У польській Павлокомі вшанували пам'ять 366 українців, які загинули від рук Армії крайової
12:03 2 березня 2025 р.
Не вбивали хлопчиків до 5 років і дівчат до 7 років. Врятувались лише 36 українців.
Про це інформує пресслужба Львівської обласної ради, пише DailyLviv.com.
Делегація з Львівщини взяла участь у поминальних заходах, присвячених 80-й річниці трагедії села Павлокома. Разом з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Польщі Василем Боднаром, депутатами Львівської обласної ради та представниками громадськості вшанували пам’ять 366 українців, які загинули тут у березні 1945 року.
«Особливо важливо, що сьогодні українці та поляки моляться разом та вшановують трагедію минулого, працюють над спільним майбутнім. Я впевнений, що між нашими народами більше не буде таких складних моментів в історії.
Сьогодні, коли Україна боронить себе та всю Європу від російської навали, Польща стала нашим надійним союзником, підтримуючи нас на всіх фронтах. Від імені Львівської обласної ради та громади Львівщини ми щиро вдячні польському народу та владі за безпрецедентну підтримку, яку ми відчуваємо щодня.
Переконаний, що дружба між Польщею та Україною буде зміцнюватися, і в майбутньому ми разом будемо сильнішими. Україна стане частиною європейської спільноти, і це забезпечить мир, стабільність та процвітання для наших народів», - наголосив голова депутатської комісії Львівської обласної ради з питань культури, інформаційної політики та промоції Святослав Шеремета.
Нагадаємо, завтра, 3 березня, у Львові відбудеться скорботне віче до 80-тої річниці трагедії у Павлокомі та Верхраті.
Довідка
1-3 березня виповнилася 80-та річниця трагедії села Павлокоми, де в 1945 році польською армією було вбито сотні українців, в тому числі діти і люди похилого віку.
У ці дні у 1945 році відділ польської Армії крайової під керівництвом поручника Юзефа Біса (псевдо-«Вацлав») разом з групами навколишніх польських сіл напали на село Павловому. Підрозділи польської армії крайової розстріляли 366 українців разом із парохом о. Володимиром Лемцьом. Не вбивали хлопчиків до 5 років і дівчат до 7 років. Врятувались лише 36 українців.
Людей зганяли до місцевої церкви (від неї тепер залишилася лише дзвіниця), яка послужила збірним пунктом призначених на знищення. Із церкви чоловіків, жінок і дітей виводили до трьох викопаних ям і там розстрілювали. Загинув і місцевий парох о. Володимир Лемцьо, а храм знищили. Три великі ями, наповнені тілами вбитих, стали їхніми спільними могилами. Місцеві римо-католики 1965 р. зруйнували павлокомську церкву до останньої цеглини.
За злочин у с. Павлокомі польського поручника Юзефа Бісса, якого вважають одним з організаторів нападу, комуністична польська влада засудила до 3 років ув’язнення.
Починаючи з 1995 року, щорічно у травні на павлокомському цвинтарі відбуваються релігійні панахиди і громадянські віча за участю українців Перемищини, делегацій товариства «Надсяння» зі Львова, колишніх павлокомців, їхніх дітей та онуків.
Проблема щодо спорудження пам'ятника на місці поховання 366 українців, трагічно загиблих 3 березня 1945 року в селі Павлокома чекала свого вирішення досить довгий час. Польська сторона, в особі Ради охорони пам'яті боротьби та мучеництва Республіка Польща та місцевої влади Підкарпатського воєводства всіляко затягувала розв'язання цього питання.
13 травня 2006 року у присутності президентів України Віктора Ющенка і Польщі Леха Качинського відбулося урочисте відкриття на греко-католицькому цвинтарі в центрі Павлокоми меморіалу 366 українцям, колишнім мешканцям цього українського села.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook