Нові громади з 9-15-ти тисяч осіб будуть найефективнішими

18:01 23 вересня 2015 р.

Фото до новини

Перші громади, які будуть створені й котрі проведуть перші вибори, отримають конкурентну перевагу, тому що вони будуть першими, хто матиме змогу використовувати нові бюджетні можливості.


Відео: Львівський прес-клуб

Про це сьогодні, 23 вересня, під час публічних дебатів на тему: «Конфлікти під час об'єднання територіальних громад на Львівщині і способи їх вирішення. Особливості перших виборів у 15-ти новостворених громадах», які відбулися у Львівському прес-клубі, заявив  голова ЛМО «Демальянс» Руслан Фогел.

- Громадяни зможуть брати участь в бюджетному процесі. Головний акцент реформи треба робити на бюджеті. Тому що гроші будуть на місцях. І ті, хто правильно і вміло розпорядиться ними, ті, хто першим це зробить, матиме конкретні переваги, - вважає він. 

На його думку, потрібно змінювати законодавство, де би громада була не просто об’єднанням громадян на певній території.
- Це має бути об’єднання власників. Тобто громади повинні бути власниками територій, земель та ресурсів, які знаходяться на їхній території. Тільки так. Інакших потужних фінансових можливостей для старту у них не буде. Не держава є власником. Не може бути нічийого лісу, нічийого озера, які, ніби, всім належать. Це озеро чи ліс повинні належати громаді. І вона повинна за нього відповідати, - каже Руслан Фогел.

За його словами, ця реформа змінить філософію відносин між громадянами-платниками податків, органами місцевого самоврядування та державою.
- Тому що абсолютна більшість функцій перейде на місцевий режим. Якщо раніше платник податків, сплачуючи в бюджет, не знав яким чином вони використовуються, це були ефемерні відправляння грошей до Києва, а потім випрохування цих грошей, часом, на колінах, то завдяки цій реформі та зміні бюджетного кодексу, суттєво зміниться філософія відносин. Тому що платник податків буде знати, що він сплачує податки в місцевий бюджет і може контролювати їх використання, - каже голова ЛМО «Демальянс».

З цією думку погоджується і соціолог Володимир Подгорнов.
- У цій каламутній ситуації, яка є зараз, ті, хто почнуть ці процеси першими, вторгують собі більше. В іншим місцях ці процеси не відбуваються. Вони чекають вказівки зверху. І вони отримають найменше, - вважає він.

Також Руслан Фогел зауважив, що чим більше населення буде в територіальній громаді, тим їй буде краще.
- Якщо територіальна громада буде складатися з 2-3 тисяч осіб, а такі є в області, то вона не здатна буде забезпечити себе і апарат, який буде працювати на тій території. Тому має бути громада в 9 тисяч осіб мінімально, краще – 15 тисяч населення. Тому що ті постійні витрати, які вони несуть на своє утримання, будуть ділитися на багато більшу кількість населення. І це буде ефективніше, - вважає він.

Але є унікальні ситуації, коли можна буде позаздрити і малій громаді, вважає експерт Володимир Подгорнов.
- Якщо на території громади знайдуть нафту, то там і 500 осіб будуть дуже добре себе почувати, - каже Володимир Подгорнов.


Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів