Мама з двома доньками зі Львова увіковічені у першому звіті-меморіалі про втрати громадянського суспільства та медіа у війні (відео)
15:42 27 грудня 2024 р.
121 загиблий — втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення: ZMINA презентувала звіт-меморіал.
Про це пише DailyLviv.com.
Центр прав людини ZMINA презентував перший в Україні звіт-меморіал пам’яті жертв російської агресії “Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну”. Станом на кінець 2024 року відомо про загибель щонайменше 121 активіста, волонтера, правозахисника і журналіста через повномасштабну агресію Росії проти України.
Реалізація політики РФ, щодо цілеспрямованого знищення представників громадянського суспільства в Україні підтвердилася одразу після деокупації перших населених пунктів Київщини, Чернігівщини, Сумщини, а надалі — Харківщини та Херсонщини. Російські окупанти шукали людей за підготовленими заздалегідь списками.
Для збирання й документування даних ZMINA використовувала верифіковану інформацію з відкритих джерел, інтерв’ю з близькими, родичами, колегами загиблих або свідками їх смерті.
Крім того, організація взаємодіяла з Інститутом масової інформації, який документує випадки вбивств і загибелі журналістів, а також Офісом Генерального прокурора, який координує та здійснює нагляд за розслідуваннями в кримінальних провадженнях щодо порушень законів і звичаїв війни, у тому числі щодо вбивств представників громадянського суспільства.
Багато випадків загибелі волонтерів, активістів і журналістів сталися під час атак на цивільні об’єкти або інфраструктуру, в умовах, коли удар був свідомо направлений на цивільні об’єкти. Тим самим Росія вкотре порушила міжнародне гуманітарне право.
Серед основних причин, унаслідок яких загинули представники громадянського суспільства:
артилерійські обстріли, ракетні удари російської армії або застосування безпілотних літальних апаратів (БпЛА) по цивільних об’єктах;
прицільні розстріли військовими РФ гуманітарних або евакуаційних автомобілів та колон;
позасудові страти, застосування тортур і жорстокого поводження, ненадання медичної допомоги в місцях незаконного позбавлення волі;
підрив на піхотних, протитанкових мінах під час гуманітарних місій.
“Втрати громадянського суспільства під час нападу Росії на Україну нам ще тільки доведеться усвідомити. Адже війна триває і веде до нових загибелей, а крім того, в умовах бойових дій буває важко отримати повні і перевірені дані, особливо якщо йдеться про випадки, що сталися на окупованих Росією територіях. Про деякі факти стає відомо лише через багато місяців, деякі досі залишаються неповними або неточними, — пояснює співавторка звіту, голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик. — Однак важливо фіксувати тут і зараз, бо з плином часу болючі спогади про події у рідних і свідків стираються, іноді їх блокують захисні механізми пам’яті. Ми підготували цей звіт, щоб ушанувати людей, які загинули, боронячи цінності вільного світу у цій страшній війні, а також продовжимо збирати, документувати і деталізувати ці історії”.
Згідно з меморіальним звітом, у 2022 році загинув 81 представник громадянського суспільства та медіа, у 2023 році — 19, а в 2024 — 21 особа. Найбільше активістів та медійників загинуло у Київській та Донецькій областях — по 33 людини, у Харківській — 24, у Херсонській — 11, у Луганській — 7, у Чернігівській — 4, у Львівській — 3, у Запорізькій та Миколаївській — по 2 особи, на території Росії — 1 людина, а також місце загибелі ще одного активіста невідоме.
ZMINA спільно з партнерами й надалі продовжує документувати випадки загибелі представників громадянського суспільства та медіа, аби вшанувати пам’ять про них та домогтися покарання винних.
Звіт-меморіал пам’яті жертв російської агресії “Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну” було підготовлено Центром прав людини ZMINA за фінансової підтримки Європейського Союзу в Україні.
Під час презентації звіту відбулась всеукраїнська акція вшанування загиблих громадських активістів та представників медіа. Понад десять інформаційних агентств, телеканалів і сайтів з різних регіонів України об 11:00 вийшли онлайн з відео тривалістю 121 секунда з іменами загиблих на фоні порожніх місць у президіях та студіях, символічно нагадуючи про загиблих, які вже ніколи не прийдуть на пресконференції та у студії. У Львові до акції долучився Львівський пресклуб.
У звіті-меморіалі записано імена трьох львів'янок — Євгенії Садовської, Дарії та Ярини Базилевич.
"Уночі 4 вересня 2024 року від ракетного удару по Львову загинула сім’я — Євгенія Садовська та троє доньок — Ярина, Дарія та Емілія Базилевич. Єдиним зі сім’ї вижив батько Ярослав Базилевич.
Євгенія Садовська, Дарія та Ярина Базилевич були активістками «Пласту». Євгенія долучилася до «Пласту» у Львові ще в 1990-х роках.
Дарія Базилевич навчалася на другому курсі програми «Культурологія» гуманітарного факультету Українського католицького університету, була активною студенткою, менторкою «Лабораторії волонтерства» університету. Займалася в театральній студії, вивчала акторське мистецтво.
Ярина Базилевич працювала програмною менеджеркою офісу «Львів — Молодіжна столиця Європи 2025», у «МолоДвіжЦентрі» мережі «ТВОРИ!». Була програмною менеджеркою міських молодіжних проєктів, волонтеркою-дизайнеркою проєкту «Неопалимі» у 2022–2023 роках.
Того дня під час масованого ракетного удару по Україні російські військові вдарили балістичними ракетами, у тому числі «Кинджалами», по центру Львова, неподалік від залізничного вокзалу. Загинуло 7 людей, більш як 50 зазнали поранень. Декілька споруд зруйновано, зокрема й пам’ятки архітектури, пошкоджено 188 будинків, багато з яких — житлові.
Читайте також: УКУ відкрив стипендіальний фонд імені родини Базилевичів
За процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури розпочато досудове розслідування в кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни за частиною 2 статті 438 КК України", - йдеться в звіті.
З текстом звіту-меморіалу українською мовою можна ознайомитися тут.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook