Швидко розблокувати польський кордон зможуть лише санкції ЄС

06:57 28 листопада 2023 р.

Фото до новини

Єврокомісія вже зробила заяву, що Польща має забезпечити вільний рух вантажівок, інакше буде покарана.

Актуальний коментар щодо ситуації на польсько-українському кордоні незалежного експертп Олександра Хмелевського опублікував Агропортал, пише DailyLviv.com.

Європейський Союз після початку повномасштабної війни з метою підтримання української економіки запровадив низку пільг. Зокрема, Україна отримала дозвіл на експорт своєї продукції до ЄС без мита й квот. Також був наданий «транспортний безвіз», який діє до 30 червня 2024 року.

Завдяки йому українські автоперевізники змогли здійснювати рух до ЄС без отримання спеціальних дозволів, що прискорило проходження вантажів через прикордонні пункти пропуску.

«Внаслідок дії «транспортного безвізу» в 2022 році обсяг українських вантажоперевезень до країн ЄС зріс порівняно з 2021 роком на 50%. На жаль, наші сусіди спочатку заблокували експорт української агропродукції, а зараз блокують автотранспортні перевезення загалом. 6 листопада польські автоперевізники розпочали блокаду кордону. 21 листопада до них приєдналися словацькі перевізники», — зазначає кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.

За його словами, після перемовин словацький кордон вдалося розблокувати, проте автоперевізники можуть відновити блокаду, якщо їхні вимоги не будуть виконані.

Олександр Хмелевський наголошує, що основною вимогою польських і словацьких автоперевізників є скасування «транспортного безвізу» та відновлення необхідності в отриманні дозволу українськими транспортними компаніям для перевезення вантажів до ЄС. Кількість таких дозволів вони вимагають обмежити до 200 тисяч на рік.

Окрім цього, польські перевізники вимагають виключити їх з «еЧерги» для порожніх автомобілів, які повертаються з України, оскільки зараз ці автомобілі чекають на виїзд по 10-12 діб.

"Щодо скасування «транспортного безвізу», то цю вимогу може виконати лише ЄС. Дивно, що поляки вдаються до дій, які завдають шкоди Україні, але виконати їхню вимогу може ЄС, проти якого вони акцій протесту не проводять. Наразі Єврокомісія вивчає ситуацію. Проте вона вже зробила заяву, що Польща має забезпечити вільний рух вантажівок, інакше буде покарана", - зазначає Олександр Хмелевський.

Самоусунення польської влади від вирішення проблеми, за словами експерта, пояснюється тим, що наразі новий польський уряд лише формується. Ситуацією скористалася польська партія «Конфедерація», яка вже відзначалася своєю антиукраїнською позицією.

"Ця партія бере активну участь в організації блокади. Чималої шкоди блокада завдає українській економіці, проте шкодить і економіці Польщі та інших європейських країн. Адже через неї обмежуються постачання продукції з Європи до України. Тож імпортних товарів на полицях українських магазинів може поменшати", - каже Олександр Хмелевський.

Вже почалися проблеми з постачанням пального з Європи. Найбільші проблеми можуть виникнути з постачанням скрапленого газу, який надходить в Україну переважно з Польщі й Литви.

Найбільших збитків уже зазнала транспортна галузь. Простій однієї фури коштує 350 євро на добу. Українські транспортні компанії вже втратили мільйони гривень.

"Залишається сподіватися, що після формування нового польського уряду вживатимуться всі необхідні заходи для припинення блокади. Своє слово має сказати й Єврокомісія. Якщо вона запровадить проти Польщі санкції за блокування кордону, то польський уряд досить швидко його розблокує", — резюмує Олександр Хмелевський.

Натомість польський міністр фактично висунув ультиматуми Україні та ЄС для задоволення інтересів блокувальників кордону.

Нагадаємо, що транспортний безвіз між Україною і ЄС запрацював у липні 2022 року, а через рік був пролонгований.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів