Виставка "Церкви Лемківщини" працюватиме у Варшаві до кінця серпня

14:45 23 червня 2020 р.

Фото до новини

У Музеї Варшавської архідієцезії презентували 60 малюнків архітектора Олександра Хиляка із зображеннями греко-католицьких церков на Лемківщині.

«Церкви на Лемківщині» - це назва найновішої виставки у Музеї Варшавської архідієцезії. Виставка з понад 60 малюнками варшавського архітектора Олександра Хиляка представляє греко-католицькі храми зі східно-південних регіонів Польщі.

Роботи виконані у різних техніках: вугіллям, чорнилами, олівцем та акварелями. Автор виставки Олександр Хиляк наголосив, що всі будівлі поєднує багатий, часто тривимірний хрест на верхівці купола або даху церкви. «Лемківська церква характеризується системою трьох елементів. Найвищий елемент – це дзвіниця, або бабинець, нижчий елемент становить наву (ораторіум) для вірян та пресбсітерій», - сказав він.

Олександр Хиляк додав, що лемківські церкви часто переймала Православна церква, до якої ліпше ставилася тодішня комуністична влада, іноді теж їх включали до складу Римо-католицької церкви з появою нових жителів у тих місцях.

«Збереження на папері лемківських церков випливає з бажання затримати їхню красу, а також з відчуття своєї крихкості та несталості. Греко-католики, котрі молилися у них, були виселені з тих земель відразу після війни, під час так званої Операції Вісла. Інші церкви нищилися, руйнувалися», - сказав Олександр Хиляк.

Декілька об’єктів церковної архітектури лемків опинилися у переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, багато з них перебуває під доглядом держави.

«Історики та поціновувачі мистецтва, а також туристи, милуються прекрасними європейськими містами, палацами, замками та церквами. Але такий феномен у галузі сакрального будівництва, яким є дерев’яні лемківські церкви, ніде не зустрічається. Їх краса дивовижна, їх історія зворушлива. Вони є унікальним явищем», - ствердив Олександр Хиляк.

Роботи художника раніше презентувати у Канаді та США. Виставку «Церкви на Лемківщині» можна дивитися до кінця серпня.

Про це повідомила Українська служба Польського радіо.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

 

новобудови Львів