ІТівці звернулися до ВР з проханням вилучити з нового закону про мобілізацію п'ять найбільш критичних ризиків

14:33 4 січня 2024 р.

Фото до новини

Асоціація IT Ukraine звернулася до Верховної Ради із закликом обговорити з ІТ-спільнотою ризики для економіки країни та ІТ-індустрії, що закладені у проєктах ЗУ №10378 та №10379 щодо нових умов мобілізації та доопрацювати ПЗУ ще до розгляду в першому читанні.

Про це DailyLviv.com повідомили в Асоціації IT Ukraine. 

“Асоціація IT Ukraine розуміє мету проєктів Законів України щодо мобілізації, ми підтримуємо прагнення до справедливості та намагання законодавчо вирішити низку проблем, що має наразі держава у сфері військових зобов’язань громадян, а саме військового обліку та проходження військової служби” - йдеться в Позиції Асоціації IT Ukraine. Проте, Асоціація наголошує влади на ризиках ПЗУ 10378 та 10379 для стану економіки країни, свобод громадянського суспільства та перспектив розвитку ІТ-індустрії країни.

Найбільш критичними ризиками для держави та суспільства Асоціація IT Ukraine вважає такі:

- право керівника ТЦК та СП ініціювати внесення до Єдиного реєстру боржників інформації щодо осіб, які не виконали обов’язки, визначені ПЗУ “Про мобілізацію…” та наступне їх обмеження в правах. Така норма створює значне корупційне підґрунтя та одночасно порушує громадянські права українців, що є неприпустимим;

- перегляд КМУ Порядку бронювання військовозобов’язаних протягом місяця з дня опублікування цього Закону;

- обовʼязок громадян реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста;

- обмеження осіб, що перебувають за кордоном, в отриманні консульських послуг за відсутності військово-облікових документів;

- примус для підприємств забезпечувати виконання громадянами військового обов’язку.

Читайте також: Сотні чоловіків-українців призовного віку стоять у чергах за паспортами в Польщі (відео)

“Українські ІТ компанії конкурують із потужними компаніями на міжнародній арені, вкладають багато зусиль для промоції можливостей та переконанні у надійності українського ІТ, адже з Україною замовники не охоче працюють через війну — ми в “червоній зоні”. Але з прийняттям новацій ПЗУ зростає ризик, що ІТ-компанії України будуть змушені відкривати офіси в інших країнах та скорочувати кількість українських команд”, наголошують в асоціації IT Ukraine.

В асоціації нагадують, що за даними Національного банку України, за 11 місяців 2023 року експорт ІТ-послуг впав на 7,3% і становить $6,1 млрд, що на $482 млн менше, ніж у цей самий період минулого року ($6,6 млрд). Українська IT-індустрія закрила попередній 2022 рік з рекордним показником експорту — $7,34 млрд. Це найбільша сума за часи незалежності. На IT припадає майже половина всього експорту послуг. Запропонований ПЗУ, на думку ITU, негативно вплине на подальші показники експорту, а також зменшить валютний виторг країни.  

Для стабільної роботи ІТ-індустрії важливим є прогнозованість основного ресурсу — людського капіталу. Але запропонованим ПЗУ вилучення працівників українських ІТ компаній для проходження БВП (базової військового вишколу) залишається невизначеним, що може  призвести до складнощів із контрактами українських ІТ-компаній.

Асоціація IT Ukraine також застерігає від обмеження прав громадян, які перебувають за межами України, що витікає із норм ПЗУ №№10378 та 10379 та прямо суперечить ст. 25 Конституції України.

"Крім того, ми вважаємо, що 65 тисяч осіб - IT-спеціалістів, та близько 120 тисяч осіб разом із членами сімей — важливий демографічний фактор для відновлення України.

Примус підприємств забезпечувати виконання громадянами військового обов’язку, який передбачається законопроєктами, суперечить суті підприємництва, а саме — досягнення економічних і соціальних результатів та отримання прибутку. Вилучення робочого ресурсу компаній, і призначення співробітників на системне виконання положень ПЗУ: вручення повісток, супроводження військовозобов’язаних громадян до ТЦК, забезпечення проходження служби у військовому резерві тощо, очікувано призведе до зменшення робочих місць в ІТ-індустрії",- наголошують в асоціації.

Окремі положення законопроєктів, на думку учасників Асоціації, несуть суттєві ризики для держави та громадян, зокрема: суперечать нормам Конституції України, які є непорушними, в тому числі у воєнний час, зокрема, статті 25 та 28; містять значні корупційні ризики в частині запровадження нових процедур мобілізації; концептуально не узгоджуються з інститутами судового та виконавчого провадження в Україні; містять суттєвий ризик для стабільності економіки країни через недоотримання податків та зборів в державний та місцевий бюджети, а також зменшення валютних надходжень.

Читайте також: ТЦК – це не страшно. Програміст розповів про свій досвід мобілізації (відео)

Учасники Асоціації впевнені, що будь-які новації не повинні створювати ризик для формування податкової бази. ІТ-індустрія попри всі обмеження, єдина у перший рік повномасштабної війни збільшила податкові надходження до зведеного бюджету України на 13,7%. Другий рік війни виявився складнішим, але ІТ-індустрія не зменшила темп, — за 11 місяців року вже сплатила суму, майже рівну сумі за увесь 2022 рік. За 2023 рік ІТ-індустрія знову перевищить суму надходжень за попередній рік.  ІТ-індустрія єдина з-поміж інших стабільно зростає та є міцною економічною бронею від ворога, що тримає українську економіку. 

Наразі сукупний розмір допомоги від ІТ галузі Силам оборони України становить близько 100 млн грн на день. Окрім донатів, ІТ-індустрія України — це кібервійська, розробка ІТ-продуктів для ефективного розв'язання різноманітних задач (як для військових, так і для цивільних), а також потенційні робочі місця для ветеранів та вже набутий досвід в їх інтеграції. Країна не повинна через законодавчі новації втратити такі можливості для захисту України.

Асоціація готова в скорочені терміни надати свою допомогу та долучити експертів до обговорення, пошуку компромісу та доопрацювання законопроєктів. 

Асоціація підтримує ініціативу КМУ щодо перегляду чинного Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, та, з метою забезпечення балансу інтересів держави й бізнесу, пропонує долучити Асоціацію IT Ukraine до робочої групи за цим напрямком.

Нагадаємо, сьогодні Комітет Ради почав розгляд законопроєкту про мобілізацію. Присутні Залужний і Умєров

Як писав DailyLviv.com, у новому законопроєкті зокрема передбачені заборона на операції з рухомим і нерухомим майном та інші обмеження для тих, хто не прийшов до військкомату.

Раніше Уповноважений ВР з прав людини заявив, що виступатиме проти ухвалення нового закону про мобілізацію.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів