Голова ЛОДА Максим Козицький забув про свої компанії за кордоном

22:44 30 червня 2020 р.

Фото до новини

Те, чого немає у декларації Максима Козицького. розшукав Bihus.Info в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 2.0″ . Подаємо скорочений варіат цього журналістського дослідження.

Став Максим Козицький першою особою області п’ять місяців тому.... Тепер ще й керівником обласного осередку «Слуги народу».

Як тільки Максим Козицький подав «свіженьку» декларацію, ми одразу почали її вивчати. Вивчати там є що. Козицький у минулому бізнесмен, управляв майже двома десятками компаній, що спеціалізуються на “зеленій” енергетиці. Разом з дружиною минулоріч Козицький заробив понад півтора мільйона. А ще в декларації – тисячі євро, доларів та гривень на рахунках у банку і готівкою.

В декларації керівника області – одні квартири. Але донька знімає біля будинку. Ми взялися його шукати. І знайшли. Ось –  господарська будівля і вихід на озеро Задорожнє. Це – одна з небагатьох водойм неподалік Львова, придатна до купання. Але навколо Задорожнього вже давно почали зводити житло і обмежувати місцевим доступ до озера. Так, п’ять років тому активісти валили кам’яну огорожу біля будинку, який називають маєтком соратника Віктора Медведчука і нардепа від  «ОПЗЖ» Тараса Козака. Хоча офіційно ділянка записана на чоловіка,який здавна працює у родинному бізнесі Козаків. За високими парканами заховалися нардеп від групи «За майбутнє» Ярослав Дубневич і теща посла України в Польщі Павла Дещиці. Схоже, ряди елітних сусідів поповнив і нинішній керівник Львівщини.

Будівництво – не нове. Недобуд можна помітити на відео наших колег трирічної давнини. Чому власник землі на березі озера досі залишався загадкою? Бо в електронному варіанті кадастрової карти ця ділянка не розмічена. Але ж в соцмережі доньки ви бачили цей маєток. І Козицький-бізнесмен міг би собі його дозволити. Та в декларації Козицького-чиновника про нього – ні слова.

Чому? Ми вирішили запитати у самого очільника Львівщини. Щоправда, застали його під час прогулянки з батьком, який…і взявся відповідати:

– Хотіли поцікавитись.
 – Ні, дякую.

– Чому у Вашій декларації немає будинку біля Задорожнього?
– Вибачте.

 – Це Ваш будинок?
– В мене немає будинку.

– Ваша донька називає це Вашим будинком.
– Серйозно, цікаво.

– То це не Ваш будинок?
– Це мій (ред. – відповідає тато Козицького).

– Тобто, Ви не вкладали у нього жодних грошей?
– Ні, я його не маю».

Апартаменти, які Максим Козицький все ж вказав в своїй декларації, він нібито орендує. «Чого ви причепилися до людини, он який скромний – живе в орендованому» – скажете ви. Ну, не все так райдужно. Козицький орендує їх … у мами.

В декларації це позначено, як «квартира»… Але в реальності – це ціле родинне гніздечко з садом, в якому теж полюбляє відпочивати донька керівника області. Цей факт Максим Козицький не заперечує: «Справді, ми живемо всі в одному будинку. Це будинок, в якому окремі квартири - і кожна з цих квартир належить комусь з нашої сім’ї».

До цього родинного гнізда Козицький приїжджає на «Audi Q7». Ніякої «Ауді» в декларації не має. Машина, як і будинок біля озера – татова. Придбав її Зіновій Козицький за двадцять днів після призначення сина на посаду. Придбав і одразу дав сину. Мабуть, на тест-драйв.

У Козицьких бізнесова вся родина. Спеціалізація компаній найрізноманітніша: сонячні, вітрові електростанції, розвідувальне буріння, видобування природного газу, розведення свійської птиці, вирощування зернових культур, постачання води, прокат велосипедів. А ще комп’ютерні послуги для Нацагентства із запобігання корупції, Військової та майже всім обласним прокуратурам, офісу Генерального прокурора. Загалом – півсотні компаній. Спойлер – це лише в Україні.

«Я рівновіддалений від різних політичних впливів, груп. Що мій бізнес не залежить, ну не маємо ми зав’язків жодних», – заявляв Козицький під час одного з  інтерв’ю.

І в це віриться дуже складно. Бо у родинної бізнес-імперії – велике коло друзів. У різні роки компаньйонами були депутат Старосамбірської райради від «Громадянської позиції» Ігор Кінаш, нардеп від фракції «За майбутнє» Іван Чайківський, депутат київради та забудовник Костянтин Богатов, багаторічний політик і бізнесмен Сергій Тігіпко, дружина нинішнього Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та мільярдер з Чехії, який має нафто-газові зв’язки з російським бізнесом, Карел Комарек.

У декларації Максима Козицького десятки компаній. Ставши чиновником, управління ними він передав батькові. Хоча контактний номер у деяких фірмах досі його. Козицький каже, впливу на бізнес не має. І все було б добре. Мабуть, ми навіть зупинилися б у пошуках. Але все ж вирішили придивитися до цих компаній. І не пожалкували. Бо вони вивели нас на іноземний бізнес, який теж приводить до Максима Козицького. А ще до поляків, кіпріотів і навіть віргінців.

Середмістя Варшави. В одному з житлових будинків зареєстроване товариство «Lagom Int». Компанія, яка досліджує громадську думку та надає послуги таємних покупців. А в центрі Львова прописалося товариство, засновником якого є та ж польська фірма. В обох компаніях фігурує львів’янин Тарас Копоть. Він для Козицького – не чужа людина. У 2016-тому чоловіки разом відвідали Швецію. Наступного року Нідерланди.

А це допис Копота в соцмережі у 2018-тому: «Заслужений бути запрошеним на церемонію відкриття Енергопарку Яворів від Максим Козицький, мого друга та головного партнера в Lagom Int».

Але в декларації про польську фірму – жодного слова. Прізвище Козицького не згадується і в документах компанії. Може товариш помилився? Ми запитали у самого Козицького. Навіть двічі – для певності. Перший раз почули таке: 

Lagom Int»… Так, це бувша моя компанія, напевно.
– У Варшаві та яка займається дослідженням громадської думки?
 – У Варшаві.
Другий раз отримали ще трішки інформації:
– Ви казали, що «Lagom Int» Ваша компанія колишня.
 – Так, це зараз вона була переоформлена, напевно, на одну з наших компаній або на мого батька».

Бінго. Козицький двічі зізнався про прямий зв’язок з польською фірмою. Щоправда, є проблема. Компанію офіційно не перереєстровували.. Тож, польською компанією володіє шведська та кіпрська фірми. Ця ж кіпрська контора  – власниця кількох українських фірм, де директором був Максим Козицький.

Взагалі з Кіпром у Козицького зв’язків чимало. Різні острівні компанії є засновниками загалом в одразу шести фірмах, якими керував Козицький. Цікаво, що всі «кіпріоти» осіли в одному й тому ж офісі в Нікосії. Ними традиційно управляють номінальні керівники. Щоправда, одну з них ми знайшли навіть в переліку друзів у «Фейсбуці» Козицького.

Розмова з Максимом Козицьким про кіпрські фірми виходить недовгою: Є кіпрські компанії.
– Залежно, де вони ведуть діяльність. Абсолютно багато дуже спільних компаній, спільних підприємств, і вони там, де вели діяльність, там, де партнери хотіли реєструвати, ми йшли на зустріч і реєстрували. Дякую (ред. – пішов)».

Всіма вищезазначеними кіпрсько-Козицькими компаніями володіє…ще одна офшорка. «ZMS ENERGEE LIMITED» з Британських Віргінських островів. Минулоріч родинні фірми Козицьких створили однойменну компанію в Україні, що вже наштовхує на думку про зв’язок. А тепер увага. Імена тата Козицького, Козицького і брата Козицького – Зіновій, Максим, Степан. ЗМС. Звісно-звісно, це може бути лише збіг.

Для чого ж все так ускладнювати з бізнесом? Все стає простіше, коли дізнаєшся, що на Британських Віргінських островах нульовий податок. Тож мати «материнську» компанію тут дуже вигідно і саме віргінці «вливають» мільйони євро, в якості нібито кредитів в афілійовані компанії вже кіпрські, а ті – в українські.

Ось, наприклад, вітроелектростанція в Старому Самборі. Це – один з об’єктів компаній з орбіти Козицьких. На її зведення було отримано 7,5 мільйонів євро кредиту від кіпріотів «Deravest Limited». Та, в свою чергу, гроші отримала від компанії з віргінів – вже згаданої «ZMS ENERGEE» і благодійника, якого в документах не називають, – теж в якості позички.

В чому зиск? Ми поговорили з експерткою Антоніною Волкотруб, яка пояснила: «Українська компанія через певний період часу має повертати цей кредит і сплачувати з нього відсотки за користування цим кредитом. Що це дає українській компанії, вона відсотки по кредиту виносить на витрати і таким чином зменшує податок на прибуток. Якщо повернення кредиту відбувається у валюті, то це, скажемо так, легальний спосіб виведення грошей з України на Кіпр. Чому Кіпр бере ці кредити в БВІ. Там ставка податку близько 12,5 %. Її теж не завжди хочеться платити. Тому ці кошти, які повернулися з України будуть перераховані на БВІ, де ставка податку є нульовою. Таким чином Кіпр використовується лише, як транзит для цих коштів і кредитів».

Такі схеми із перекидання грошей використовували у всіх кіпрських та українських фірмах. За нашими підрахунками влили понад 25 мільйонів євро. Так, це класична схема податкової оптимізації, вона – не заборонена. Тому й улюблена для багатьох політиків та бізнесменів. Наприклад, її використовувала компанія колишнього міністра екології Миколи Злочевського.

Також Волкотруб звертає увагу ще на один момент: «Усе нерухоме майно, яке є на балансі компанії, це майно списується шматочками. На нього нараховується амортизація. Відповідно, якщо це лакшері авто, то і вартість таких автівок значно вища. Відповідно, розмір амортизаційних зносів теж є вищим. Вони також виносяться на витрати і можуть зменшувати податок на прибуток. Іноді такі авто закуповуються для менеджменту, але якщо ця компанія не є великою, то цими автівками може користуватися власник».

І так – цього ви не побачите ні в офіційній біографії, ні в  декларації. А наше запитання про такий кругообіг грошей, викликало дивну реакцію у членів родини – вони втекли.

Матеріал створено у співпраці з Bihus.Info в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 2.0″ .

Щоденний Львів” повідомляв, що голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький ще не став корупціонером.

 

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

 

новобудови Львів