Перевіряти можуть податкова та міськрада, штрафувати – тільки служба Держпраці

16:25 1 березня 2017 р.

  • 0

Перевіряти підприємців мають право тільки податкова, Державна служба України з питань праці та органи місцевого самоврядування, які створюють робочі групи. Проте накладати штрафи має право тільки Державна служба з питань праці. А податкова та робочі групи, коли виявлять порушення, повинні звернутися до Держслужби.

Про це сьогодні,1 березня, під час практичного семінару «Кадри+зарплата-2017: перша практика перевірок Держпраці. Як заплатити менше штрафів», що відбувся у Львівському прес-клубі, повідомила партнер компанії «Академія професійного бухгалтера»  Христина Зазуля.

Вона нагадала, що податкова у перевірках керується ст.20 розділу ІІ Податкового кодексу України. Там чітко описано, які вона має права, обов’язки та що саме перевіряє.  Державна служба України з питань праці керується положенням про Державну службу з питань праці та постановою Кабміну №96 від 11.02.2015. У положенні виписані всі основні правила та обов’язки сторони, яка перевіряє, та сторони, яку перевіряють. Органи місцевого самоврядування також мають право прийти на перевірку.

- Вони створюють робочі групи, які мають право прийти до суб’єкта підприємницької діяльності, перевірити, чи є в нього порушення законодавства з праці, і звернутися до Державної служби України з питань праці, - пояснює бухгалтер з багатолітнім стажем.

У Львові міськвиконком 24 лютого 2017 року своїм розпорядженням створив комісії з питань легалізації виплати заробітної плати. Комісія має право щотижня заслуховувати підприємців – як вони дотримуються законів про працю та виїжджати на місця, де працюють люди. 

- Усі ці три органи, які перевіряють, керуються Законом України про засади державного нагляду в сфері господарської діяльності. Але кожен з них діє в межах, задекларованих ім законом. Але накладати штрафні санкції має право тільки Державна служба України з питань праці, - застерігає Христина Зазуля.

Щодо перевірок, то найменш страшною є планова. Про неї відомо заздалегідь. Керівник підприємства чи бухгалтер може подивитися, чи підлягає їхнє підприємство плановій перевірці, на сайті Держпраці http://dtkt.com.ua/ . І про неї органи, які будуть перевіряти, повідомляють за 10 днів.

- Більш страшною є позапланова перевірка. До вас можуть прийти в будь- який час доби, за будь-яким місцем здійснення господарської діяльності, - попереджає  Христина Зазуля.

За її словами, позапланову перевірку може накликати скаржник. Іншими причинами є такі: якщо в документах, які платник податку надав фіскальним органам, виявили якісь помилки; якщо, чомусь, не надано обов’язкові звіти; якщо під час попередньої перевірки були порушення (для перевірки їхнього усунення); якщо через підприємницьку діяльність підприємства чи ФОПа загинула людина.

- Напевно, у всіх були випадки, коли ви подали додаток 4 звіту ЄСВ, то телефонували з податкової і казали: «Уточніть, будь ласка, тому що якщо поділити загальну сума нарахованого доходу на штатну чисельність працівників, не відповідає більше 3200 грн». І якщо впродовж п’яти днів після цього дзвінка ви не усунули невідповідності, то очікуйте позапланову перевірку, - наводить приклад бухгалтер.

Також вона уточнює, що якщо це позапланова перевірка, то крім посвідчення контролера і скерування, контролюючий орган мусить мати згоду Держпраці України на таку перевірку.

- Хочу зауважити, що не допустити до перевірки ви можете тільки в момент, коли до вас приходять на перевірку, тобто коли вам дають наказ, скерування та службове посвідчення. Без цих трьох документів у вас є всі законні підстави не допустити перевірку. Якщо вже допустили, то потім звертатися до суду, щоби визнати цю позапланову перевірку нечинною, не варто, - пояснює Христина Зазуля.

Проте вона каже, що коли контролюючі органи складуть акт про перевірку і напишуть, які порушення вони виявили, то підприємець має право в цьому ж акті зазначити свою точку зору.

- Ви в цьому акті можете вказати як пройшла перевірка, чи мали місце порушення. А також вказати свої заперечення. І після підписання акту ви можете звернутися із запереченнями до керівника, який надав дозвіл на перевірку, чи до суду про захист своїх прав, - бухгалтер радить захищати свої права, якщо їх порушили.

Христина Зазуля каже, що контролюючі органи мають право отримувати від роботодавця та працівників документи та пояснення в усній і письмовій формах. Для таких розмов роботодавець повинен надати навіть окреме приміщення. Але ніде в законодавстві не написано, що це потрібно робити негайно.

- У стресовій ситуації ваш працівник може надати дуже багато цінної інформації для контролюючого органу, - говорить бухгалтер.
Щоби уникнути таких ситуацій, вона нагадує, що ст. 19 Конституції України передбачає, що ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. А також ст. 63 Конституції України каже, що особа не відповідає за відмову давати показання або пояснення проти себе, членів сім’ї та близьких родичів, коло яких визначено законом.

- Не поспішайте відразу надавати пояснення службі праці. Завжди ліпше залучити третю сторону, самому вивчити всі обставини. А пояснення можна надавати впродовж усієї перевірки або в останній день перевірки, - Христина Зазуля радить розмовляти з контролюючими органами з усіма документами на руках.
 

dailylviv.com

Коментарі(0)

До теми

09:36 2 квітня 2020 р.

НБУ підготує антикризовий план дій, який відчують клієнти банків

Рада Національного банку України (НБУ) порекомендувала правлінню НБУ підготувати план дій на випадок відтоку капіталу, включно з можливістю впровадження обмежень на його рух, зокрема, обов'язкового продажу валютної виручки на міжбанківському валютному ринку і скорочення граничного терміну розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Рубрика: Економіка

16:15 1 квітня 2020 р.

У Львові протестують на COVID-19 працівників ІТ-сфери

У рамках проекту протидії поширення коронавірусу United for health, підприємці Львівського ІТ кластеру закуплять та передадуть місту декілька тисяч експрес-тестів на коронавірус.

Рубрика: Економіка

16:09 1 квітня 2020 р.

У центрі Львова ремонтують Друкарську

Роботи виконує ЛКП «ШРП Галицького району» на замовлення районної адміністрації. Вартість ремонту близько 1,5 млн грн.

Рубрика: Економіка

Останні новини

На зупинках електротранспорту встановлюють термінали для придбання квитків

На проспекті Шевченка у Львові - самовільні будівельні роботи з надбудови поверху

Керівники Львівської області передали Центру легеневого здоров’я медичний вантаж від банку Ахметова

Наркодилерів-вбивць на Львівщині не випустять під заставу

Галицькі митники у Львові виявили розчинник з психотропними речовинами

Всі новини Львова та області

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Знищення ФОПів в Україні

Рубрика: Економіка

Міжконфесійна церква у зоні ООС

Рубрика: Культура

Рейдерське захоплення у Львові

Рубрика: Кримінал

"За" перезавантаження плану ОТГ на Львівщині

Рубрика: Політика

Свобода слова. Правдивого чи й брехливого?

Рубрика: Політика

Всі відео розділу