Тут відпочивали люди, вигулювали собак. У Львові знайшли скинуті і закопані в землю надгробки

17:35 28 лютого 2024 р.

Фото до новини

Коли будували меморіал, ніхто не думав, щоб належним чином увічнити пам’ять загиблих.

Про це інформує пресслужба ЛОДА, пише DailyLviv.com.

У Львові на Личаківському військовому цвинтарі розпочали третій, останній, етап досліджень та ексгумації давніх поховань. Йдеться про ліву частину газону. Роботи виконують фахівці Меморіально-пошукового центру «Доля». 

За сприятливих погодних умов, всі роботи планують виконати до кінця травня. Минулого року дослідження та ексгумацію провели на правій частині газону та на центральній алеї.

«Вчора розпочали початкові роботи з ексгумації на верхній лівій частині трав’яного газону. Вже бачимо, що є ряди поховань. Також тут, як і на правій частині газону, ми знайшли надгробки, які були скинуті і закопані в землю. Це говорить про те, що в 1974 році, коли будували меморіал, ніхто не думав, щоб належним чином увічнити пам’ять загиблих. Частину надгробків, можливо, вивезли, а частину просто закопали в землю. Бачимо, що ніхто людей не ховав належним чином. Бо логічно було б провести або ексгумацію і перепоховання, відповідно до концепції меморіалу, або ж залишити ознакування, що на території газону є поховання. Але про це ніхто не знав, не пам’ятав. І раніше в спекотні дні тут навіть відпочивали люди. Тут вигулювали собак. І це ще раз показує, як радянський союз ставився до загиблих, на котрих він будував свій міф про “велику перемогу”», - розповів керівник Меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета.

Читайте також: У Львові ексгумовують поховання 3400 енкаведистів, які винищували українців

Як наголошують фахівці Меморіально-пошукового центру «Доля», роботи з ексгумації на Личаківському військовому цвинтарі відбуваються на підставі всіх необхідних дозволів та погоджень від органів місцевого самоврядування та Міністерства культури України.

Самі роботи на Личаківському військовому цвинтарі розпочали ще минулого року. Тоді  провели ексгумацію на газоні справа та на центральній алеї цвинтаря. Під час першого етапу робіт знайшли останки 653 людей. З них 26 – періоду Першої світової війни, частина – Другої світової війни, та найбільше – повоєнного періоду.

Під час другого етапу дослідження проводили на центральній алеї. Тоді знайшли останки 479 людей. Всі поховання – часів Другої світової війни та повоєнного періоду. Зокрема, 268 віднайдених останків були у 16 криптах у нижній частині алеї. А 211 – безпосередньо на алеї вище як продовження рядів поховань цього поля.

Знайдені поховання часів Першої світової війни будуть перенесені поруч, на поля № 84 та № 85. Натомість рештки з радянських часів перепоховають на Голосківському кладовищі.

«Останки зберігаються в депозитаріях. Ми вже отримали всі дозвільні документи від Міністерства культури і від відповідної комісії, яка працює при Міністерстві. Здійснити перепоховання планується в цьому році. Наразі на Голосківському кладовищі проводять відповідні підготовчі роботи», – зазначила керуюча справами виконкому ЛМР Наталія Алєксєєва.

А для вшанування пам’яті новітніх Героїв України, на території Личаківського військового цвинтаря збудують Меморіальний комплекс. У січні цього року місто оголошувало Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на найкращу пропозицію проєкту. На конкурс надійшло 53 заявки. Наразі зареєстровані учасники можуть подавати свої проєкти. Опісля журі буде вивчати та аналізувати їх, аби обрати переможців.

До слова, також у Львові розпочали процедуру щодо проведення досліджень та можливого перенесення поховань І та ІІ світових війн із території Пагорба Слави.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів