Ліва рука Державного лісового агентства дозволяє правій вирубувати ліс

16:47 29 червня 2020 р.

Фото до новини

Німецька євродепутатка нагадала, що Західна Україна потерпає від катастрофічних повеней, які напряму пов'язані з масовою вирубкою лісів.

Суцільні рубки лісу на площі понад один гектар за законом мають здійснюватися лише після погодження оцінки впливу на довкілля з профільним міністерством, що має бути публічною і враховувати зауваження громадськості. Однак часто цього не робиться, каже експерт Української природоохоронної групи Єгор Гриник. Він називає скандал навколо стільців IKEA лише "верхівкою айсберга". "У багатьох українських лісництвах до 90 відсотків рубок відбуваються з порушенням законодавства. При цьому самі лісники називають рубку легальною, якщо вони самі видали на неї лісорубний квиток. Порушення законів при цьому не грає ролі для них", - зазначає Гриник.

Еколог вважає, що без докорінних реформ у лісовій галузі жодні міжнародні сертифікати, такі як FSC, не виправлять ситуацію з масовими порушеннями. Серед головних проблем Гриник називає санітарні рубки - тобто вирубку сухого або ураженого шкідниками лісу.

"Санітарні рубки призначаються лісопатологами. Вони, так само як і лісгоспи, перебувають у віданні Державного лісового агентства. А оплачують їхню експертизу самі лісгоспи. Тобто і лісгоспи, і їхні "ревізори" перебувають в одній структурі і взаємопов'язані", - критикує Єгор Гриник. Він заявляє, що за відсутності ефективного незалежного контролю часто лісники вирубують здоровий ліс під виглядом хворого.

"Потрібно змінювати підходи всередині системи", - визнав голова Державного лісового агентства Андрій Заблоцький, коментуючи 25 червня на своїй сторінці у Facebook звіт Earthsight про незаконне вирубування бука для стільців IREA. За його словами, на розгляд Верховної Ради чекає вже розроблений за участі його відомства законопроєкт, який передбачає низку запобіжників зловживанням. "Одна з важливих змін, яку закладає законопроєкт, - лісгоспи не будуть поєднувати повноваження і видавати самі собі дозволи на заготівлю деревини", - наголосив Заблоцький.

Екологи, утім, заявляють що цього мало: реформоване має бути саме Державне лісове агентство, яке нині саме і визначає правила лісозаготівлі, і контролює їхнє дотримання. "Потрібний незалежний від системи контроль", - наполягає Єгор Гриник.

Скандал навколо імовірних системних порушень при заготівлі лісу, з якого виробляються меблі міжнародного бренду IKEA, не залишився і поза увагою європейських політиків. Євродепутатка від Зелених Віола фон Крамон (Viola von Cramon) у розмові з DW закликала український уряд розібратися з тим, що відбувається у лісовій галузі.

"Вже тривалий час із повсюдною корупцією у цій галузі на національному рівні як слід не борються. Якщо IKEA всерйоз візьметься розбиратись, що саме відбувається у лісозаготівлі в Україні, ці корумповані структури дуже швидко стануть очевидними. На місці українських урядовців я би якнайшвидше зробила все, щоби розслідувати обставини цих зловживань і щоби цих явищ більше не було", - зазначила фон Крамон. Німецька євродепутатка нагадала, що Західна Україна потерпає від катастрофічних повеней, які напряму пов'язані з масовою вирубкою лісів.

Про це повідомила DW.

 "Щоденний Львів" повідомляв про скандал з деревиною для Ikea: на Закарпатті можуть звільнити сотні працівників.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

 

новобудови Львів