Музична сенсація: в органному залі Львова прозвучить справді перший український фортепіанний концерт
16:14 18 грудня 2020 р.
Лише зараз, більш як через 100 років з часу створення, музичний твір Станіслава Людкевича набув звучання. Раніше його ніколи ніхто не виконував. Почути фортепіанний концерт можна буде 23 грудня у Львівському будинку органної та камерної музики.
Відео: Львівський пресклуб
Донедавна вважалось, що перший фортепіанний концерт в Україні написав у 1920-х роках одесит Володимир Фемеліді. Проте у Львові віднайшли рукописний твір Станіслава Людкевича, написаний ще в період Першої світової війни, пише DailyLviv.
- Станіслав Людкевич випередив Володимира Фелеміді на кілька років,- розповів Іван Остапович, директор Львівського будинку органної та камерної музики. - У 1916 та 1917 роках він написав фортепіанні концерти ре мінор і ля мінор, перебуваючи в полоні в Казахстані. Львів’яни і гості міста можуть почути цю музику, яку ми відтворили через століття.
Доступ до рукописів виконавцям надав Меморіальний музей Людкевича. І ця знахідка стала справжньою сенсацією у світі музики. Також у Львові видали збірку «Людкевич у XXI столітті», яка відкриває для поціновувачів музики нові моменти творчості композитора.
Фортепіанні концерти Людкевича – не єдині музичні твори, які так довго очікували своєї прем’єри. В рамках проєкту «Симфонічні прем’єри» за підтримки Українського культурного фонду оркестр Львівського будинку органної та камерної музики виконує симфонію Стефанії Туркевич від 1937-го року та музику для балету від цієї композиторки, чиї твори за часів СРСР були заборонені владою. Більшість творів львів’янки, яка емігрувала у 1944 році до Англії, виконували у 1920-1930-х роках у Львові і Празі, а пізніше - в Західній Європі і Канаді. Проте, деякі з них і досі не звучали на сцені, то ж львівський оркестр презентує публіці прем’єру.
Крім того, в органному залі Львова впродовж грудня звучатиме музика сучасних митців.
- Ці люди ходять серед нас, ми можемо їх зустріти на вулиці, але вони творять справжні нові артефакти, адже творів для органу і оркестру насправді небагато, - пояснює Іван Остапович. – Ми замовили твори чотирьом композиторам: Віктору Камінському, Богдані Фроляк, Олегові Безбородьку та Золтану Галмаші. Сподіваємось, слухачі оцінять цю музику.
Україна, США, Канада: мобільний додаток Ukrainian Live Classic набирає популярності в світі
Музична сенсація: в органному залі Львова прозвучить справді перший український фортепіанний концерт
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook