Львівські активісти порадили тест для визначення справжності волонтерів (відео)
22:14 15 квітня 2015 р.
Фото: Gazeta.ua
Люди зі скриньками заполонили вулиці міста, громадський транспорт і навіть почали регулярно навідуватися до офісів і ресторанів, збираючи начебто на лікування дитини або на АТО.
На сайті інтернет-видання «iPress.ua» розповіли сьогодні, 15 квітня:
«У той час, коли пожертви на військо упали до критичного рівня, волонтери-шахраї, за оцінками фахівців, лише у Львові збирають 3-4 мільйони гривень щомісяця. Із проблемою фальшивих волонтерів досі ніхто не боровся, а ті користувались ситуацією і розширювали свій бізнес. Люди зі скриньками заполонили вулиці міста, громадський транспорт і навіть почали регулярно навідуватися до офісів і ресторанів, збираючи начебто на лікування дитини або на АТО.
Жертвуючи гроші шахраям, люди не задумуються про те, куди ці гроші потрапляють. Про контроль над коштами взагалі не йдеться. Цим і користуються шахраї.
Але безтурботному життю пройдисвітів прийшов кінець. Місяць тому у Львові громадські активісти почали відлов «волонтерів».
Людей з скриньками без проблем можна було знайти на центральних вулицях. Активісти викликали міліцію, а міліція забирала «волонтера» у райвідділ, де відбувалась перевірка документів, профілактична робота або відкриття провадження у справі, якщо підтвердиться, що волонтер несправжній.
«Це треба було робити рік тому, коли почали працювати нормальні волонтерські організації. Але краще пізно, ніж ніколи. Те, що псевдоволонтери так розгорнули свою діяльність – це недопрацювання міліції, громадськості і журналістів. Вони 20 років безтурботно жили, а зараз ще більше оживились і кинулись особливо до Львова, бо в нас народ патріотичний, добрий. А вони цим користуються», – каже Олег Радик, громадський активіст.
Радик – один із координаторів Економічного бойкотного руху – спільноти, яка закликає не продавати і не купувати російські товари. Разом із кількома тисячами активістів із громадських організацій «Варта-1», «Варта-700», «Дорожній контроль» львів'яни оголосили полювання на псевдоволонтерів. Свою діяльність активісти координують у групі спільноти в соцмережі «Facebook» та за допомогою мобільної рації, яку будь-хто може встановити на свій смартфон і долучитись до каналу «Варта1».
Масштаби проблеми
Лише у Львові зафіксовано 1700 фондів і 4 тисяч громадських організацій. «Тобто те, що ми бачимо на вулицях – це лише вершечок айсбергу», – каже Радик.
Загалом Олег Радик оцінює прибутки псевдоволонтерів за останній рік на рівні мільярду гривень! Він розповідає, що активісти виявили фонд, який, власне, займається збором коштів і до цього фонду причетні колишні члени «Молодих регіонів» – молодіжного крила Партії регіонів.
«Для Львова це буде дуже цікаво», – каже Радик, але поки не оприлюднює прізвища дійових осіб, причетних до фонду.
Ще один фонд у Львові найняв десять людей для збору коштів. Гроші збирали для хворого хлопчика.
«Вони використовують для збору коштів убогих, знедолених людей, часто неповносправних. Ці люди 8 місяців збирали гроші на хворого хлопчика. За весь цей час вони перевели 2,5 тис грн. мамі хлопчика. А мамі все одно – їй хоча б якісь гроші потрібні. Таким чином вони собі беруть ліцензію на злочин і в разі чого кажуть: ми ж гроші перевели», – пояснює активіст.
Такі «волонтери» завжди пояснюють, що вчора нічого не зібрали, або працюють лише перший день. Є також фонд, який працює на усіх пропускних пунктах із Польщею«Стоять на кордоні люди в камуфляжах, з бейджиками, де є печатка. Ми його ще не до кінця перевірили. Дуже підозріло, що один фонд тримає всі наші пропускні пункти. Ми їм не віримо. Якихось добрих слів про нього ми не чули та й добрими ділами він теж не прославився», – каже Радик.
«Це величезний масив роботи, але у Львові ми ситуацію точно виправимо. Хтось сяде, хтось злякається і перестане таким чином заробляти», – впевнений Радик.
Відчувши тиск у Львові, шахраї втікають у райони – там контроль громадськості не такий сильний і міліція не настільки прискіплива. Але їх знайшли й там.
«У нас вже є затримання у Мостиськах, Золочеві, Стрию», – каже Радик. Коли міліція зацікавилась «волонтерами» на вокзалі, вони почали купувати дешеві квитки на приміські поїзди. Якщо людина має квиток, виганяти її з приміщення не можна. Шахраї цим і користуються.
Волонтери-гастролери
Координатор громадського руху «Варта 1» Ігор Зінкевич розповідає про те, як упіймав у центрі Львова двох «волонтерів» аж з Черкас. Це чоловік і дружина, які приїхали Львова збирати гроші для допомоги хворій дитині. Зізнались, що вони лише другий день у місті. Є телефон мами хлопчика, яка у телефонній розмові підтвердила, що такі волонтери справді збирають для її дитини гроші.
«Чоловік розповів, що працює на м’ясокомбінаті, взяв відпустку на місяць для того, щоб зібрати гроші якійсь дитині. На питання, що він робить саме у Львові, відповів: гроші збираємо. Коли його запитали, чому він це не робить в Черкасах, він відповів, що у Львові більше дають, а в Черкасах не дуже охоче жертвують», – розповідає Зінкевич.
Гості розповіли, що заснували благодійний фонд і під час перевірки у них із документами було все ідеально.
Але не все так просто. Волонтери не змогли надати документів, які б засвідчили, скільки реально грошей вони зібрали.
«Кажуть, що за вчорашній день зібрали 125 гривень. Але відео або фотофіксації відкриття скриньки і перерахунку грошей немає, як і свідків. Вони навіть не знали, що це потрібно. Зрозуміло, що такий фонд зроблений для певних цілей», - каже Зінкевич.
Співпраця з міліцією
Раніше міліція ігнорувала волонтерів-шахраїв. Активісти жартують, що боротьба з ними нагадувала радше непристойний анекдот, де маніяк ґвалтує жінку, свідки викликають міліцію, правоохоронці приїжджають, перевіряють документи в ґвалтівника і не знайшовши у них порушень, їдуть геть.
«Якщо є бажання, там є за що зачепитися дуже конкретно», – кажуть активісти. Нове керівництво міської міліції декларує готовність і зацікавленість вирішити проблему псевдоволонтерів.
«Був щойно на зустрічі із начальником транспортної міліції. Він висловив нам підтримку у боротьбі із псевдоволонтерами і я думаю, що це щирі слова», – каже Радик.
За його словами, міліція візьметься за розклеювання оголошень в транспорті і на вокзалах. Окрім того, на вокзалах через гучномовці будуть транслювати оголошення, щоб пасажири розуміли, що люди зі скриньками – не волонтери і жертвувати їм гроші не можна.
Окрім того УБЕЗ та місцеві активісти створили спільну групу, яка займається псевдоволонтерами. Якщо піймали шахрая, то його оформленням займатиметься саме міліціонери із цієї групи під контролем громадських активістів.
Як розпізнати волонтера-шахрая?
Передусім Олег Радик каже, що справжні волонтери – не жебраки, вони не ходять вулицями і не випрошують гроші в перехожих.
«Якщо прохач заходить у ресторан або стоїть на перехресті, можете сміливо йому дати копняка – він не волонтер, він аферист», – каже Радик. Такі «волонтери» можуть показати документи – договір, що він працює громадським активістом у якійсь громадській організації.
«Це означає, що він вже бреше. Волонтер – це людина, яка працює безкоштовно», – додає Олег Радик.
Щоб зрозуміти те, чи волонтер – справжній, варто задати йому декілька запитань:
– волонтер якого фонду?
– чи є у нього статут фонду чи інші документи?
– чи має посвідчення особи?
– чи є документ, яким фонд довіряє волонтеру збирати гроші?
– де зараз знаходиться хвора дитина?
– який у дитини діагноз?
– на яке лікування збирають кошти і де воно буде проводитись? Яка сума потрібна?
– де можна буде побачити звіти по зібраних грошах?
– банківські реквізити для перерахунку коштів?
– номер телефону рідних дитини?
– яке посилання, за яким я можу прочитати про дитину в мережі?
– якщо волонтер збирає для допомоги якомусь збройному підрозділу, то контакти людини з цього підрозділу і дозвільні документи на таку діяльність».
Як інформував «ЩЛ», шахраї щомісяця заробляють на доброті львів’ян майже 4 мільйони гривень.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook