Контрабандисти вже переорієнтувалися зі Закарпаття на Волинь та Львів, – ДФС

13:16 16 липня 2015 р.

Заступник голови Державної фіскальної служби України Костянтин Лікарчук

Заступник голови Державної фіскальної служби України Костянтин Лікарчук
Фото: rbc.ua

Заступник голови Державної фіскальної служби України Костянтин Лікарчук стверджує: «Ми зупинили автобуси і вони в основному пішли до Львова і через Волинь».

Схоже, у Державній фіскальної службі (ДФС) назрів конфлікт – між главою ДФС Романом Насірова та його заступником (по митниці) Костянтином Лікарчуком. Такий висновок можна зробити з бліц-інтерв'ю Костянтина Лікарчука інформаційній агенції «РБК-Україна».

Заступник голови ДФС (по митниці) не дуже ввічливо відгукнувся про свого шефа в контексті кадрової ситуації на Закарпатській та Чернівецькій митницях, а також розкритикував плани Кабміну щодо реформування ДФС. Крім того, Костянтин Лікарчук розповів, що контрабандні потоки, після останніх подій в Мукачево, переключилися з Закарпаття на Волинську та Львівську області.

При цьому, запевнив Лікарчук, ситуація на Закарпатській митниці турбує колег із суміжних з Україною країн. Заступник глави ДФС, зокрема, заявив в інтерв'ю інформаційній агенції «РБК-Україна»:

«За моєю інформацією, начальники Словацької та Угорської митниць зараз в шоці від того, що відбувається в Закарпатті з митницею, бо там було дуже багато спільних речей і проектів, які ми робили. І вони збираються навіть у Брюссель звертатися з цього приводу».

Відтак наведемо текст інтерв'ю заступника голови Державної фіскальної служби України Костянтина Лікарчука інформаційній агенції «РБК-Україна» повністю:

«РБК-Україна»: Для уряду і Президента виявилося відкриттям, що на західному кордоні процвітає контрабанда, мовчимо вже про східний...

Костянтин Лікарчук: Про це я говорю вже декілька місяців. Якщо можна, я б не ставив питання саме так. У мене не було враження, що це відкриття.

За останній час Президент України Петро Порошенко здійснив ряд конкретних дій по боротьбі з цим злом. Протягом останнього місяця були проведені, принаймні, з моєю участю, три наради з силовиками, на цьому тижні планується четверте.

Даються конкретні доручення, потрібно їх виконання. Робота йде повним ходом.

«РБК-Україна»: Про це говорять уже кілька років.

Костянтин Лікарчук: Розставимо акценти по закарпатській ситуації, тому що вона придбала якийсь резонанс. І для того, щоб приймати рішення по цій ситуації потрібно, насамперед, вникнути в суть проблеми.

«РБК-Україна»: Ви маєте на увазі звільнення керівництва Закарпатської митниці?

Костянтин Лікарчук: Так, я маю на увазі рішення по Закарпатській митниці. Я хочу звернути увагу на наступне.

Виходячи з усіх новинних сюжетів, які я бачив, і, виходячи з інформацією, яка у мене є, конфлікт виник, бо якісь люди не поділили контрабандні шляхи через «зеленку». Не через пункти пропуску, а через «зеленку».

Я можу відповідально заявити, що митниця до будь-якої діяльності, до будь-якої контрабанді через «зеленку» не має жодного відношення.

«РБК-Україна»: Тобто, тут питання потрібно задавати кому?

Костянтин Лікарчук: Питання потрібно ставити тим, хто займається захистом та охороною державного кордону.

«РБК-Україна»: Тобто, прикордонникам.

Костянтин Лікарчук: Держприкордонслужбі та СБУ. І я так розумію, на рівні керівництва країни і Президента питання так і стоїть.

Питання по митниці інше, воно іншого характеру. Ми вже давно приділяємо велику увагу діяльності Закарпатської митниці. Це один з перших моментів, які ми почали розглядати.

В Закарпаття я збирався їхати наступного тижня, проїхати ще Волинь, Львів, Чернівці, тобто, зробити такий якийсь об'їзд західного кордону, зустрічатися з місцевими адміністраціями, керівниками правоохоронних органів, встановлювати принципи спільної роботи. Але оскільки в Закарпатті зараз така ситуація, що можуть всіх поміняти, я вирішив візит відкласти і провести його після того, коли буде зрозуміла ситуація.

Три тижні тому ми на Закарпатську митницю призначили в.о. начальника Романа Крутяка, і за цей період ми багато чого зупинили. Наприклад, зупинили експорт феросплавів під виглядом шлаку, щоб не платити мито, спирт, сигарети, і вони частково пішли на Чернівці та Львів – по нашій оперативній інформації.

«РБК-Україна»: Тобто, потоки переорієнтувалися?

Костянтин Лікарчук: Так. Ми зупинили автобуси і вони в основному пішли до Львова і через Волинь, знову ж таки, за нашою інформацією.

Зупинили ввезення палива під виглядом паливних елементів, на які нараховується менший акциз та інші платежі до держбюджету. За три тижні ми зробили багато чого. Це все йшло, як на експорт, так і імпорт.

«РБК-Україна»: В яких обсягах ви оцінюєте контрабанду через західний кордон, і в цілому?

Костянтин Лікарчук: Це неможливо оцінити.

«РБК-Україна»: Наскільки цей потік глобальний?

Костянтин Лікарчук: Цілком глобальний.

«РБК-Україна»: Ці потоки масштабні на західному кордоні чи все ж з Росії через Донбас?

Костянтин Лікарчук: Я не можу говорити про Донбас, бо митниці немає на лінії розмежування. Там є армійські підрозділи, СБУ, податкова міліція.

А потоки стосуються всіх кордонів: і західної, і південній, і північної - Білорусі в меншій мірі, Росії-більшою.

«РБК-Україна»: Який обсяг конфіскованого товару з початку року, скільки було знищено?

Костянтин Лікарчук: За півроку заведено понад 8 тис. справ про порушення митних правил на суму 638 млн грн. Якщо порівнювати з минулим роком, то зростання за кількістю справ на 12%, по сумі - удвічі.

Із загальної кількості виявлених фактів, наприклад, незаконного переміщення сигарет, 75% були виявлені при спробах вивезення з території України. Закарпатська митниця за півріччя попередила 70 випадків незаконного вивезення тютюнових виробів в обсязі понад 1 млн шт. на суму 673 тис. грн, 60 випадків незаконного переміщення алкоголю на суму 88 тис. грн.

Скільки було знищено конфіскату, ми сказати не може. Це не наша компетенція і ми за цим не стежимо.

«РБК-Україна»: На даний момент керівництво Закарпатської митниці відсторонено або звільнено. Чи проводяться там слідчі дії, внутрішні службові розслідування?

Костянтин Лікарчук: Керівництво митниці, керівництво постів і ще ряд посадових осіб, практично всі співробітники митниці, які так чи інакше здійснюють керівні функції, відсторонені на час проведення службового розслідування. Проблема в тому, що не всі документи на відсторонення були зі мною погоджені.

«РБК-Україна»: А за процедурою ви зобов'язані їх узгоджувати?

Костянтин Лікарчук: Я вважаю - так.

«РБК-Україна»: Чому тоді ви не брали участь у процедурі? Напряму Роман Насіров (глава Державної фіскальної служби) підписував?

Костянтин Лікарчук: Підписав Сергій Білан (перший заступник голови ДФС. – «РБК-Україна»), бо Роман Михайлович був на конференції у Вашингтоні. І він (Білан. – «РБК-Україна»), як виконуючий обов'язки (глави ДФС, - «РБК-Україна») підписав ряд документів, з якими я згоден.

Це документи, пов'язані з відстороненням керівного складу Закарпатської митниці на час проведення службового розслідування, після чого може бути розглянуте питання їх звільнення. Але це не пов'язано з конфліктним випадком, який послужив причиною для протистояння на Закарпатті зараз.

І також було підписано наказ про припинення виконання обов'язків Романом Крутяк, якого саме ми призначали три тижні тому. І з цим рішенням я не згоден, тому що у мене є конкретні звіти про діяльність Крутяк, конкретні факти. 

Я знаю, що Закарпатська митниця стоїть вже три тижні. Тобто, Крутяк виконував ті завдання, ті інструкції, які ми перед ним ставили.

«РБК-Україна»: Як це – стоїть Закарпатська митниця, які інструкції він виконував?

Костянтин Лікарчук: Стоїть митниця, бо ми дали таку інструкцію. Президент давав доручення закрити «дірки» на західному кордоні.

Мені вдалося призначити мого кандидата на Закарпатську митницю. І «дірка» на митниці була закрита. Фізично там нічого не їхало.

Минулого тижня стояли близько 400-500 бусів на угорській стороні, у дворах. Це за інформацією угорської сторони, яку ми отримуємо. 1-1,5 тис. Бусів поїхали на Львів та Волинь. І в мене є фотографії зі Львівських пунктів пропуску, які я показував в.о. голови Львівської митниці та звертав його увагу на те, що це все пішло туди, і не один раз.

Ми знаємо, що на складах в Угорщині залишилися партії сигарет, які не пройшли Закарпатську митницю. Це оперативна інформація і начальники митниць нею обмінюються.

«РБК-Україна»: Прорвалися вони через Львівську митницю?

Костянтин Лікарчук: Частково. Але схеми, які були на Закарпатській митниці багато місяців, були закриті.

«РБК-Україна»: Яка суть схем? Чи відомі вам конкретні особи, які «кришують» контрабанду?

Костянтин Лікарчук: Я б не хотів кидатися звинуваченнями, хто що «кришує». Я говорю про конкретні речі, які ми зробили і що ми зупинили.

Фізично не пропускався той товар, який йшов з порушеннями митних правил. Відбирали зразки по феросплавам, спирту, відправляли в лабораторію, отримували відповіді, тобто, йшла нормальна робота.

Через західний кордон йде все, там немає такого товару, який превалює. За моєю інформацією, начальники Словацької та Угорської митниць зараз в шоці від того, що відбувається в Закарпатті з митницею, бо там було дуже багато спільних речей і проектів, які ми робили. І вони збираються навіть у Брюссель звертатися з цього приводу.

«РБК-Україна»: Що це за спільні проекти, яка їхня реакції на події?

Костянтин Лікарчук: Крутяк мені сьогодні вранці доповів, що начальники Угорської та Словацької митниць панікують з приводу заяв, що всіх звільнять.

Питання в тому, що у нас йде спільна робота з реконструкції постів за європейські гроші. І їх турбує те, що якщо всіх звільнять, то робота зупиниться.

Крутяк з ними зустрічається, щоб заспокоїти, тому що вони хочуть звертатися до Брюсселя. Вони хочуть підняти це питання в Брюсселі, вони не розуміють, що означає звільнити все керівництво Закарпатської митниці.

А ця митниця, так чи інакше, видає понад 10 млн грн щодня. Такий план у неї середньодобовий стоїть на липень.

На даний момент план вони виконали на 86,4%. Але Крутяк обіцяв план виконати і у нього було розуміння, як це зробити.

«РБК-Україна»: Ви не виключаєте того, що всі митники Закарпаття будуть звільнені?

Костянтин Лікарчук: Вони всі відсторонені за винятком однієї людини, у якої є право фінансової підписи, щоб гроші Закарпатської митниці перераховувалися до бюджету. До мене прислухалися в цьому питанні.

«РБК-Україна»: Хто зараз розмитнює вантажі, хто догляди проводить і приймає декларації?

Костянтин Лікарчук: Гарне питання.

«РБК-Україна»: Ви це питання задавали Крутяк, прем'єру, голові ДФС?

Костянтин Лікарчук: Це не питання до Крутяк, він же відсторонений. А прем'єр (Арсеній Яценюк) з Насіровим були в США, і з ними складно було поговорити.

Доручення прем'єра про відсторонення (керівництва Закарпатської митниці. – «РБК-Україна»)було дано через ЗМІ. Я не бачив письмового доручення. Мені потім передзвонив Насіров і сказав, що є таке доручення.

Відповідаючи на питання, хто розмитнює вантажі, відсторонили ж не всіх, робоче питання йде.

«РБК-Україна»: На засіданні військового кабінету РНБО Президент Петро Порошенко заявив, що суть конфлікту в Мукачево – перерозподіл потоків контрабанди. Про що йде мова, перерозподіл між ким і ким?

Костянтин Лікарчук: Звучать прізвища народних депутатів, у тому числі, які там якимось чином займаються цими питаннями. Але ще раз повторюю, це питання контрабанди через «зеленку», а не пункти пропуску. Необхідно професійно розбиратися в цих питаннях, щоб робити умовиводи.

Президент абсолютно коректно сказав, так, напевно, перерозподіл контрабандних потоків. Але ви повинні розуміти, що через пункти пропуску контрабанда не йде.

Є порушення митних правил, коли щось не декларується, коли декларується не те, що перевозиться. А те, що йде через «зеленку» – в чистому вигляді товар поза митним контролем.

Нинішня ситуація схожа більше на кримінальні розборки. І таке може статися, на мою думку, в будь-якій державі. Але питання в тому, як влада на це реагує.

«РБК-Україна»: Коли в повному обсязі, на вашу думку, запрацюють схеми прозорого ввезення та розмитнення товарів?

Костянтин Лікарчук: На Закарпатській митниці вже почалося три тижні тому.

«РБК-Україна»: А по інших митниць, зокрема, на західному кордоні?

Костянтин Лікарчук: Минулого тижня я отримав заяву про звільнення начальника Чернівецької митниці Миколи Салагора, виконуючи доручення прем'єр-міністра, яке особисто мені було дано в минулий понеділок увечері.

Я його (Салагора. – «РБК-Україна») викликав, доніс доручення прем'єр-міністра, він написав заяву – і через кілька годин я дізнався, що він її відкликав після бесіди з Романом Насірова.

Ніякого пояснення цієї нагоди я не отримав, але було розпочато службове розслідування щодо факту отримання мною цієї заяви.

«РБК-Україна»: З якої причини було доручення прем'єр його звільнити і хто зараз керує Чернівецькою митницею?

Костянтин Лікарчук: Той же самий чоловік.

«РБК-Україна»: Яка ситуація на українсько-румунському кордоні?

Костянтин Лікарчук: Така ж, як і скрізь на західному кордоні - намиста, заниження митної вартості. Нічого особливого там немає.

«РБК-Україна»: Що потрібно зробити, щоб перекрити кордон для незаконного переміщення товарів?

Костянтин Лікарчук: З приводу «зеленки» нічого не можу сказати, це не моє ведення. А з приводу митниці – це комплексна проблема.

Потрібно реформувати службу, міняти людей, потрібно дати їм правильні інструкції і виконувати їх. Ці інструкції стосуються перекриття всіх потоків. Їх головне виконати і ми їх виконували на Закарпатській митниці.

Те ж саме потрібно зробити на всіх інших. І ситуація буде зовсім інша. Тоді, по ідеї, все повинно піти через «зеленку», і тоді прикордонники відносно легко зможуть все це перекрити.

Нічого там такого, що завадило б це перекрити, немає.

«РБК-Україна»: Про це влада каже роками, але глобально нічого не змінюється.

Костянтин Лікарчук: Я можу говорити тільки про період своєї діяльності на митниці. Накопичувалося роками, напевно, тому, що хтось з цього щось отримував.

«РБК-Україна»: Повернення кримінальної відповідальності за товарну контрабанду знизить потоки, прибере таке явище?

Костянтин Лікарчук: І ми тоді легалізували правоохоронні органи в зоні митного контролю. Тобто, проблема буде та ж, що і зараз, тільки правоохоронні органи в зоні контролю будуть знаходиться на законних підставах.

«РБК-Україна»: А ідеї уряду про аутсорсинг митниці вирішать проблему?

Костянтин Лікарчук: Якщо хто-небудь коли-небудь у світі проводив проект такого масштабу, уряд готовий виділити кілька мільярдів, може, десятки мільярдів гривень на рік на оплату послуг аутсорсингової компанії, будь ласка, можна розглянути це питання.

Але заява прем'єр-міністра звучало по іншому – розглянути можливість передачі на аутсорсинг найбільш корумпованих митниць. Тобто, значить є найбільш і найменш корумповані митниці.

«РБК-Україна»: Ви не розумієте, як це може виглядати?

Костянтин Лікарчук: Я розумію, що це працювати не буде. Якщо передати на аутсорсинг одну, дві митниці, всі потоки перемістяться на інші, менш корумповані митниці - і вони стануть більш корумпованими.

Тому, щоб розглядати даний проект, то краще в контексті передачі всієї митної служби. А далі вже розглянути питання передачі в управління всією фіскальної служби. Чому ні? Адже гарна думка.

«РБК-Україна»: Ви досить сміливо, як для представника керівництва фіскальної служби, критикуєте ідеї уряду. І в Одесі були на форумі, де була прийнята резолюція про не підтримку реформ в плані реформування фіскальної служби.

Костянтин Лікарчук: Я роблю те, що вважаю за потрібне для країни в цей час.

«РБК-Україна»: А що ви вважаєте за потрібне? Не допустити злиття митниці з податковою службою, не допустити ліквідації митних постів? Чому це все неправильно? У Романа Насірова інше розуміння реформи.

Костянтин Лікарчук: Я читав законопроект (урядовий законопроект №2177-а, - «РБК-Україна»)і він передбачає ліквідацію. Я не буду коментувати, чому Роман Михайлович вважає по-іншому.

У парламенті до розгляду законопроекту так руки і не дійшли, і я планую розмовляти з фракціями. Поки я спілкувався з депутатами з комітету з питань податкової та митної політики, пояснив позицію, яка є, і буду її далі пояснювати, продовжувати пояснювати і керівництву країни.

«РБК-Україна»: Ви провели відповідну бесіду з фракціями?

Костянтин Лікарчук: З фракціями я бесід не проводив, але планую це зробити. Я розмовляв з депутатами з комітету з питань податкової та митної політики, пояснив позицію.

Прем'єр-міністру я вже пояснював, але поки не достукався.

«РБК-Україна»: Як ви аргументували свою позицію і чому так і не достукалися, як вважаєте?

Костянтин Лікарчук: Я не знаю, чому він не почув, може, я погано пояснив. Але аргументи щодо реформи наступні.

Прем'єр-міністр ставить певні завдання, визначений KPI. Я відповідально заявляю: щоб виконати поставлені завдання, митною службою необхідно управляти, а не ліквідувати її. А реформа призведе саме до цього.

Це не просто продовження того, що було при Міндоходов, це поглиблення і розширення. І, з погляду інтересів держави, на мою думку, ця реформа некоректна.

Тому як держслужбовець, я буду виконувати рішення, якщо вони будуть прийняті. Але особисте, професійне думку я буду висловлювати.

«РБК-Україна»: Вам вже зараз не пропонували звільнитися, тому що конфлікт на обличчя?

Костянтин Лікарчук: Мені не пропонували. І, якщо запропонують, я не звільнюсь.

«РБК-Україна»: Чи будете наполягати на тому, що така реформа не потрібна?

Костянтин Лікарчук: Саме так.

«РБК-Україна»: На якому етапі ідея про спільний контроль на кордоні з Польщею?

Костянтин Лікарчук: Підготовлений, затверджений і переданий Президенту план-графік здійснення спільного контролю по всій західному кордоні.

«РБК-Україна»: Коли ми переходимо на нові правила?

Костянтин Лікарчук: У нас не з усіма сусідами є угода про проведення спільного контролю. Є тільки з Польщею та Молдовою. Ні зі Словаччиною, Угорщиною та Румунією. Це питання найближчої перспективи.

З Польщею це швидше можна зробити. Спільний контроль вже здійснюється на таких пропускних пунктах для автомобільного сполучення, як «Смельніца-Кросценко» з 2003 року, «Грушів-Будомєж» – з грудня 2013 року. Після завершення будівництва в 2017 році планується спільний контроль на «Нижанковічі-Мальховичі».

Всього 12 пропускних пунктів на кордоні з Польщею. Тобто, інші пункти ми можемо досить швидко закрити.

Ми будемо просити, щоб європейські колеги нам допомогли з фінансуванням цього проекту, тому що в бюджеті немає грошей. Хоча це не такі вже великі гроші.

Потрібно розуміти, як це відбувається. Наші митники заходять на територію польських пунктів пропуску, і вже на польській території здійснюють контроль – після того, як поляки вже його здійснили.

Істотних витрат не потрібно, крім питань оренди їхніх приміщень. Міністр фінансів Наталія Яресько це питання піднімала, і це вигідно нам.

«РБК-Україна»: Чи свідчить це про те, що українські митники будуть отримувати європейську зарплату?

Костянтин Лікарчук: Ні.

Інтерв’ю опубліковано сьогодні, 16 липня, на сайті інформаційної агенції «РБК-Україна».

dailylviv.com

До теми

21:32 8 грудня 2021 р.

У Моршині 10 млн грн віддадуть підприємцю-змовнику

Моршинська міська рада уклала договір на капітальний ремонт спортивних майданчиків з ТОВ «Торгово-промислова компанія «Будспорт» за майже 10 млн грн. Її власника раніше штрафували за «розпил» тендерів.

Рубрика: Кримінал

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Проти всіх форм рабства - дослідження

Рубрика: Ситуації і пригоди

Звіт депутата ЛОР Олександра Ганущина перед виборцями

Рубрика: Політика

XI Міжнародний органний фестиваль

Рубрика: Культура

Рейд "Урок" у Львівській області

Рубрика: Ситуації і пригоди

Парки Львівщини: реконструкція та будівництво

Рубрика: Економіка

Всі відео розділу