«Кредобанк»: витрати перевищують доходи

22:19 20 листопада 2013 р.

На фото Марек Щесьняк.

На фото Марек Щесьняк.
Фото: сайт ПАТ "Кредобанк".

Нема дивідендів для акціонерів, коли зростають адміністративні видатки і прощають-розпродують кредитну заборгованість.

Завтра Господарський суд Львівської області об 11-й годині за позовом міноритарних акціонерів розпочинає слухання справи про перевищення повноважень членами наглядової ради ПАТ «Кредобанк» під час продажу активів банку на суму понад  1 млрд. 600 млн. гривень за заниженою вартістю. Відповідачами у справі є також найбільший банк Польщі - PKO Bank Polski - головний акціонер ПАТ "Кредобанк", а також Національний банк України і Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України.

Крім того, наприкінці жовтня прокуратура Франківського району Львова відкрила кримінальне провадження за заявою ініціативної групи акціонерів ПАТ «Кредобанк» щодо незаконного, на їхню думку, рішення спостережної ради ПАТ «Кредобанк» про продаж активів банку за заниженою вартістю. 
Усе це ПАТ «Кредобанк офіційно – вустами свого прес-секретаря – називає «черговою дією так званої «ініціативної групи» міноритарних акціонерів «Кредобанку», що має на меті змусити стратегічного інвестора банку до викупу належного їм пакету акцій за суттєво завищеною, неринковою ціною».

Що відбувається за фасадом конфлікту міноритарних акціонерів з банком, який не виплачує їм дивідендів?

За інформацією, яку одержав «Щоденний Львів»  з інсайдерських джерел, незадовільна фінансова діяльність банку за останні роки викликає професійну тривогу у фахівців: витрати «Кредобанку» суттєво перевищують доходи. Різниця у збиток – майже 80 млн грн.
До такого невтішного результату призвели, зокрема, продаж із триразовим (!) дисконтом вагомої суми проблемної заборгованості третім особам (1 млрд 742 млн грн тільки за 562 млн грн), прощення майже 300 млн грн заборгованості за кредитними операціями і цінними паперами, списання з балансу безнадійної кредитної заборгованості на суму майже 123 млн грн. 

Банк був надміру «щедрий» не тільки до вибраних клієнтів-позичальників і близьких фірм-партнерів, але й до свого керівництва.

Загальна сума адміністративних витрат з року в рік збільшувалася: від 245 млн грн до 276 млн грн. Найбільше коштів за статтею адміністративних витрат йде на утримання персоналу. Скорочуючи штатну чисельність  працівників середньої та нижчої ланок, керівництво банку підвищувало зарплату членам правління, виконавчим директорам і директорам департаментів, на посадах яких працюють переважно громадяни Польщі. Інколи підвищення окладу було кількаразовим. Місячні оклади членів правління і виконавчих директорів – від 70 до 99 тисяч гривень. 

Всупереч нормам корпоративного управління головні фінансові рішення приймає одноособово заступник голови правління Марек Щесьняк ( на фото), а голова правління Дмитро Крепак майже позбавлений реального управлінського впливу.

«Кредобанк» витратив майже 24,5 млн грн на оплату юридичних і консультаційних послуг, які йому надали сторонні організації. Ще понад  3 млн 400 тис грн банком виплачено за проведення конференцій і нарад. Ребрендінг банку коштував близько 6,5 млн грн.

При цьому впродовж трьох останніх років загальні збори акціонерів постановляли скеровувати чисті прибутки лише на погашення збитків.  Дивіденди акціонерам, зрозуміло, при цьому не виплачували. Всі ці фінансові витрати могли би бути, так би мовити, хазяйською справою, якби не та обставина, що майже 90% капіталу «Кредобанк» використовує для покриття збитків.  На вимогу Національного банку України «Кредобанк» до 1 грудня 2013 року повинен буде доформувати ще 42 млн грн резерву за кредитними операціями. Сьогодні  у нього замало капіталу для повного покриття наявних ризиків.  Банк порушує вимогу Закону України «Про банки і банківську діяльність», тому що величина регулятивного капіталу «Кредобанку» була меншою від суми сплаченого і зареєстрованого статутного капіталу на 1 млрд 300 тис грн. 

Банк має значний кредитний ризик, а ресурсна база «Кредобанку» не є стійкою через високу концентрацію коштів фізичних осіб, які формують понад половину всіх зобов’язань і майже половину всіх пасивів. Тут нерідко порушують Правила надання банками України інформації споживачу про умови кредитування і сукупну вартість кредиту.

Такі висновки експертів, ймовірно, викличуть природний управлінський інтерес  у головного акціонера  «Кредобанку» - PKO Bank Polski, який у Польщі є державною фінустановою.  Ще кілька років тому «Кредобанк» публічно стверджував, що саме в ньому для України розпочинається Європа, а для Європи – Україна. Сьогодні всіма силами слід уникнути взаєморозчарування.

До теми

13:25 21 вересня 2021 р.

П'ять громад на Львівщині підписали меморандум про Асоціацію курортів України. Хто саме

У межах Форуму медичного та оздоровчого туризму, що відбувався на Львівщині, представники Трускавецької, Моршинської, Східницької, Славської, Великолюбінської (Львівська область) і Хмільницької (Вінницька область) громад підписали меморандум про Асоціацію курортів України.

Рубрика: Економіка

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Ринок землі на Львівщині: перші три місяці

Рубрика: Економіка

Білоруські опозиціонери у Львові

Рубрика: Політика

Ексголова Львівоблради Олександр Ганущин про впливи у політиці

Рубрика: Політика

Акція протесту малих підприємців проти компанії Інтергал-Буд

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу