У Віжомлі буде Центр збереження яворівської забавки та розпису

09:17 27 травня 2020 р.


Фото: dolesko.com

У селі Віжомля Яворівського району може з’явитися Центр збереження та популяризації яворівського мистецтва - розпису та забавки.

Про це інформує пресслужба ЛОДА.

Ідею висунули художник Орест Скоп, який будує поруч приватний Музей Мамаїв, і голова сільської ради Оксана Драбчук. Щоб обговорити перспективи втілення проєкту та участь у ньому Львівської ОДА, учора, 26 травня, до Віжомлі навідалися заступник голови обласної адміністрації Юрій Холод та керівниця управління туризму і курортів ЛОДА Наталія Табака.

Центр збереження та популяризації яворівського мистецтва планують розмістити у старому Народному домі. Будинок не є пам’яткою, а проєкт його реконструкції готовий. Його розробив сам Орест Скоп - лауреат Державної премії України в галузі архітектури. Головними  експонатами музею мають стати речі, які демонструють унікальність яворівських розпису та забавки. А його відвідувачів і туристів жителі Віжомлі готові частувати традиційним яворівським пирогом.

“Найголовніше - людський потенціал. Я побачив запал п. Ореста, почув позицію місцевої сільської голови Оксани Драбчук, ми оглянули святині та історичні споруди села. Думаю, Віжомля має добрий туристичний потенціал і може його розвивати. Тим більше, що село розташоване по дорозі на Прилбичі, де народився Андрей Шептицький”, - каже заступник голови ЛОДА Юрій Холод.

Магнітом для мандрівників точно стане і Музей Мамаїв, який будує неподалік будинку Народного дому Орест Скоп. Над циклом “Козак Мамай” він працює з 1982 року. 300 картин, присвячених пам’яті кобзарів, яких Радянська влада розстріляла 1934-го року поблизу Харкова, планує “поселити” у новоствореному музеї у Віжомлі.

П. Орест - заслужений діяч мистецтв України і працює у галузі художнього проекту, архітектури та станкового живопису, автор та співавтор понад 20 музейних інтер’єрів та експозицій. Твори художника зберігаються в музейних та приватних збірках багатьох країн світу. 

У селі вже є що розповісти та показати мандрівникам. Перша згадка про Віжомлю сягає ХІV століття. А гордістю села є те, що в липні-серпні 1939 року тут був майбутній Папа Римський Іван Павло ІІ. Як студент Ягеллонського університету він проходив тут військовий вишкіл. На знак, що в костелі Святого Йосифа (тепер - церква Усікновення Голови Івана Хрестителя, УГКЦ) молився 19-річний Кароль Войтила, віжомляни встановили на стіні храму пам’ятну дошку.

Крім того, в селі є дві православні церкви ПЦУ. Стара дерев’яна церква Воскресіння Господнього на 1560 рік уже належала до Судово-Вишнянського деканату. Можна говорити і про існування давнішої святині, адже найперші згадки про священиків в цьому селі - з податкового реєстру 1515 року. Йдеться там про те, що попівство у Віжомлі є в занедбаному стані, немає священика, і тому село звільнене від сплати податку.

Поруч Церкви Воскресіння Ісуса Христа 16 років тому постала нова — велика і світла. У ній художник та заслужений діяч мистецтв Орест Скоп намалював унікальний іконостас і Хресну дорогу. Над цим він працює понад 15 років.

Також на роздоріжжі в селі є напівзруйнована німецька кірха.

Нагадаємо, у Львові відкрили у Шевченківському гаю перший дитячий майданчик в етно-стилі.

dailylviv.com

До теми

22:30 25 листопада 2021 р.

На місці центральних залізничних кас у Львові інвестору пропонують відкрити книгарню

Сесія Львівської міської ради затвердила інвестиційний проект «Створення книгарні з читацьким залом та мистецькими елементами на вул. Академіка В. Гнатюка, 20-22». Рішення підтримало 39 депутатів.

Рубрика: Культура

13:48 24 листопада 2021 р.

Чи потрібно хлопчикам гратися з ляльками?

Основними причинами короткочасного інтересу до ляльок у хлопчиків часто бувають допитливість, турбота про слабких, потреба у затишку, проживання певних життєвих ситуацій.

Рубрика: Культура

13:46 23 листопада 2021 р.

Як правильно вибрати картини для дитячої кімнати

З самого народження батьки намагаються оточити свою дитину виключно корисними речами. При цьому сила сприйняття дитини безпосередньо залежить від її віку. При облаштуванні кімнати варто спиратися на захоплення малюка та підкреслювати їх дрібницями. Гарним доповненням до інтер'єру стануть картини. А ми розповімо, як вибрати їх для дитячої кімнати.

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Пів млн на сенсорний сад замість притулку для собак

Рубрика: Ситуації і пригоди

Правда про лікарню швидкої меддопомоги у Львові

Рубрика: Ситуації і пригоди

Тиск на релігійну громаду Гефсиманія

Рубрика: Культура

Рейд "Урок" у Львівській області

Рубрика: Ситуації і пригоди

Парки Львівщини: реконструкція та будівництво

Рубрика: Економіка

Всі відео розділу