Серед львівських гіперлокальних медіа є такі, де не використано жодного фемінітиву

19:25 3 березня 2020 р.

  • 0

Уперше експертна група Львівського пресклубу проаналізувала 11-17 лютого 2020 року матеріали десятьох гіперлокальних медіа регіону – п’ять друкованих видань («Воля народу», «Голос відродження», «Миколаївські вісті», «Народна думка», «Новини Прибужжя») і п’ять інтернет-видань («Голос Сокальщини», «Джерела Трускавця», «Лайф інфо», «Сайт Стрия 245.ua», «Яворів інфо»). Загальна кількість проаналізованих матеріалів – 253 (100 – у друкованих ЗМІ, 153 – в онлайн-медіа).

У друкованих виданнях жінки як експертки (хто коментує, чию точку зору цитують) і героїні матеріалів представлені майже однаково низьким відсотком – відповідно 37% і 38%. Тобто – лише в 1/3 випадків.

У матеріалах на теми медицини/охорони здоров’я, розваг, волонтерства/благодійності зовсім відсутня експертна думка чоловіків, питання соцзахисту вони коментують лише у 20% випадків, а освіти/науки – 33%.  Паритет в експертному середовищі жінок та чоловіків простежується у висвітленні економічних питань. Найменше жінки як експертки фігурують у публікаціях на теми політики (7%) і повністю відсутні у темах культури, війни, криміналу/дтп/надзвичайних ситуацій.

Щодо героїнь журналістських матеріалів, то максимальна їх кількість, як і експерток, – медичній тематиці. Трохи менше  –  у матеріалах про освіту/науку (87%). Також доволі часто про жінок писали, висвітлюючи теми криміналу/надзвичайних подій (67%), культури/релігії  (50%), соцзахисту(50%), інше (43%).У ряді тем, навпаки, домінують чоловіки: спорт (74%), політика/місцева влада (83%), волонтерство/благодійність (87%), війна/армія (92%). Жінки не були героїнями у темах економіки/бізнесу.

Найбільший розрив між експертами й експертками – у газетах «Народна думка» (в 3,5 рази), «Воля народу», «Голос відродження» (у 2 рази), «Миколаївські вісті» (1,5 рази).  Найбільший дисбаланс у співвідношеннях героїв і героїнь –  газетах «Новини Прибужжя» (у 2, 5рази), «Народна думка»  (у 2 рази), «Голос відродження» (у 1,3 рази).

Найменша різниця між героями та героїнями – у газеті «Воля народу» й вона трохи не дотягує до паритету (45% і 55% відповідно). У газеті «Новини Прибужжя», відсоток експерток значно перевищує експертів (60% і 40% відповідно).

Кількість фемінітивів (слів на позначення професій, посад, діяльності жінок) у друкованих ЗМІ складає 68%. Це – дуже високий показник.  Лідером у їх використанні є «Народна думка» (94%). Для отримання стовідсоткового результату стало на заваді написання одного маскулінітиву, а саме – у статті «Городок приймав чемпіонат області з тхеквондо» (14 лютого, № 06) йшлося про «подяку директору НВК № 5 Оксані Іщук».

Другу і третю позиції займають газети “Миколаївські вісті”(88%) і “Голос відродження” (60%). А найменше  фемінітивів  – у газеті «Новини Прибужжя» (25%).

З огляду на це, найбільш гендерночутливим друкованим ЗМІ у лютому 202 р. стали «Миколаївські вісті» (56%), друга позиція – в «Народної думки» (50%).

Як у друкованих, так і в інтернет-виданнях у співвідношенні експертки/експерти та героїні/герої однозначно лідирують чоловіки.

У ролі експерток в публікаціях інтернет-видань жінки отримали цілковиту першість у темах культури/релігії (100%), криміналу/надзвичайних подій (100%), економіки/бізнесу (71%) медицини/здоров’я (60%). Однак загальна кількість матеріалів на ці теми – мізерна. Дещо рідше жінки коментують теми освітню (40%) і політичну (19%) тематики. У лютому  жінки не висловлювались в контексті тем соціальної політики/соцзахисту й  екології/довкілля.

Лише про жінок писали онлайн-медіа у матеріалах про волонтерство/благодійність, значною мірою – про спорт (63%). В обох тематиках ані експертів, ані героїв не зафіксовано. Високий відсоток героїнь (майже паритетно) – у матеріалах про освіту/науку (43%). Найменше героїнь – в політичній (12%) і економічній (13%) темах. Зовсім не представлені жінки в екологічній тематиці.

Найбільший дисбаланс між експертами і експертками та героями і героїнями спостерігається в матеріалах сайтах «Яворів інфо», «Джерела Трускавця» (у 5 разів на користь чоловіків). Найнижчий показник згадувань жінок-героїнь на дрогобицькому сайті «Лайфінфо» (менше у 5, 1 рази). У двічі менше героїнь на «Сайті Стрия 245.ua», а найменша диспропорціяміж героїнями та героями в інтернет-виданні «Голос Сокальщини» (1,2 рази).

Лідером за кількістю експерток у лютому став «Сайт Стрия 245.ua» (70%). Паритет між експертками та експертами спостерігається у дрогобицькому інтернет-виданні «Лайф інфо» (50%), трохи менший показник – у «Голосі Сокальщини» (40%). Найменше експерток і героїнь – у видання «Яворів інфо» (по 20%), де зовсім відсутні і фемінітиви.

Відсоток фемінітивів в інтернет-виданнях удвічі нижчей, ніж у друкованих – 33%. Найчастіше ними послуговувалися журналіст/к/и «Джерел Трускавця» (57%).

Серед гіперлокальних інтернет-медіа гендернонайчутливішим виявився «Сайт Стрия 245.ua» (40%). На другій позиції «Голос Сокальщини» (37%). Дуже низький рівень гендерної чутливості – у видання «Яворів інфо» (13%).

У лютому 2020 року в матеріалах як і у друкованих, так і в електронних ЗМІ сексизмів виявлено не було. Це можна пояснити домінуванням жанру сухої фактологічної інформації в районних ЗМІ, де найбільше переважають знеособлені матеріали (розпорядження, пресрелізи, повідомлення, роз’яснення органів влади, організацій, комунальних установ тощо.

Використання стереотипного контенту експертки спостерегли лише в інтернет-виданні «Сайт Стрия 245.ua». Так, у публікації «Подарунок до 14 лютого — 5 незвичайних ідей» зазначається: «Повідомте важливі новини. Наприклад, новина про вагітність. Завжди хвилююча. Особливо для чоловіка. Особливо напередодні Дня Святого Валентина)) Нехай ця подія запам’ятається назавжди».

Індекс гендерної чутливості львівських гіперлокальних медіа у лютому 2020 року склав 41%. Це – середній показник по Україні (максимальний (51%) – у харківських медіа, мінімальний (27%) – у херсонських). Ознайомитися із загальними даними моніторингу гіперлокальних медіа 24 областей України можна на сайті Волинського прес-клубу.

 Довідка

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

 

dailylviv.com

Коментарі(0)

До теми

15:50 24 березня 2020 р.

«Антиконцерт» у Львові збиратиме кошти на протидію коронавірусу

Львівська компанія «Gastroli.ua», яка займається організацією концертів та продажем квитків на концерти, фестивалі, театральні вистави та інші події, у часи карантину в Україні ініціює «Антиконцерт», кошти з проданих квитків на який спрямують для боротьби з коронавірусом.

Рубрика: Культура

20:14 22 березня 2020 р.

Волонтери погасили марку «Домівки», яку Львів збудував біля лінії фронту

Сьогодні, 22 березня, керівник доброчинного проєкту «Тризуб Дентал», капітан запасу Ігор Ященко та волонтер Василь Мезенцев погасили марки, які були випущені з нагоди офіційного відкриття «Домівки» – міжконфесійного духовного осередку для захисників України (церкви святої Анни) в Карлівці у Донецькій області. За 18 кілометрів від лінії фронту.

Рубрика: Культура

13:32 22 березня 2020 р.

COVID-19 почався з Італії?

Коронавірус міг з'явитися в Італії ще до китайської спалаху.

Рубрика: Культура

Останні новини

17 летальних випадків від COVID-19 в Україні

Е-сервіси Львівської області представлені на новому агрегаторі E-GOV

Якщо не надзвичайний стан, то двомісячний карантин

Продуктові ринки можна відкривати з дотриманням протиепідемічних заходів

У медзакладах Львова на коронавірус протестували 131 пацієнта з пневмонією або ГРЗ

Всі новини Львова та області

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Знищення ФОПів в Україні

Рубрика: Економіка

Міжконфесійна церква у зоні ООС

Рубрика: Культура

Рейдерське захоплення у Львові

Рубрика: Кримінал

"За" перезавантаження плану ОТГ на Львівщині

Рубрика: Політика

Свобода слова. Правдивого чи й брехливого?

Рубрика: Політика

Всі відео розділу