На Львівщині в судах бракує третини присяжних (відео)

09:40 2 серпня 2019 р.

Фото до новини

Сьогодні, 2 серпня, у Львівському пресклубі – пресконференція на тему «Чому інститут присяжних в Україні функціонує неефективно і як виправити ситуацію. Старт проєкту».


Відео: Львівський пресклуб

Учасники пресконференції:

Поліна Лі, помічниця народного депутата, експертка проєкту Право-Justice, співкерівниця проєкту «Суд присяжних: справедливий, ефективний та дієвий», членкиня громадської організації «Інститут судового менеджменту»;   

Марія Коник, заступниця начальника територіального управління державної судової адміністрації України у Львівській області, співкерівниця проєкту «Суд присяжних: справедливий, ефективний та дієвий», членкиня правління громадської організації «Інститут судового менеджменту»;

Сергій Гирич, суддя-спікер Личаківського районного суду Львова;

Валентин Харлов, керуючий справами Львівської обласної ради.

Довідка від організаторів:

У Конституції України з 2016 року закріплене право громадян брати безпосередню участь у здійсненні правосуддя через присяжних, а в кримінальному процесуальному законодавстві – ще з 2012 року.

Одним з важливих інструментів у забезпеченні незалежності судових органів та реалізації демократичного правосуддя є залучення пересічних громадян до розгляду справ разом з професійними суддями окремих категорій судових справ. 

Суд присяжних розглядає:

-  найскладніші кримінальні справи щодо злочинів, за вчинення яких передбачено найвищу міру покарання – довічне позбавлення волі;

-  окремі категорії цивільних справ: обмеження, поновлення цивільної дієздатності особи або визнання недієздатною; визнання особи безвісти відсутньою чи померлою; усиновлення; надання особі психіатричної допомоги; примусова госпіталізація до протитуберкульозного закладу.

Однак сьогодні інститут присяжних в Україні функціонує неефективно, правосуддя стикнулося із низкою проблем:

    необізнаність громадян з їхнім правом брати участь у здійсненні правосуддя в передбачених законодавством випадках;

    небажання громадян бути присяжними (в тому числі, через необхідність подавати декларацію про майно, доходи та витрати, що може вплинути на отримання ними субсидії);

    процедура добору присяжних є недосконалою та незрозумілою для громадян;

    відсутність законодавчого врегулювання окремих питань діяльності присяжних, гарантій присяжних та відповідальності (в тому числі й місцевих рад щодо добору присяжних).

ГО «Інститут судового менеджменту» за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні розпочинає реалізацію проєкту «Суд присяжних: справедливий, ефективний та дієвий».  

Проєкт спрямований на підвищення ролі суду присяжних в Україні та забезпечення його постійного розвитку, для зміцнення суспільної довіри до суду та поваги до інститут присяжних.

У липні 2019 року кількість присяжних у Львівській області становить 629 осіб з 955 необхідних (65,9%).

У процесуальному законодавстві закріплено принцип безперервності судового розгляду. Тому важливо сформувати якісний та дієвий суд присяжних, не чекаючи змін в законодавстві щодо удосконалення цього інституту. Особливо актуальною є реалізація цього проєкту в період, коли завершуються терміни, на які обирали більшість присяжних Львівщини.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів