Виставку меморіальних вишиванок відкрили у Львівському історичному музеї

17:37 16 травня 2024 р.

Фото до новини

На виставці презентували 50 унікальних пам’яток колекції визвольних змагань українського народу.

Про це інформує пресслужба ЛОВА, пише DailyLviv.com.

Сьогодні, 16 травня, у Львівському історичному музеї презентували виставковий проєкт «(Не)тлінні».

Його присвятили Всесвітньому дню вишиванок, а також Міжнародному дню музеїв, який відзначатимуть вже 18 травня.

Одним з перших оглянув виставку заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.

«У моїй родині любов до вишиваної сорочки плекається поколіннями і дуже приємно, що сьогодні вже мої діти з гордістю носять цей одяг, розуміючи її символіку та значення.

Вишиванка – символ нашої держави, носій її сили, мудрості та зв’язку багатьох поколінь. З давніх-давен вишивана сорочка супроводжувала український народ, продовжує нести свої цінності і сьогодні, що і засвідчує представлена виставка. Вишиванка -  це впізнаваність, характеристика роду та народу, гарнішого та змістовнішого полотна годі шукати.

Знати мову, поважати культуру, любити вишиванку і всі державні цінності та символи – це те, що ми маємо плекати і розвивати, особливо у такий надскладний час, коли за всі ці цінності українці платять надзвичайно високу ціну», - зазначив Іван Собко.

На виставці презентували 50 унікальних пам’яток колекції визвольних змагань українського народу. Більшість експонатів представили вперше.

Кожна вишивка має свого власника, або ж свого автора, свою історію. Ці вишиванки несуть енергетику особистостей, які творили і продовжують творити нашу історію. Це борці за Вільну Незалежну Україну в часи українського підпілля 40 – 50-их рр. ХХ ст., політв’язні сталінських тюрем та таборів ГУЛАГу, а також сучасні Герої-добровольці. Хронологічні рамки пам’яток – друга половина XIX ст. і до сьогодення.

«У межах виставки експонуються жіночі сорочки, які вражають різноманіттям крою, орнаментами. Привертають увагу чоловічі сорочки. У них – молитва матері за сина, любов дружини до чоловіка. Вражають вишивки виконані репресованими українками під час слідства, тюремного ув’язнення та заслання. Вони були щемливим спогадом, віддушиною, надією...», - розповіли організатори.

Читайте також: Новонародженим на Львівщині дарують вишиванки

Кожен експонат супроводжується інформативною довідкою. Поряд зі сорочками —  світлини їх власників у вишиванках та короткі дані їх біографій.

Окреме місце на виставці займають рушники, які символізують обереги, українські регіони, віру в кращу долю України, дівочі мрії про майбутнього нареченого.

У виставкових вітринах також можна побачити унікальні засоби для вишивання, «вишивки» на папері та інші цікаві експонати.

Автор проєкту: старший науковий співробітник Львівського історичного музею Люба Коваль.

Попередньо його оглянути можна до початку липня.

Читайте також: У Львові одягнули у вишиванки скульптури левів

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів