Кожне підприємство може створити свій порядок роботи з готівкою
19:30 10 січня 2018 р.
Національний банк України скасував свою постанову №637 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15 грудня 2004 року.
Відео: Львівський прес-клуб
Ця постанова була чинною 13 років. До неї не вносили суттєвих змін. Але зараз було вирішено її скасувати. Натомість відтепер підприємці будуть працювати за правилами, внесеними в Постанову НБУ від 29 грудня 2017 року №148, яка залишила за собою стару назву - «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».
Про це сьогодні, 10 січня, у відеопрограмі «Бухгалтерська правда», яка відбулася у Львівському прес-клубі, нагадала директор компанії «Академія професійного бухгалтера» Людмила Шахно.
- Чинною вона стала з 5 січня. І якщо ви з 5 січня виплачували зарплату готівкою через касу або приймали готівку і виписували видатково-прибуткові касові ордери, то пам’ятайте, що з 5 січня ці ордери мають іншу форму. Хто це зробив на старих бланках, зверніть на це увагу. З нашої практики, якщо таке під час перевірки виявить податкова, то сума коштів вважалася невідзвітованою. А за це накладають штраф, - застерігає директор.
Також нова постанова зобов’язує підприємство розробити та затвердити свій порядок оприбуткування готівки в касі, в якому розписати все: внутрішній трудовий розпорядок, режим роботи, графіки змінності, порядок та особливості здавання готівкової виручки до банку. Проте цей порядок не повинен суперечити законодавству України.
- Запроваджують нове поняття «порядок оприбуткування готівки в касі». Кожному підприємству надається воля створити свій порядок роботи з готівкою. Раніше наше положення було, як трамвай: є рейки і ти по них їдеш, не можеш нікуди звертати. Тепер би я його порівняла з тролейбусом: ми їдемо і можемо трошечки вліво звернути, трошечки вправо, щоб об’їхати перешкоду, але не так, щоби злетіли ріжки тролейбуса, - пояснює Людмила Шахно.
Крім того, нове положення абсолютно інакше пасує до розрахунку ліміту каси.
- Якщо раніше ліміт каси встановлювався певною формою і було сказано, що для того, аби розрахувати ліміт, ви берете будь-які три послідовні місяці поспіль з останніх 12 календарних місяців і знаходите середньоденну виручку, то тепер у нас немає обмежень, як розраховувати цю середньоденну виручку. Можна взяти і чотири місяці, вони можуть йти не поспіль. Але розрахувати цю середньоденну виручку ви зобов’язанні. І в своїх внутрішніх документах вказати, як ви її розрахували. Цей документ треба затвердити наказом по підприємству. Якщо підприємство цього не зробить, то такий ліміт буде дорівнювати нулю. А вся виручка, яку не здадуть до банку, буде вважатися понадлімітною, - каже експерт.
Людмила Шахно заспокоює бухгалтерів, що наразі діють старі ліміти. Але нова постанова дає можливість їх збільшити.
Також вищезгадана постанова НБУ узаконила передання готівки пневмопоштою. Цією послугою підприємства вже послуговуються. Але до тепер вона не була узаконенена.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook