10:40 9 травня 2016 р.
Фото: tvoemisto.tv
Жодна з політичних партій чи громадських організацій не зверталася в міськраду по дозвіл на проведення 9 травня будь-якого заходу.
У Львові традиційно вшанували 8 травня День пам’яті і примирення, а також завершення радянсько-німецької війни покладанням квітів і запаленням свічок. Сьогодні ж у місті посилені заходи, щоб не допустити будь-які провокації у зв’язку з 9 травня – Днем перемоги, до якого у львів’ян ставлення переважно негативне.
Жодна з політичних партій чи громадських організацій не зверталась у Львівську міськраду по дозвіл на проведення будь-якого заходу 9 травня з нагоди Дня перемоги. Лише одна ветеранська організація повідомила правоохоронців про те, що зранку 9 травня її представники покладатимуть квіти на Пагорбі слави, де поховані радянські солдати і працівники НКВС. Виконувач обов’язки начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області Дмитро Загарія повідомив: «Ніхто більше заявок не подавав. Ніяких провокацій не очікуємо, ми провели роботу з учасниками, буде спокійно, як останні два роки».
Про те, що не буде жодних провокацій у Львові 9 травня запевняють і в управлінні СБУ.
«На сьогоднішню хвилину все гаразд, – запевнив начальник управління СБУ у Львівській області Віктор Андрейчук.Ті заходи, які ми провели, все стабілізували».
Обшук був проведений працівниками СБУ наприкінці квітня у помешканні одного з активістів анархічного руху. Проти молодого чоловіка відкрито кримінальну справу за статтею «дії, вчинені з метою повалення конституційного ладу або захоплення державної влади». Такі звинувачення СБУ друзі активіста називають «політично мотивованими репресіями проти незалежних активістів».
Жодних акцій не організовують і представники ВО «Свобода». Хоча прийдуть на Пагорб слави лише для того, щоб стежити за порядком.
Востаннє у Львові була організована провокація на День перемоги 9 травня 2011 року. Тоді це було зроблено за вказівкою влади з Києві, підтримано силовиками і місцевими активістами та політиками.
Утім, останні два роки 9 травня у Львові зводиться до покладання квітів на Пагорбі слави прихильниками комуністів. Зазвичай хтось один приносить червоний прапор, який старається розгорнути на кілька хвилин і стяг виривають громадські активісти.
«В Україні має бути державна національна пам’ять, яка б об’єднувала, а не роз’єднувала людей, – наголосив дослідник історії ХХ століття Микола Посівнич. – Є політична складова, виймаючи скелети з шаф, хочуть собі капітал і гарну картинку для ЗМІ. Якщо цей момент не відкинемо, то Львів, як маркер, буде проявлятись».
День пам’яті та примирення львів’яни останні роки вшановують 8 травня, запалюючи свічки і покладаючи квіти на місця, де загинули люди різних національностей від окупаційних режимів, зазнали репресій. Цьогоріч на захід прийшло обмаль осіб. Другу світову війну слід переосмислити через призму сучасних подій в Україні, коли на Донбасі гинуть люди.
Учасник АТО й громадський активіст Юрій Досяк вважає: «Як би ми не ставились до влади, яка вела війну, ми маємо дати можливість людям прийти і покласти квіти на могили друзів. Організовувати провокації у Львові вигідно певним середовищам, щоб створювати негативну картинку для світу про Львів, нав’язати штучно містові «фашизм» і нетерпимість».
Щороку менше залишається справжніх ветеранів Другої Світової війни, але війна щоразу нагадує про себе. Бо останки воїнів досі знаходять у землі. Напередодні Дня пам’яті на Львівщині у Рава-Руській перепоховали останки 25 солдатів, які загинули у роки Першої та Другої світових воєн, воїнів, які служили у ворогуючих арміях. Про це повідомили сьогодні, 9 травня, на «Радіо Свобода».
Як інформував «ЩЛ», 8-9 травня порядок у Львові забезпечать 1,5 тисячі правоохоронців, та все ж львів’ян закликають проявити 8-9 травня мудрість.