COVID-19 вражає мозок у такий спосіб, який ніколи раніше не спостерігали в інших вірусів, - доктор | Новини Львова

COVID-19 вражає мозок у такий спосіб, який ніколи раніше не спостерігали в інших вірусів, - доктор

17:58 12 липня 2020 р.

  • 3

Коронавірус SARS-CoV-2 може серйозно зашкодити мозку та центральній нервовій системі, спричиняючи психози, паралічі та інсульти, що часто виявляються запізно, застерігають британські медики.

Про це інформує Німецька хвиля.

Виявилося, що новий коронавірус SARS-CoV-2 вражає не тільки легені й дихальні шляхи. Не менш серйозно він може зашкодити й іншим органам, приміром, серцю, судинам, ниркам, шкірі, а також нервовій системі. Принаймні, на це вказують дедалі більше досліджень.

Нещодавно британські неврологи ошелешили громадськість публікацією в спеціалізованому виданні Brain. Оприлюднені в ньому результати досліджень доводять, що коронавірус SARS-CoV-2 може серйозно зашкодити мозку. І таке може трапитися навіть у тих пацієнтів, у яких спостерігаються відносно слабкі симптоми, або в тих, хто вже одужав. Нерідко завдану хворобою шкоду виявляють або занадто пізно, або не виявляють взагалі.

Ось нещодавно неврологи з Університетського коледжу Лондона діагностували в більш ніж 40 британських пацієнтів гострий демієлінізуючий енцефаломієліт. Це запальне захворювання викликає дегенеративне руйнування центральної нервової системи, вражаючи мієлінові оболонки нервів головного і спинного мозку.

Різноманітні непрямі пошкодження

Виявилося, що серед обстежених пацієнтів 12 хворіли на запалення центральної нервової системи, десятеро мали проблеми з транзиторною енцефалопатією (захворювання головного мозку), що супроводжувалося білою гарячкою або психозом, восьмеро постраждали від інсульту і ще восьмеро мали проблеми з периферійими нервами, переважно в них діагностували синдром Гієна-Барре. Це - імунна реакція, що вражає нерви, спричиняє параліч і в п'яти відсотках випадків призводить до смерті. Приміром, від таких ускладнень померла 59-річна жінка.
Вірус Sars-CoV-2 вражає більше органів, ніж думали спершу

Вірус Sars-CoV-2 вражає більше органів, ніж думали спершу

"COVID-19 вражає мозок у такий спосіб, який ми ніколи раніше не спостерігали в інших вірусів", - каже доктор Майкл Занді. Він є одним з провідних авторів оприлюдненого дослідження та обіймає посаду консультанта лікарень Університетського коледжу Лондона. Неприємною несподіванкою став і той факт, що серйозні пошкодження мозку можуть траплятися навіть у пацієнтів, що демонстрували легкі симптоми COVID-19.

Завдану шкоду часто не можуть розпізнати

Відомі натепер випадки підтверджують побоювання, що в деяких пацієнтів COVID-19 може спричинити тривалі проблеми зі здоров'ям. Чимало пацієнтів ще тривалий час після одужання залишаються кволими й мають постійне відчуття перевтоми. Інші пацієнти з тих, хто одужав, потерпають від відчуття оніміння, слабкості та погіршення пам'яті.

"Біологічно гострий демієлінізуючий енцефаломієліт має деяку схожість з розсіяним склерозом, але той тяжче переноситься й зазвичай трапляється тільки один раз в житті. Деякі пацієнти тривалий час залишаються непрацездатними, а інші досить добре одужують", - говорить Майкл Занді.

Не виключено, що медики ще до кінця не розпізнали увесь спектр захворювань мозку та побічних явищ, які може викликати SARS-CoV-2, припускає доктор Занді. За його словами, почасти це пояснюється тим, що багато пацієнтів, які перебувають у лікарнях, занадто хворі, щоб їх можна було обстежити за допомогою сканерів мозку або іншими методами.
COVID-19 і хвороби мозку

Нерідко завдану мозку шкоду не можуть виявити через перевантаженість лікарень

"Ми воліли б звернути увагу лікарів усього світу на ці ускладнення, що спричиняє коронавірус", - наголосив доктор Занді. Лікарі та медичний персонал завжди мають консультуватися з неврологом, коли йдеться про пацієнтів з когнітивними симптомами, проблемами з пам'яттю, відчуттям перевтоми, оніміння або слабкості, додає він.

Моторошні приклади

Також були опубліковані окремі зворушливі історії, наприклад, про 47-річну жінку, яка раптово відчула головний біль і оніміння в правій руці після того, як тиждень їй дошкуляли кашель і висока температура. У лікарні вона мала настільки високий рівень сонливості, що вже не реагувала. Її довелося екстрено прооперувати.

Читайте також: ВООЗ знала про спалах коронавірусу в Китаї ще 2019 року

Ще одна 55-річна пацієнтка, яка раніше не мала психічних розладів, почала дивно поводитися наступного дня після виписки з лікарні. Вона постійно вдягала пальто і їй дошкуляли галюцинації - ввижалися мавпи та леви, що гасають по її будинку. Після цього в лікарні їй давали антипсихотичні препарати.

Іспанка теж шкодила мозкові

Британські неврологи побоюються, що спричинена нинішнім коронавірусом хвороба COVID-19 може призвести у деяких пацієнтів до незначних пошкоджень мозку, котрі стануть помітними тільки за кілька років.

Автори дослідження провели паралель з аналогічними довготривалими ускладненнями, що спостерігалися після страшної пандемії так званого іспанського грипу в 1918 році. Не виключено, що тоді до мільйона людей отримали пошкодження мозку.

"Звісно, ми сподіваємось, що чогось подібного не станеться, але в разі такої масштабної пандемії, що вразила значну частину населення, ми маємо бути пильними", - каже невролог Майкл Занді.

dailylviv.com

Коментарі(3)

Тінь

05:06 13 липня 2020 р.

Відповісти

А я таки правду казав ... Тутка одна закодована нервова система весь час посилає сигнали SOS ... SOS ... SOS ... Та на жаль це вже не лікується - стабільно важкий стан підтримується лише щоденною рюмкою кавусі ... Бідолашне таке змучене й так страждає що часом навіть шкода його трохи ... Але що поробиш як воно невиліковне ... Певно грішило забагато замолоду от Боженька не втримався й вже покарав горопаху ...

666

20:01 12 липня 2020 р.

Відповісти

... таке от повідав отій "німецькій хвилі" конкретне світило в медицині -- консультант (!) лікарень(!) Університетського (!) коледжу(!) Лондона(!) ... ну , а "світило" нашого місцевого розливу переповідає-просвіщає нас ... Слава Україні ! ...

Тінь

19:47 12 липня 2020 р.

Відповісти

Коли читаєш дописи деяких коментаторів, то часом здається що вони вже давно живуть із такими психічними відхиленнями і що той коронавірус походить не з Новосибірської чи з Вуханьської біолабораторії, а утворився на дні рюмки кави львівського галайди ...

До теми

Останні новини

Посольство України в Польщі пояснило, хто не має проходити 14-денну самоізоляцію при в'їзді в Україну

Всі новини Львова та області

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Загрози для свободи слова від законопроєкту “Про медіа” 2693-д

Рубрика: Політика

Забудова у Львові під корупційним дахом

Рубрика: Економіка

Транспортний тупик у Львові - як виїхати

Рубрика: Економіка

Антиукраїнець - книга Олександра Савченка

Рубрика: Економіка

Свобода слова. Правдивого чи й брехливого?

Рубрика: Політика

Всі відео розділу