Львівські незрячі бандуристи не отримують зарплати чотири місяці

15:00 26 квітня 2017 р.


Фото: скріншот

Капела «Карпати» проводить репетиції, постійно концертує, пропагуючи кобзарське мистецтво, попри затримку з виплатою зарплати.

Чотири місяці не отримують зарплату бандуристи чоловічої капели «Карпати» Українського товариства сліпих. 65% цього колективу – незрячі люди і це унікальний колектив.

Попри затримку з виплатою зарплати, щодня капела проводить репетиції і постійно концертує, пропагуючи кобзарське мистецтво. Незрячі бандуристи стали заручниками непорозуміння між Мінсоцполітики і УТОС.

Василь Надич показав журналісту «Радіо Свобода» найстаршу бандуру в колективі. Отримав її у 70-х, коли прийшов у «Карпати», відтоді з цим музичним інструментом нерозлучний і важко собі уявляє життя без репетицій п’ять разів на тиждень і концертів. Для нього участь у капелі – душевна реабілітація.

Бандурист розповів: «Я маю роботу, почуваюсь рівноправним громадянином. Зараз мене тримає надія, що може буде зарплата».

«Це досить складно і доводиться економити на всьому, як виходити у цій ситуації», – продовжив незрячий бандурист Петро Герасіка, який живе на 1247 гривень на місяць соціальної допомоги.

Його колега Андрій Станько, батько двох дітей – півтора і п’яти років, розповів, що його родина живе на соціальну допомогу, яку він отримує з інвалідності, а це трішки більше тисячі гривень, і гроші, які держава виплачує на дитину – ще 860. Тобто, дві тисячі гривень на родину з чотирьох осіб.

Він розповів: «Я використовую у борг ще кредитну картку, бо просто вижити неможливо. Жінка не працює, вона доглядає за дітьми. Кожен виходить із власних можливостей, комусь батьки допомагають. Наша зарплата тут, у капелі, 3200 гривень, але чотири місяці вже не виплачують. Торік теж була затримка, але не так довго».

У чоловічій капелі бандуристів «Карпати», яка існує понад 60 років як реабілітація інвалідів із вадами зору, працює 28 осіб. Колектив як громадська організація існує з початку 90-х, а фінансується через Міністерство соціальної політики згідно з програмою «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів». Гроші спершу надходять на УТОС, а звідти перераховуються на громадську організацію.

Керівник Львівської обласної організації УТОС Любов Кукуруза пояснила журналісту «Радіо Свобода», що зарплату з грудня не отримують не лише незрячі бандуристи, а й усі працівники УТОС Львівщини, а їх близько 30. За її словами, лише днями у всіх міністерських кабінетах нарешті підписаний паспорт бюджетної програми на цей рік. А причиною зволікання стало те, що Міністерство соціальної політики і УТОС не могли дійти згоди щодо переліку професій працівників підприємств і організацій товариства сліпих, яким держава виплачуватиме зарплату.

«У цьому році кошти були виділені і надійшли на рахунок Фонду соцзахисту, але нам сказано було, що поки не буде перелік професій затверджений, доти не буде фінансування. Цей перелік вже підписаний 15 лютого, але він довго візувався, бо УТОС відстоював свою позицію перед міністерством і це все зволікалось», – зауважила Любов Кукуруза.

Список професій, під які держава гарантує виплати, спільно опрацьовувався Мінсоцполітики і УТОС, і це в міністерстві підтвердили журналісту «Радіо Свобода», але, на думку урядовців, зволікав із затвердженням УТОС. Відповідно, і стався прикрий випадок із затриманням зарплати, зокрема незрячим бандуристам.

Заступник міністра Наталія Федорович наголосила, що сформувати такий список професій було необхідно, щоб здорові люди не паразитували на тих, хто з вадами здоров’я. «24 мільйони гривень цього року перерахувала УТОС держава на громадські організації. Це дуже велика сума. В УТОС 1200 працівників, з інвалідністю – 55%. Кошти розподіляє правління, яке складається з керівників підприємств. А ще держава надає численні пільги. Перелік професій мав бути визначений, це вперше зроблено. Бо не може бути так, що більше у переліку професій тих людей, які обслуговують, аніж тих, кого реабілітують. Спільно ми визначили остаточний перелік професій і УТОС 10 лютого нам надав список і ми одразу підписали», – зауважила Наталія Федорович.

До місяця капела бандуристів мала б отримати заборговану зарплату, оскільки на сьогодні всі документи завізовані в міністерських кабінетах. Сліпі бандуристи творять мистецтво, дарують його людям і водночас самі одужують у звуках своїх бандур.

Вони не бачать світ, але дуже тонко його відчувають. А їхня капела потребує бодай якоїсь меценатської підтримки.

Про це розповіло «Радіо Свобода».

dailylviv.com

До теми

12:45 27 січня 2021 р.

Народні доми у горах Львівщини перетворюють на туристичні етнофолькцентри

У південній частині Самбірського району у селах Лімна (Турківської громади) і Бітля (Боринської громади) реконструюють Народні доми. Це стало можливим за ініціативи Львівської обласної державної адміністрації і за «Програмою секторальної підтримки ЄС. Львівщина».

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Газова петля чи зашморг?

Рубрика: Економіка

У кого купувати дешевий газ

Рубрика: Економіка

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу