Страта героїв: сьогодні о 06:25 у Львові біля колишньої тюрми «Бригідки» запалили лампадки

10:53 23 грудня 2020 р.

Фото до новини

Сьогодні, 23 грудня, Львівщина вшановує пам'ять членів Організації Українських Націоналістів Василя Біласа та Дмитра Данилишина.

Про це інформує пресслужба ЛОДА.

Розпочалися заходи о 06:25 годині, у час страти, біля колишньої тюрми «Бригідки», що на вулиці Городоцька, 20.

Представники  ветеранських та молодіжних громадських організацій спільно з владою поклали лампадки до місця страти членів УВО та ОУН.

«У львівських Бригідках стратили двох хлопців з Трускавця - Василя Біласа та Дмитра Данилишина. Одному із них виповнилось двадцять один, а іншому - двадцять п'ять. Обоє загинули за українську справу. Наша боротьба за свободу не обривалася в жодному поколінні. Вона триває донині. Тепер це наша справа - пам’ятати і не стояти осторонь, боротися - і Перемагати! Слава Україні! Героям слава!» - зазначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.

Опісля, пам'ять видатних українців вшанували на Янівському кладовищі. Присутні поклали квіти та запалили лампадки до могил Василя Біласа та Дмитра Данилишина на Меморіалі Січових Стрільців (поле № 38),

Також виконали гімн Організації Українських Націоналістів та провели чин поминальної панахиди.

«Покоління боротьби за Україну, тяглість та пам'ять про них забезпечить міцну Українську державу в майбутньому. Вдячні небайдужим за шану до Героїв та участь у заході», - наголосив керівник департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА Андрій Ковальський.

Довідка

Дмитро Данилишин народився 2 квітня 1907 року у місті Трускавець. Закінчив три класи народної школи, та пішов працювати шевцем. Василю Біласу доводиться дядьком.

Василь Білас народився 17 вересня 1911 року, також у Трускавці. Після закінчення семирічної школи працював продавцем. Обоє належали до пластового куреня ім. Івана Богуна у Дрогобичі. Кілька разів Василя Біласа судили за участь у Пласті. У складі п’ятірки ОУН брали участь також у нападах на пошти в містах Трускавець і Борислав та вбивстві депутата польського сейму Тадеуша Голувка.

30 листопада 1932 група ОУН здійснила напад на пошту в м. Городок (нині Львівська область) з метою експропріації коштів. З учасників нападу були затримані, під час відступу з місця подій, Дмитро Данилишин і Василь Білас, згодом заарештували і Мар’яна Жураківського та Зенона Коссака, який не брав безпосередньої участі в акції, але причетний до її організації. Загальне керівництво операцією здійснювали Роман Шухевич і Микола Лебідь. У ході процесу, за браком звинувачень, З. Коссак був виправданий, інші обвинувачені – засуджені до смертної кари (М. Жураківському президент Польщі замінив страту на 15-річне ув’язнення). Д. Данилишин і В. Білас, були страчені 23 грудня 1932 у м. Львів, на території в’язниці «Бригідки». Останніми словами Д. Данилишина були: «Мені тільки дуже жаль, що я не можу ще раз умерти за Україну».

У момент страти в багатьох греко-католицьких церквах Галичини проводили поминальні служби, при цьому польська поліція, остерігаючись масових заворушень, не наважилась втрутитися. Польська влада відмовилася віддати тіла страчених для поховання. Проте пізніше їх таки поховали у м. Львові на Янівському кладовищі на меморіяльному похованні Українських Січових Стрільців.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Твітері або Facebook

dailylviv.com

 

Останні новини