального центру при ЦНАПі та КНП. Тоді здавалося, що через місяць-два усе це закінчиться", - згадує голова Заболотцівської ТГ.

Довідка

Відвідини Заболотцівської ТГ відбулися під час престуру, який організовано в рамках проєкту Women's New Horizons (адвокаційна підтримка внутрішньо переміщених жінок у Львівській області), що його реалізовує ГО «Центр «Жіночі перспективи» за підтримки проєкту ООН Жінки в Україні «Трансформаційні підходи для досягнення ґендерної рівності в Україні» та фінансує Уряд Швеції у співпраці з Офісом віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.

Релокована з Лисичанська ГО принесла в бюджет Червонограда 2,5 млн грн

15 переселенок у Самборі заспівали Незламним голосом (відео)

У гірському селі на Львівщині переселенка відкриває перший міні-маркет (відео)

Кондитери з Харкова, які переїхали у Самбір, розширюють ринок збуту (відео)

dailylviv.com

Пентагон попереджає, що Росія може знову використати «Орєшнік» проти України

Можливе розміщення миротворців в Україні обговорили Макрон і Туск

Львів прощається з бійцем 24-ї окремої механізованої бригади Романом Лесівим

Рідкісний вірус герпес зостер на Львівщині. Головна державна санітарна лікарка пояснила його природу

Графік відключення електроенергії 12 грудня. 4-5 годин без світла

У боях під Бахмутом втратив зір, однак повернувся на фронт. Львів прощається з сержантом Юрієм Івасишиним

Закінчив академію мистецтв, шив весільні сукні, загинув на донецькому напрямку. Львів прощається з Дмитром Михалком

Масштабна схема поборів з провідників на Укрзалізниці, зокрема з міжнародних маршрутів, у яку залучені десятки людей

Що таке магістратура та які документи потрібні для вступу на неї у Польщі?

Нерухомість у Туреччині – вигідна покупка за доступними цінами

На кордоні з Польщею викрили молоду псевдосімейну пару. На чому спалилися

Світло почнуть вимикати о 7.00. Укренерго попередило про дефіцит електроенергії

Вифлеємський вогонь миру на шляху до Львова. Де передаватимуть

Бюджет Львова у 2025 році буде майже на пів мільярда менший, аніж цьогорічний

Від сьогодні заплатити за проїзд у Львові можна через мобільний додаток е-квитка. Відеоінструкція

Для очищення автошляхів Львівщини залучили таку саму кількість техніки як і у Львові

Завтра на Львівщині буде від – 5° морозу до 3° тепла

Шість гуртожитків і один навчальний корпус Львівської політехніки не залежать від графіків вимкнення світла

У Львові лише 9% пасажирів розраховуються готівкою у громадському транспорті

Роботу снігоприбиральної техніки у Львові можна відстежувати онлайн

4 роки за ґратами проведе мешканець Нового Роздолу за ухилення від мобілізації

Майже усі школи Львова облаштовані тенісними столами

Програма різдвяних подій у Львівській громаді

У поваленні Асада не останню роль зіграла Україна

Укренерго фіксує високий рівень споживання електроенергії

Генштаб підтвердив ураження російської нафтобази на Брянщині

У Самборі у ДТП травмований водій легковика

У Львові затримали чоловіка за братовбивство

Дубляни залишилися без води. Працюють два водовози

ЛМР для очищення міста від снігу залучила 80% одиниць від наявної спецтехніки

Поліція проводить обшуки в Укрзалізниці

Ростислав Буряк, Володимир Воробець, Олег Пашковський, Володимир Тетерко. Львівщина прощається з Героями

В Україні зростають ціни на газ

Львівщина буде до кінця доби зі світлом. Графік обмежень 11 грудня скасовано

Львівобленерго посунуло графік вимкнення електроенергії 11 грудня на одну годину

72 453 одиниці зброї є на руках у мешканців Львівщини. Якої найбільше (відео)

Понад 5 тисяч українців придбали нові авто у листопаді

Потягом з Києва до Ужгорода через Кам'янець-Подільський і Львів

На війні з перших місяців, нагороджений «Сталевим хрестом». Львів прощається з Володимиром Воробцем

Графік відключення електроенергії у Львівській області 11 грудня