«Читанку» Маркіяна Шашкевича шкільні бібліотеки отримають безкоштовно

19:46 18 вересня 2017 р.

Не кожен з українців знає, що відома колискова «Ходить сон коло вікон» була вперше надрукована у першому виданні читанки українською мовою, яку видав Маркіян Шашкевич у 1850 та 1853 роках.

Про це сьогодні, під час презентації книги Маркіяна Шашкевича «Читанка для діточок» (адаптований текст), виданої ТОВ «Видавничий дім «Українська мить», для вчителів середніх шкіл Львова та області, яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив благодійник Богдан Пісний.

Богдан Пісний є одним з тих численних благодійників, які доклалися до того, аби нове видання цієї читанки, видане у 2017 році, шкільні бібліотеки  отримали безкоштовно.

- Ми дякуємо всім, хто допоміг, бодай, чимось докладися до реалізації цього проекту, -  заступник голови Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» імені Василя Стуса Юрій Баланюк каже, що вдячні і тим, хто допомагав транспортом, питної водою та фінансами.

Директор Мистецького фонду імені короля Данила Роман Грицьків зауважив, що видання «Читанки» Маркіяна Шашкевича є шостою книгою, присвяченою видатним пам’яткам української історії. До цього вже видано фотоальбом Майдану, фотоальбом до 25-річниці Незалежності України, фотоальбом до 25-річниці розпаду радянського союзу, фотоальбом до сторіччя української національної революції та фотоальбом, присвячений першому українському урядові Володимира Винниченка, Карпатської України та всіх урядів з 1991 року. Зараз у видавництві працюють над фотоальбомом, присвяченим УПА.

- А це видання адресоване дітям. Воно було першим виданням, яке підготували для українців в контексті нашого національного відродження.  Воно зібрало в собі дуже багато національних, духовних, важливих українських аспектів, які дозволять кожному зрозуміти своє місце в світі та ідентифікувати себе з українським народом, - наголошує він.

На його думку, читанка як явище та жанр педагогічної літератури, це – один з найбільш вдалих способів донесення інформації до дітей.

- Діти не лише вчаться букв та навчаються читати, а вони ще й сприймають інформацію. Читанка – це засіб, який дозволяє першим надати цю інформацію. І те, якою буде ця інформація, залежить від укладачів цієї читанки. Маркіян Шашкевич, людина, яка вперше зібрала весь комплекс цих матеріалів, зумів показати цей еталон. Тут ми бачимо речі про будову світу, про віру, про родину, про народ, про конкретний населений пункт. Це ті речі, які формують світогляд, - розповідає Роман Грицьків про основи, які мусять бути в українській читанці.

Директор ТОВ "Видавничий дім "Українська мить" Микола Стефанчук каже, що всього випущено три варіанти книги.

- Перша – видана тією мовою, якою написав її Шашкевич. Цей варіант ми  передрукували з рукопису і там не змінено жодної літери чи коми. Вона буде цікава дослідникам української мови. Друга – адаптована до сучасної, живої української мови. Вона призначається для шкіл. Наклад цієї «Читанки» – 2100 примірників. Адаптацію зробив Ярема Гоян. І третя книга – це життєпис Маркіяна Шашкевича. Вона так і називається: «Маркіян Шашкевич. Апостол духа. Портрет». Тут зібрані статі та есе про його життя, - розповідає Роман Грицьків про новодруки.

Також є ще одне унікальне видання, яке буде розповсюджено виключно в національних бібліотеках та національних музеях України.
Усі ілюстрації до «Читанки» виконані академіком Володимиром Касіяном, першим лауреатом Шевченківської премії в галузі малювання і образотворчого мистецтва. 

Микола Стефанчук запевнив, що проект «Читанка» є першим у проекті «Скарбниці українських реліквій», які започатковані видавництвом «Українська мить» та Національною світлинотекою «Українська мить».

- Наступні проекти – «Повість временних літ», «Апостол», «Азбука» і «Буквар» Івана Федорова, - обіцяє директор ТОВ «Видавничий дім «Українська мить».

Довідка
«Читанка» - перший шкільний підручник, укладений живою народною українською мовою (підготований до друку в грудні 1836 року, виданий у 1850 та 1853 роках). Пізніше назва «читанка» стала популярною в Україні, під її впливом навіть підручники для старших класів і гімназій аж до початку ХХ ст. називались читанками.

Маркіян Шашкевич – творець нової української літератури і українського національного відродження в Галичині. Ідейна і творча спадщина М.Шашкевича стала скарбом для українського просвітництва.
Автори ідеї та керівники проекту: Степан Кубів, Олександр Святоцький, Ярема Гоян, Микола та Руслан Стефанчуки. Проілюстровано книгу малюнками академіка Василя Касіяна.

Видання здійснено за підтримки Мистецького фонду імені короля Данила, Національної світлинотеки «Українська мить» та Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» імені Василя Стуса.

 


Відео: Львівський прес-клуб

dailylviv.com

До теми

18:34 25 січня 2022 р.

На Львівщині у громадському транспорті заборонена російська попса: пасажири поскаржаться на 112

Згідно з мораторієм на публічне використання російськомовного культурного продукту у Львівській області діє обмеження на використання аудіовізуальних творів російських артистів у громадському транспорті.

Рубрика: Культура

18:00 24 січня 2022 р.

У Львові туристи з України вже не просять гіда переходити на російську мову

Згідно з мораторієм на публічне використання російськомовного культурного продукту у Львівській області, на території Львівщини під час проведення екскурсій, діють обмеження на використання російської мови. Виняток - екскурсії для туристів з іноземних країн.

Рубрика: Культура

13:19 24 січня 2022 р.

У Львові талановитий артист державного підприємства став заслуженим

Відповідно до Указу Президента України Володимира Зеленського №27/2022 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Соборності України» чотирьох діячів культури Львівщини відзначили державними нагородами.

Рубрика: Культура

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Політичні переслідування: Порошенко - №1

Рубрика: Політика

Молодь і тютюн: ситуація у Львові

Рубрика: Освіта і наука

БФ викупить для громади стадіон Торпедо

Рубрика: Економіка

Фотовиставка “Євромайдан у Донецьку

Рубрика: Політика

Звіт депутатів Львівської обласної ради від фракції Народного Руху України

Рубрика: Політика

Всі відео розділу