Суд у Львові виправдав обвинуваченого в здирництві митника

14:15 27 вересня 2018 р.


Фото: rbc.ua

Галицький суд Львова визнав екс-керівника Львівської митниці Юрія Борисова невинуватим в отриманні неправомірної вигоди.

Про це повідомив «Судовий репортер» із посиланням на вирок суду від 21 вересня. За його інформацією, в 2017 році Борисов був тимчасовим виконуючим обов’язки заступника начальника митниці. На початку року він начебто висунув незаконну вимогу начальнику Управління протидії митним правопорушенням Львівської митниці ДФС отримати від службових працівників управління гроші за не створення штучних перешкод при залишенні їх на займаних посадах у зв’язку з ротацією.

Начальник управління митним порушенням начебто залучив для збору коштів державного інспектора. Загалом інкримінувалось отримання хабарів на 15 тисяч доларів.

Обвинувачений вину не визнав, стверджував, що нічого про вказівки збирати гроші нічого не знає. До його обов’язків не входило призначення чи переведення працівників, він не мав повноважень приймати такі рішення одноособово. У січні 2017 року жодних реорганізацій не проводилось. Вилучені на робочому місці чотири тисячі доларів і 33 тисячі гривень Борисов назвав своїми заощадженнями.

Свідки з числа працівників митниці дали показання, що хабарів не передавали, а незадовго до затримання позичали гроші державному інспектору Львівської митниці. У січні 2017 року реорганізації як такої не було, були зміни до штатного розпису.

Свідок, який працював державним інспектором Львівської митниці, розповів, що 19 січня 2017-го, повертаючись з нічної зміни, заїхав в управління з приводу відпустки, збирався зайти в кабінет до т.в.о. начальника управління. Але в коридорі до нього підійшов працівник поліції. Уподальшому його провели в кабінет Борисова, забрали мобільний телефон і 1600 доларів, які він мав при собі, і сказали, що буде проводитись обшук. У подальшому його викликали у військову прокуратуру і наполягали, що знають, як він заніс гроші Борисову, погрожували тюремним ув’язненням, заводили його в декілька різних кабінетів, говорили, що в нього дома обшук.

Казали підписати протокол, що він давав гроші, але він відмовився. Такі дії сприймав як погрози. Він був з нічної зміни, втомлений. Згодом прокурор показав йому протокол допиту іншого працівника митниці, який дав свідчення проти нього. Під тиском він, не читаючи, підписав протокол, який йому приніс прокурор, вже завчасно надрукований.

Дружина повідомила, що вдома був обшук і з-під ліжка вилучили 10 тисяч доларів, які начебто передав на зберігання цивільний чоловік рідної сестри його дружини. Крім того, за кілька днів до того свідок нібито позичив гроші у знайомих для вирішення сімейних проблем. Щодо тиску на нього з боку прокурорів та слідчих до правоохоронних органів не звертався, тому що був наляканий. Сказав, що заяву про те, щ обізнаний про злочинну діяльність обвинуваченого написав у прокуратурі під диктовку.

Щодо протоколу слідчого експерименту від 17 лютого 2017 року пояснив, що на нього тиснули. Зокрема, прокурор сказав, що не віддасть документи на квартиру, вилучені під час обшуку.

Інший свідок, який працює головним інспектором Львівської митниці, також скаржився на тиск у військовій прокуратурі. Під тиском, через поганий стан здоров’я, він підписав надрукований протокол, який йому дали. Відпустили його лише близько шостої години ранку наступного дня. Після чого він звернувся до лікарні де йому поставили діагноз «передінфарктний стан». Жодних вказівок на незаконний збір коштів від обвинуваченого він не отримував.

Ще один свідок також повідомив, що ніяких хабарів не передавав, а лише напередодні позичав колезі по роботі 300 доларів. Але слідчий переконував його підписати показання, що гроші призначались саме для начальника митниці і він погодився це зробити під тиском.

Слідчий казав, якщо він не підпише запропоновані показання, в нього будуть проблеми на роботі і на нього заведуть кримінальну справу. Після спілкування зі своїм адвокатом, від цих показів відмовився, оскільки усвідомив наслідки дачі неправдивих показань.

Також був допитаний активіст ГО «Львівський автомайдан оновлений». До їхньої організації звернулися люди, які повідомили про факти корупції на митниці, про здирництво з боку керівництва митниці, назвали прізвище Борисова, як учасника корупційних схем.

Організація звернулась з цього приводу до військової прокуратури. Заяву про злочин він писав власноручно, в цей же день його допитали.

Суд з’ясував, що накази про переведення працівників було підписано ще в грудні, тобто до моменту можливої передачі хабарів. Фактів вимагання хабарів НСРД зафіксовано не було. А епізод, де Борисов начебто отримує від держінспектора (посередника) 5000 доларів і доручає поміняти частину ґрунтується лише на припущеннях та не доведений стороною обвинувачення жодним доказом по справі, хоча слідчі могли провести негласні оперативно-розшукові слідчі дії. Слідчі не зафіксували жодного випадку хабара і передачі коштів безпосередньо обвинуваченому.

Також суд зауважив, що крім Борисова нікому більше не повідомлено про підозру, тоді як матеріали справи свідчать ще щонайменше про двох співучасників. Протоколами аудіо – та відео контролю зафіксовано позапроцесуальний спосіб спілкування прокурора зі свідками.

Зокрема, що прокурор викликає до свого службового кабінету свідків, в тому числі із їх захисниками, і проводить бесіди, під час яких неоднозначно дає їм зрозуміти, що треба підтримувати або давати узгоджені показання, які встановлюють факти злочинної діяльності. У зв’язку з цим суд вирішив, що показання свідків в судовому засіданні про тиску на них з боку військової прокуратури є обґрунтованими.

Крім того, одним із доказів був рапорт оперуповноваженого, який в СІЗО нібито частково почув зміст розмови Борисова з адвокатом, в якій той зізнавався, що за час роботи на митниці мав оборудки на великі гроші, але тут попався. Суд визнав цей доказ незаконним, оскільки спілкування було конфіденційним і таким чином оперуповноважений порушив право на захист. Відтак. суд виправдав обвинуваченого через відсутність події злочину.

dailylviv.com

До теми

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Громада Сокільників проти багатоповерхівок

Рубрика: Ситуації і пригоди

Знищення МАФів і мікробізнесу під час пандемії

Рубрика: Економіка

Фортецю у Миколаєві віддають під кар'єр

Рубрика: Культура

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу