На Львівщині в судах бракує третини присяжних (відео)

09:40 2 серпня 2019 р.

Сьогодні, 2 серпня, у Львівському пресклубі – пресконференція на тему «Чому інститут присяжних в Україні функціонує неефективно і як виправити ситуацію. Старт проєкту».

Учасники пресконференції:

Поліна Лі, помічниця народного депутата, експертка проєкту Право-Justice, співкерівниця проєкту «Суд присяжних: справедливий, ефективний та дієвий», членкиня громадської організації «Інститут судового менеджменту»;   

Марія Коник, заступниця начальника територіального управління державної судової адміністрації України у Львівській області, співкерівниця проєкту «Суд присяжних: справедливий, ефективний та дієвий», членкиня правління громадської організації «Інститут судового менеджменту»;

Сергій Гирич, суддя-спікер Личаківського районного суду Львова;

Валентин Харлов, керуючий справами Львівської обласної ради.

Довідка від організаторів:

У Конституції України з 2016 року закріплене право громадян брати безпосередню участь у здійсненні правосуддя через присяжних, а в кримінальному процесуальному законодавстві – ще з 2012 року.

Одним з важливих інструментів у забезпеченні незалежності судових органів та реалізації демократичного правосуддя є залучення пересічних громадян до розгляду справ разом з професійними суддями окремих категорій судових справ. 

Суд присяжних розглядає:

-  найскладніші кримінальні справи щодо злочинів, за вчинення яких передбачено найвищу міру покарання – довічне позбавлення волі;

-  окремі категорії цивільних справ: обмеження, поновлення цивільної дієздатності особи або визнання недієздатною; визнання особи безвісти відсутньою чи померлою; усиновлення; надання особі психіатричної допомоги; примусова госпіталізація до протитуберкульозного закладу.

Однак сьогодні інститут присяжних в Україні функціонує неефективно, правосуддя стикнулося із низкою проблем:

    необізнаність громадян з їхнім правом брати участь у здійсненні правосуддя в передбачених законодавством випадках;

    небажання громадян бути присяжними (в тому числі, через необхідність подавати декларацію про майно, доходи та витрати, що може вплинути на отримання ними субсидії);

    процедура добору присяжних є недосконалою та незрозумілою для громадян;

    відсутність законодавчого врегулювання окремих питань діяльності присяжних, гарантій присяжних та відповідальності (в тому числі й місцевих рад щодо добору присяжних).

ГО «Інститут судового менеджменту» за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні розпочинає реалізацію проєкту «Суд присяжних: справедливий, ефективний та дієвий».  

Проєкт спрямований на підвищення ролі суду присяжних в Україні та забезпечення його постійного розвитку, для зміцнення суспільної довіри до суду та поваги до інститут присяжних.

У липні 2019 року кількість присяжних у Львівській області становить 629 осіб з 955 необхідних (65,9%).

У процесуальному законодавстві закріплено принцип безперервності судового розгляду. Тому важливо сформувати якісний та дієвий суд присяжних, не чекаючи змін в законодавстві щодо удосконалення цього інституту. Особливо актуальною є реалізація цього проєкту в період, коли завершуються терміни, на які обирали більшість присяжних Львівщини.


Відео: Львівський пресклуб

dailylviv.com

До теми

17:59 19 вересня 2020 р.

Неповнолітній у Новому Роздолі до смерті травмував знайомого

13 вересня до однієї з лікарень Львова був доставлений 44-річний мешканець Нового Роздолу із травмами голови, спричиненими падінням. Незважаючи на зусилля медиків, за кілька днів, не приходячи до тями, чоловік помер.

Рубрика: Закон

14:35 19 вересня 2020 р.

Алюмінієві борти, знешумлені тютюном: у Краківці виявили креативну схованку

Сьогодні вранці у пункт пропуску «Краківець» прибула вантажівка марки «ДАФ», української реєстрації. Водій, громадянин України, скерував машину на смугу руху «червоний коридор», адже за документами у причепі містився вантаж металевих труб.

Рубрика: Закон

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Агенти Москви на місцевих виборах

Рубрика: Політика

ОСББ і Львівгаз: війна за межі мережі. Хто правий?

Рубрика: Економіка

Настрої львів'ян напередодні місцевих виборів-2020

Рубрика: Політика

МАФи у Львові: залишити чи ліквідувати?

Рубрика: Економіка

Бюджети-2021: у межах нових ОТГ і в умовах карантину

Рубрика: Економіка

Всі відео розділу