Виконком ЛМР надав право встановити пам’ятник Андрею Шептицькому у Львові

17:56 8 червня 2015 р.


Фото: прес-служба Львівської міськради

Головний архітектор міста Юліан Чаплінський пояcнив у понеділок: «Сьогоднішнє рішення виконкому означає надання права встановлювати пам’ятник на місці, зміщеному з осі, та проводити благоустрій території».

Сьогодні виконавчий комітет ЛМР уповноважив департамент містобудування міськради видати містобудівні умови на реконструкцію та відновлення площі Святого Юра. Як зазначив головний архітектор Львова Юліан Чаплінський, наразі йдеться лише про пам’ятник та площу, а не про дорогу, оскільки для реалізації цієї частини проекту необхідними є погодження історико-містобудівних обґрунтувань Міністерством культури України, а також погодження депутатами одного з можливих детальних планів території на наступній сесії міськради і поданого проходження експертизи. Він також розповів:

«Відправною точкою проекту є конкурсний проект авторства Кузьмака і Федика. Проект пам’ятника, який стояв на осі воріт церкви Юра, з реконструкцією площі та зміною транспортної дороги, викликав певні непорозуміння.

Після проведення конкурсу попередній головний архітектор Юрій Криворучко розробив детальний план, який наразі юридично ми не можемо прийняти, оскільки він передбачає врахування результатів конкурсу. Це більше юридична колізія, аніж проектна.

Наразі ж зроблено історико-містобудівне обґрунтування, яке пройшло погодження в області і реставраційну раду, де більшість за це ІМО проголосувала, тож зараз воно на розгляді в Києві у Міністерстві культури. Автори ІМО вважають, що площа перед церквою Юра є органічним продовження всієї сакральної функції, і найкращий вигляд, найкраще сприйняття Собору Святого Юра перебуває в ракурсі з вулиці Устияновича у три чверті на собор.

І це найкраще сприйняття цієї церкви. Тому ІМО рекомендує не робити паркінг, як це було зазначено в проекті пана Кузьмака.

Друге – ІМО не рекомендує розташовувати пам’ятник на осі, як було в проекті, оскільки його не можна ставити у створі воріт церкви. Відповідно, на проекті було намальовано пляму, де розташування пам’ятника є можливим. Відтак, оскільки це пам’ятка ЮНЕСКО, дорога, яка на сьогодні існує, вважається дисгармонійним елементом, який погано впливає на сприйняття церкви. Це думка реставраторів». 

За словами головного архітектора Львова, згідно із законодавством, позиція міськради є видати містобудівні умови та обмеження, адже підстав не видавати їх – немає. Відповідно, було скликано дві містобудівельні ради за участю професіоналів, темою яких не було погодити чи не погодити проект, а сформувати містобудівні умови та обмеження. Головний архітектор Львова також зазначив:

«Перша містобудівна рада розглянула ІМО і підтвердила те, що в створі воріт не можна ставити пам’ятник. Це затверджене рішення.

Друге питання було критичне – це заїзд на вуллицю Озаркевича. Рада проголосувала за те, щоб його залишили. Наступне питання – забрати паркінг навпроти музею імені Новаківського, на що автори проекту теж погодились.

Щодо дороги, то пропонувалось розглянути варіант зміни транспортної схеми в контексті звуженої дороги з чотирисмугової до двосмугової. Чому? Тому що чотирисмугова вимагалась виключно для тролейбусів. І на сьогодні тривають розрахунки транспортників щодо того, чи це погіршить ситуацію, чи ні, маючи на гадці ідею влаштування на тому відрізку ділянки тролейбус із застосуванням акумуляторів. Кожен тролейбус цей акумулятор має і в депо заїжджає без контактної лінії».

На робочій схемі сучасного проекту, який сьогодні продемонстрував начальник управління архітектури, ще є помилка – погоджено, що пам’ятник не має стояти на осі. Він пояснив:

«Під оранжевими лініями на рисунку є старий проект, де мала б бути ширша дорога, яка б більше витісняла сквер. Це та схема, за яку проголосувати містобудівна рада як за робочу. Та модель, яка пропонувалась до того, була тимчасовим варіантом. Вона практично не передбачала змін транспортної системи, однак означала появу технічного тротуару на 2,5 метра. Це давало можливість вирівняти радіуси, зробити краще для тролейбусів і посунути дорогу далі від церкви.

Церква ж була не в захваті від цього проекту. Відтак, місто було змушене шукати підтримки в обличчі містобудівної ради та професіоналів. Відтак, на сьогодні є певний оновлений проект, який знаходиться в роботі.

Щодо погоджувальних документів, то тут архітектор підкреслює: «Сьогоднішнє рішення виконкому означає надання права встановлювати пам’ятник на місці, зміщеного з осі, та проводити благоустрій території». 

Що ж до дороги, то наразі потрібно погодити ще кілька документів. Зокрема, йдеться про погодження ІОМ в Києві, а також про те, що детальний план території, розроблений архітектором Криворучком, повинен пройти голосування депутатів на сесії та, в подальшому, подання на експертизу.

Лише після цього, за всіма правилами, буде реалізовуватись частина проекту, пов’язана з реконструкцією дороги. Юліан Чаплінський додав: «Юридично ми прийшли до розмежування дороги і самого пам’ятника».

За його словами, поки що все ж є повна впевненість в тому, що пам’ятник таки поставлять до 29 липня – річниці з дня народження Митрополита Андрея. Однак додає – та частина проекту дороги, яка є зараз, – не більш ніж гіпотеза. Але якщо експерти погодять її, то буде реалізовуватись.

Щодо скверу, то тут головний архітектор відзначає, що будь-яка реконструкція передбачає втручання в зелень і зрізання дерев. Юліан Чаплінський зазначив:

«У цьому випадку, якщо схему буде прийнято, то це означає, що ми повинні зрізати 45 дерев, з яких половина – біля 5-го корпусу політехніки і під стінами церкви. Це старі каштани, посаджені при радянській владі.

У самому ж сквері необхідно буде зрізати 19 дерев з цих 45. Тобто вся конфігурація скверу зміниться. Але будь-який сквер потребує санації. Наразі ж роботи там зупинено повністю. Також планується висадити майже 100 дерев та кущів».

Про це повідомили сьогодні, 8 червня, «Щоденному Львову», в прес-службі міської ради.

Як інформував «ЩЛ», виконком Львівської міськради прийняв у понеділок ще одне рішення щодо реконструкції площі Святого Юра, а міський голова Андрій Садовий повідомив: «Рухаємось поступово, поетапно проводимо роботи».

dailylviv.com

До теми

15:08 12 травня 2021 р.

Світові зірки джазу приїдуть до Львова на Leopolis Jazz Fest 2021

Фестиваль Leopolis Jazz Fest 2021 стане першою великою концертною подією, яка пройде в Україні з початку пандемії. Закордонні артисти, зірки джазу, підтвердили свою готовність приїхати для Львова та чекають на зустріч зі слухачами.

Рубрика: Культура

13:44 12 травня 2021 р.

Андрій Макаревич виступив у Львові з аншлагом

Російський музикант і лідер рок-гурту "Машина часу" Андрій Макаревич відвідав Львів, а також виступив із джазовим проєктом YO5 на відкритому повітрі у клубі FESTrepublic.

Рубрика: Культура

18:06 6 травня 2021 р.

20 реліквій XII-XV ст., які колекціонери подарували храму Петра і Павла, демонструють у Львові

Сьогодні, у День міста, в музеї-підземеллі Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла Львівської архиєпархії УГКЦ відкрили виставку християнських реліквій XII-XV століття «Ars sacra: Подорож у середньовіччя». Це близько 20 унікальних натільних реліквій, які львівські колекціонери подарували храму. Виставку зможуть оглянути всі охочі.

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Презентація проєкту «Порфирій Бажанський. Від рукопису до аудіосеріалу»

Рубрика: Культура

Рейдерське захоплення 1,5 га дороги та приватних ділянок у Давидівській ОТГ

Рубрика: Кримінал

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу