У Львівському палаці мистецтв відкрили виставку «Церква Войовнича» (оновлено)

12:05 18 березня 2015 р.


Фото: скріншот з «YouTube»

На вулиці Коперніка експонують близько 50 робіт графіка та іконописця Михайла Скопа.

У вівторок, 17 березня, у Львові презентували виставку графіка та іконописця Михайла Скопа «Церква Войовнича». Колекція містить близько 50 робіт, які були написані протягом трьох років у стилі давнього середньовічного українського іконопису. 

Експозиція триватиме до 29 березня у Львівському палаці мистецтв. Більшість робіт 21-річний Михайло створив у 2014 році, хоча є і 10 ікон за 2015 рік.

На створення виставки «Церква Войовнича» маляра надихнули події Майдану та сучасна ситуація на Сході України. Тому багато ікон присвячено ангелам і мученикам, які захищали віру і вмирали за неї – архистратиг Михаїл, св. Юрій, св. Дмитрій.

У колекції представлено ікони для військової переносної церкви, дві хоругви та два українські прапори, на яких зображені покровителі воїнів. Михайло Скоп розповів:

«Уже декілька таких прапорів я передав в зону АТО. Якщо буде така потреба, то і ці з виставки заберу і перешлю нашим воїнам.

Мені важливіше, щоби сучасне мистецтво, й іконопис також, надихало і допомагало воїнам на фронті, ніж просто тут висіло. Адже мистецтво завжди відображало актуальні події, звертало увагу людей на духовне.

«Церква Войовнича» – така назва може, на перший погляд, видатися дивною, та насправді елемент війни завжди був присутній у Церкві. Узяти хоча б війну між добром і злом, між ангелами та демонами, хрестові походи. Навіть Бог-Отець, «Саваоф» із івриту перекладають як «воїн», «воїнство», що сидить довкола Бога».

Назва виставки звертає і до прямої аналогії, адже в іконописі «Церква Войовнича» – це апокаліптичний образ боротьби Небесного Царства і сил проти семиглавого змія та його прихвоснів. Цікаво, що молодий іконописець кожну зі своїх робіт пропустив крізь призму особистого бачення і розуміння «воїнства небесного», тому він радше називає свою виставку сакральним живописом, ніж іконописом. Хоч, здавалося б, канонічна традиція зображень збережена, та, якщо придивитися пильніше, то на щиті арх. Михаїла можна побачити український герб, а у молільниках – воїнів АТО, а у семиглавому змії – герб держави-агресора та її прапор.

Михайло пояснив свій задум так: «Мені не зовсім подобається сучасний іконопис саме тому, що здебільшого це живопис, а не іконографія. Цією виставкою я хотів, перш за все для себе, наголосити, що у сакральному живописі головною має бути ікона, а вже потім нюанси і деталі, які звертають увагу на сьогодення. Так, на цих образах людина першим бачить загальний канонічний сюжет, але коли придивиться, то помітить і символи».

Митець наголошує і на екуменічній стороні мистецтва та релігійного життя в Україні взагалі: «Ця виставка, скоріш, має більш космічний сюжет, адже мовиться не про війну конфесій. До прикладу, я навмисно тут виставив декілька своїх робіт у стилі російського іконопису, зокрема – старообрядська Богородиця Огневидна. Мовиться про те, що зараз усі – і християни різних конфесій, і вірні інших релігій – єднаються у молитві за Україну».

У молодого маляра це вже п’ята виставка, попередні декілька теж були присвячені біблійній тематиці, й презентували їх у Києві. Зокрема, третю виставку Михайла – «Перед зорею» –  експонували у Київському музеї ім. Шолома-Алейхема.

Роботи стосувалися тем Старого Завіту. Таким чином, за словами автора, виставка була покликана наголосити на єдності між Старим та Новим Завітами, між однією культурною традицією юдаїзму та християнства.

Окрім роботи над іконописом, Михайло також навчається на відділі графіки у Львівській академії мистецтв, грає на гітарі в фолк-метал гурті «Чорна дебра», пише прозу. Маляр каже, що завдячує своєму захопленню сакральним мистецтвом батькам Галині Друзюк, яка займається реставрацією образів, та Левові Скопу – львівський іконописець.

Про це повідомляється сьогодні, 18 березня, на сайті київського інтернет-порталу «РІСУ – Релігійно-інформаційна служба України». Своєю чергою, на сайті також столичного інтернет-видання «Gazeta.ua» розповіли сьогодні, 18 березня:

«17 березня у Львівському Палаці мистецтв відкрили виставку «Церква Войовнича» львівського іконописця Михайла Скопа. Це п'ята персональна виставка 21-річного художника.

Його роботи виконані у техніці українського середньовічного іконопису.  и«Церква Войовнича» – апокаліптичний сюжет битви небесного воїнства, Церкви Войовничої, із семиглавим змієм і його ордою. Михайло Скоп розповів також:

Художник проводить аналогію із боротьбою українського народу, що воює проти московського двоголового змія, який хоче загарбати весь світ і стати вище за Бога. 

«Я активно пропагую українську ікону, давній середньовічний український іконопис. Українська ікона несе тепло, віру, навіть Богородиця на них інші – вона українська, здорова жінка із румянцем, жіночна та щира. Так само і Ісус Христос - добрий».

На виставці понад півсотні робіт, також представлено ікони для військової переносної церкви, дві хоругви та два українські прапори, на яких зображені покровителів воїнів. Їх автор передасть у зону АТО. Більшість робіт автор створив у 2014 році, його надихнули події Майдану та ситуація на Сході України.

Маляр пояснив: «Зараз такий час, що кожен повинен робити те, що вміє найкраще. Воїн - воювати, художник – малювати».

Експозиція «Церква Войовнича» триватиме до 29 березня у Львівському Палаці мистецтв.

dailylviv.com

До теми

18:08 23 травня 2022 р.

Вигулювання собак і влаштування пікніків заборонять на меморіальній площі у Львові

Виконком ЛМР прийняв рішення щодо проведення конкурсу на кращу проєктну пропозицію меморіального комплексу військових поховань Героїв України на вул. Мечнікова. Тут передбачають військові поховання Героїв України, парк-сквер пам'яті Героїв і меморіальну площу.

Рубрика: Культура

15:20 23 травня 2022 р.

Такого ажіотажу ще не бачив: у Львові погасили нову марку про русскій воєнний корабль, - Козицький

Сьогодні, 23 травня, в День морської піхоти України, а також на 40-ий день після загибелі російського військового крейсеру «Москва», у Львові урочисто спецпогасили марку «Русскій воєнний корабль… ВСЬО!».

Рубрика: Культура

21:21 19 травня 2022 р.

Новонародженим на Львівщині дарують вишиванки

Десятки матерів пораділи сьогодні першим вишитим оберегам їхніх дітей. Вишиванки отримала малеча у Львівському, Червоноградському і Яворівському районах Львівщини.

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Гола правда за лаштунками театру опери і балету у Львові

Рубрика: Культура

Молодь і тютюн: ситуація у Львові

Рубрика: Освіта і наука

БФ викупить для громади стадіон Торпедо

Рубрика: Економіка

Фотовиставка “Євромайдан у Донецьку

Рубрика: Політика

Звіт депутатів Львівської обласної ради від фракції Народного Руху України

Рубрика: Політика

Всі відео розділу