НАЗК не подобається, що декларування уникнуть потенційні корупціонери

20:46 19 вересня 2023 р.

Фото до новини

Саме керівники державних підприємств та установ є об’єктами постійних гучних розслідувань НАБУ.

Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило, що опрацювало Закон України від 05.09.2023 № 3374-Х про відновлення декларування (законопроект № 9534, далі - Закон), який найближчим часом буде повторно розглянутий у Верховній Раді після того, як Президент України наклав на нього вето і надав низку своїх зауважень. Про це інформує Dailylviv.com.

НАЗК підтримує відновлення декларування та позицію, висловлену Президентом України щодо забезпечення відкритості декларацій публічних службовців. Водночас звертає увагу на ризики, які містяться в положеннях документа.

1. Зокрема, після ухвалення документа в запропонованому вигляді кількість декларантів зменшиться орієнтовно на 50 000 осіб (до 750 000). 

На осіб, які обіймають посади керівників структурних, в тому числі відокремлених підрозділів юридичних осіб публічного права та їхніх заступників взагалі не буде поширюватися дія Закону України «Про запобігання корупції». Водночас в діяльності таких осіб існує широкий спектр корупційних ризиків. Саме керівники державних підприємств та установ є об’єктами постійних гучних розслідувань НАБУ. 

2. Також Закон, крім обов’язку відкрити декларації, визначає ще й можливість вилучення декларації з публічного доступу. 

НАЗК матиме можливість вилучати з відкритого доступу декларації на підставі письмового подання керівника державного органу, в якому проходить службу чи працює декларант. Однак при цьому взагалі не врегульовано питання вилучення декларацій осіб, у яких відсутні керівники, звільнених працівників, а також можливість видалення декларації за ініціативою самого декларанта. Такий підхід дискримінує декларантів та може наражати їх та їхні родини на небезпеку.  

3. Не спрощення, а, навпаки - ускладнення для декларанта процесу декларування. 

Низка запропонованих змін завдають додаткових труднощів при заповненні декларації та розумінні всіх аспектів. Це стосується, наприклад, змін, якими виключено необхідність декларувати номери рахунків, але фактично залишено необхідність декларувати осіб, які мають право розпоряджатися рахунками та осіб, які відкрили рахунки на ім’я декларанта.

Задля усунення зазначених ризиків НАЗК напрацювало низку пропозицій щодо змін до Закону України «Про запобігання корупції», які дозволять удосконалити антикорупційні механізми та забезпечать правову визначеність відповідних норм.

Принагідно НАЗК повідомила, що всього станом на 18 вересня декларації за 2021 рік подали 404 тис. публічних службовців. 

Серед них:

- 53 народних депутатів (+ 2 за тиждень);

- 5 міністрів;

- 4 заступники керівника Офісу Президента (+ 1 за тиждень);

- 36 013 посадовців категорій «А» та «Б» (держслужбовці на керівних посадах, +273 за тиждень);

- 2 655 суддів  (+ 29 за тиждень, у т.ч. один суддя Конституційного Суду України);

- 10 128 прокурорів, слідчих, дізнавачів (+ 55 за тиждень);

- 7 голів ОДА та ОВА.

Завершено слідство у справі голови ДСА, який відсторонений від посади до 24 вересня (відео)

Хто тепер має доступ в Україні до відбитків пальців і зображень облич громадян: список

На митниці викрили керівника відділу і головного інспектора на поборах з імпортерів

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів